Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Vytrvalý potravinový mol. Jak se ho nadobro zbavit

Vytrvalý potravinový mol. Jak se ho nadobro zbavit

10.4.2020 - redakce Babinet.cz

Mol je celosvětově rozšířený motýl, který je známý a obávaný škůdce v mnoha domácnostech, a může napáchat spoustu nepříjemností. Poradíme vám, jak s tímto nepřítelem bojovat a zamezit jeho výskytu.

V první řadě je třeba zjistit, zda se jedná o moly potravinové či šatní. Potravinoví moli se v domácnostech vyskytují častěji. Nejprve je důležité zjistit, o jakého mola se jedná, protože tak jej nejlépe můžete zasáhnout u zdroje. Poznáte je asi nejlépe podle jejich velikosti. Potravinový mol je až dvakrát větší než šatní a má navíc na křídlech skvrny.

Kde se u vás doma vzali?

Mnoho lidí si ani netuší, jakým způsobem se mohli dostat k nim do bytu. Pokud bydlíte v paneláku nebo činžovním domě, moli se k vám mohli dostat od sousedů. Motýlci totiž cestují větracími šachtami a stoupačkami, proto je tak těžké se jich v domácnosti nadobro zbavit.

Zavíječe si ovšem můžete přinést domů z obchodů. Moli mají velmi rádi sypké a suché potraviny, ve kterých se především ukrývají. Takže za výskytem molů ve vaší domácnosti může stát i jen jeden špatný nákup.

Prevence je základ

Vzhledem ke komplikované likvidaci molů je mnohem efektivnější vsadit na prevenci a výskytu škůdců se zcela vyhnout. Proto pravidelně a pečlivě uklízejte regály, ve kterých skladujete potraviny. Pokud nemusíte, nevytvářejte zbytečné zásoby, které by mohli nekompromisně napadnout. Vždy uchovávejte sypké a suché potraviny jako je mouka, cukr, rýže, oříšky či sušené ovoce v těsnících uzavíratelných nádobách. Do nich se škůdci nedostanou.

Jak se jich zbavit?

V případě, že se u vás doma již moli vyskytli, je třeba se připravit na dlouhý boj. Nejprve projděte suché potraviny a vyhoďte všechno, co se zdá podezřelé. Návštěva molů tak člověka většinou přijde na spoustu peněz, protože je nucen vyhodit mnoho potravin. Je nutné vyhodit vše, kam se mol mohl dostat. S jistotou jsou v otevřených nádobách a pytlících. Hlavně nemějte žádnou lítost, všechno musí pryč, jinak se všech zdrojů nezbavíte.

Jakmile se zbavíte všeho, kam se moli mohli dostat, je nutné všechny skříně a spižírny důkladně vymýt a dezinfikovat. Ujistěte se, že jste prošli všechna místa, všechny škvíry a zákoutí. Samička za život naklade kolem 700 vajíček, takže některá tam stále můžete mít.

Po vyčištění všech míst, kde by se vajíčka molů mohla schovávat, je třeba použít chemický prostředek, který odpuzuje nově příchozí moly. Dezinfekci a následné použití chemických prostředků proti hmyzu je nutné opakovat alespoň po dobu 3 měsíců, dokud se všechna vajíčka skutečně definitivně nezničí.

 

Napsala Michaela Procházková

Ilustrační foto: pixabay.coom

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

hynek
10.4.2020 16:09

Není třeba "vyhodit všechno, co se zdá podezřelé", Stačí jen zabalit do sáčku, přemrazit v mražáku a zkontrolovat. Zaručeně účinné. Z preventivních důvodů je vhodné přejít mrazem i vše rizikové přinesené z obchodu.

skibublinka
11.4.2020 12:13

Já nevím, ale uplně nejjednodušší je takovému namnožení předejít, sáčky nepomůžou ty provrtají ale pixly ne. Mám vše v pixlách malých i velkých https://www.dedra.cz/cs/da83623-box-s-vikem-1-3-l-zelena?ppk=186547 a kromě toho že se nedostanou moli tak je to daleko přehlednější. Na každé pixle mám ještě samolepku do kdy se má spotřebovat, prostor zabere stejně jak pytlík...

Toncek
13.4.2020 14:00

To je nejlepší rada,to jsme opravdu nevěděli-všechno vyhodit,..no a potom ještě vyskočit z balkónu,to tam ještě chybí...

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz