Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Jak zvládnout epidemii koronaviru?

Jak zvládnout epidemii koronaviru?

7.4.2020 - redakce Babinet.cz

Epidemie koronaviru v současné době velmi ovlivňuje lidské životy po celém světě. V České republice byla již přijata mnohá opatření, která by měla šíření viru zpomalit. Přesto spoustou lidí rezonuje strach z nákazy, který je zcela přirozený. Jak riziko onemocnění minimalizovat? Co může člověk udělat pro své bezpečí?

Důležité je respektovat nařízení vlády a chodit ven se zakrytými ústy a nosem. Obličej si lze chránit šátkem nebo rouškou. Kdo nemůže roušku sehnat, může se snadno naučit, jak si ochrannou roušku vyrobit.

Klíčová je také řádná hygiena. Základem je pravidelné a důkladné mytí rukou. Po návratu z obchodu nebo po jízdě v MHD je vhodné použít také dezinfekci na ruce. Komu se nepodaří dezinfekci sehnat v obchodě, může se naučit, jak dezinfekci vyrobit doma.

Jak vyrobit dezinfekci doma?

Domácí výroba dezinfekce není vůbec složitá! Zvládne to opravdu každý. Suroviny na výrobu lze jsou k dostání v obchodech, které zůstaly i nadále otevřené.

Potřebné suroviny na 1 litr dezinfekce:

830 ml alkoholu (96% ethanolu nebo 99,8% isopropylalkoholu)
15 ml glycerolu
43 ml peroxidu vodíku (3%)
převařená voda - do 1 litru

Alkohol, peroxid a glycerol se smíchají v misce. Vzhledem k velmi husté konzistenci glycerolu může na jeho odměření posloužit injekční stříkačka. Celá směs se následně dolije převařenou vodou do 1 litru.

Dezinfekční roztok se přelije do nádoby, z níž bude dávkován. Nádoba musí být řádně utěsněna. V opačném případě by z ní mohl začít unikat alkohol, čímž by směs ztratila svůj dezinfekční účinek. Domácí dezinfekci se doporučuje nechat 3 dny odstát.

V druhém receptu se používá aloe vera gel. Dezinfekce bude mít spíše gelovou hydratační konzistenci. Je vhodný pro citlivější pokožku rukou.

Potřebné suroviny na 900 ml antibakteriálního gelu:

300 ml aloe vera gelu
600 ml denaturovaného lihu
10 kapek esenciálního oleje

Gel z aloe vera se smíchá s denaturovaným lihem. Pro příjemnější vůni se hodí přidat pár kapek esenciálního oleje. Vyplatí se vyzkoušet třeba olejíčky z levandule, hřebíčku či tymiánu. Nejen že příjemně voní, ale mají také antibakteriální účinky.

Jak si vyrobit roušku?

Od 19. 3. 2020 platí povinnost zakrývat si na veřejnosti ústa a nos. Nejoptimálnější a nejobvyklejší ochrannou pomůckou je rouška neboli ústenka. Obecně platí pravidlo moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě. Díky roušce tedy potenciálně nakažený člověk nešíří nemoc dále a nevystavuje své okolí zbytečnému riziku.

Chirurgických roušek však není dostatek, proto se lidé učí, jak si vyrobit ochrannou roušku doma. Důležité je šít roušku ze 100% bavlny, aby ji bylo sterilizovat praním na 90 stupňů. Právě díky sterilizaci je možné roušku používat opakovaně. Není však nutno běžet pro novou látku do galanterie. Vystačit si lze i s bavlněnou utěrkou či tričkem.

Potřeby na výrobu domácí roušky:

100% bavlněná látka o rozměrech 20 cm x 20 cm
žehlička
2 gumičky / bavlněné šňůrky
šicí stroj / jehla a nit

Postup, jak si vyrobit ochrannou roušku:

1. Z látky je potřeba vystřihnout si čtverec o rozměrech 20 cm x 20 cm. Vrchní a spodní okraj se zapošije o 1,5 cm, aby výsledný rozměr látky byl 17 cm x 20 cm.

2. Dále je na látce nutno vytvořit záhyby tak, aby výsledný rozměr látky byl 17 cm x 10 cm. Záhyby se přežehlí žehličkou, díky čemuž udrží tvar a budou se lépe zapošívat.

3. Pro zafixování záhybů je dobré u překládané látky zapošít okraje.

4. Do každého rohu se nyní přišijí buď gumičky, nebo bavlněné šňůrky (dlouhé alespoň 40 cm, široké 0,5 cm - 1 cm).

Na šicím stroji bude pochopitelně šití roušky daleko rychlejší. Kdo na něm však neumí nebo ho ani nevlastní, nemusí zoufat. Roušku lze ušít i klasicky ručně, za pomoci jehly a nitě, jen je třeba mít o trochu více trpělivosti.

TIP! Zásilky z Číny a koronavirus? Není třeba se bát! Nákaza se takto nešíří. Milovníci nákupu z Číny třeba přes obchod AliExpress se mohou i nadále těšit zbožím za výhodné ceny a s dopravou na velkou část zboží zdarma.

Omezit kontakt s lidmi

Ačkoliv se to může zdát těžké, doporučuje se nesetkávat se s lidmi z širší rodiny a v případě i drobných příznaků nachlazení vyloučit kontakt i s osobami žijícími v jiné domácnosti. Návštěvy v současné době nejsou příliš bezpečné. V době moderních technologií si lze odloučení s přáteli a rodinou vynahradit například přes videohovory.

Obchody jsou považovány za místa s největší koncentrací lidí. Je proto lepší nechodit nakupovat, dokud to není nezbytně nutné. Kdo v nakupování spatřuje svůj koníček, ten může brouzdat po e-shopech.


 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip