Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Trpíte na otoky nohou v teplých měsících? Jak proti nim bojovat

Trpíte na otoky nohou v teplých měsících? Jak proti nim bojovat

8.4.2020 - redakce Babinet.cz

Léto znamená pro mnohé z nás, zejména pak pro ženy, nepříjemné zdravotní potíže v podobě oteklých nohou. Vysoké teploty jsou zátěží pro celý organismus a pro dolní končetiny zvlášť, jelikož se krev v nohách hromadí a způsobuje pocit tíhy, bolest a otoky. Máme pro vás tipy, jak s letními otoky bojovat.

Nejdříve je třeba od sebe rozlišit trvalé a sezónní, neboli letní, otoky nohou. Pokud trpíte pouze sezónními otoky, pak jim lze za určitých pravidel předejít a lze využít domácí léčbu. Jestliže vás trápí otoky trvale, pak je třeba navštívit lékaře, protože otoky dolních končetin patří mezi prvotní příznaky závažných chorob.

Ačkoli je léto jedno z neoblíbenějších ročních období, pro tělo je horko velkou zátěží. V teple dolní končetiny snadno otékají, což je často doprovázeno nepříjemnými pocity jako bolest, tíha, tlak nebo dokonce i mravenčení a křeče. Krev z dolních končetin špatně odtéká, hromadí se jinde, a právě kvůli tomu vznikají otoky.

Správná chůze

Jedním z řešení oteklých nohou je správná chůze. Máte-li sedavou práci, alespoň jednou za hodinu se zvedněte ze židle a projděte se alespoň po kanceláři, pokud nemůžete vyjít na krátkou procházku. Avšak celkový pohyb těla je důležitý. Najděte si vhodný sport pro letní dny, který vás bude bavit, a podpořte tím správnou funkci vašeho těla.

Správná obuv

Pro zmírnění letních otoků, je třeba dbát na správnou obuv. Obuv by měla být zdravotně nezávadná a hlavně vzdušná. Vždy mějte po ruce pohodlné, volné a nejlépe zdravotnické boty, do kterých se můžete v práci přezout a nechat nohy odpočívat.

Těmto činnostem se raději vyvarujte

Jestliže svůj pokus skoncovat s otoky nohou myslíte vážně, pak byste se měli vyhnout těmto činnostem, které naopak vznik otoků podporují. Vyhýbejte se alkoholu a také cigaretám, které jsou jednou z častých příčin otoků končetin.

Každý chce během léta získat opálenou pokožku, ale kvůli svým nohám byste měli opatrně. Dlouhodobému pobytu na slunci a prudkému slunění se raději vyhněte. Teplo způsobuje rozšíření žil a cév v těle.

Cviky, které skutečně pomáhají

Existují velmi jednoduché cviky proti otékajícím nohám, které vždy vaše chodidla uvolní. Výhodou je, že je můžete dělat téměř kdekoliv.

  • Stůjte na špičkách a přenášejte z nich váhu na paty a zpět.
  • Střídejte chůzi po vnitřních a vnějších hranách chodidel.
  • Posaďte se, opřete se o paty a špičkami chodidel pohybujte střídavě k sobě a od sebe.
  • Napněte končetiny před sebe a pomalu střídavě propínejte a krčte chodidla, střídejte obě nohy.

 

napsala Michaela Procházková

Ilustrační foto: pixabay.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

EvikKrejci
14.4.2020 17:33

Jsem takhle kvůli letním otokům nohou přišla na větší problém s křečáky. Myslela jsem si, že je to jenom z horka. A najednou z toho bylo kolečko doktorů a léčba. Je dobré vnímat, co nám tělo říká a proč.

VoLenka73
22.10.2020 20:46

Mi dost pomohl H2out. Hlavně v létě je to pro mě velmi příjemný pocit být odvodněná. Měla jsem problémy s otoky na lýtkách, bylo to opravu bolestivé. Ale tohle mi to účinně odstranilo

Hedvika22
21.12.2020 16:16

Já mám také pozitivní zkušenost s H2out, je fajn nebýt tolik oteklá a tohle mi pomohlo.

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip