Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Zelenina na balkoně aneb Vypěstujte si sami

Zelenina na balkoně aneb Vypěstujte si sami

4.4.2020 - redakce Babinet.cz

Práce na zahrádce je často formou relaxace. Navíc se vám péče odmění sklizní ovoce, zeleniny i radosti. Jak si ale dopřát stejný radostný pocit z pěstování zeleniny, když se mačkáte v paneláku?

Obchod, nebo balkon?

Snažíte se jíst zdravě a vyváženě? Pak do vašeho každodenního jídelníčku určitě patří pořádná hromada zeleniny. Ta ale něco stojí. Navíc ne vždycky je vybalený nákup podle vašich nejlepších představ a přání.

Že nejste zrovna fanouškem fit stylu? Stav nerozhoduje. Tak jako tak se určitě raději zakousnete do křupavého salátu plného chuti, než do uschlé a vybledlé chudinky, která přijela až z poslední Horní Dolní. Ovšem z Horní Dolní až na druhém konci Evropy.

Tak co s tím? Odpověď je jasná. Jdeme pěstovat. Jistě, ale co vlastně? Hned si řekneme.

Rajčata

Balkonová rajčata jsou ve většině případů sázkou na opravdovou jistotu. Když mají své sucho a teplo, bude se jim u vás dařit výborně.

Pokud je váš balkon navíc zastřešený, pak je to pro rajčata úplný vrchol blaha. Rozhodně se vám podaří vypěstovat rajčata keříčková i tyčková. Ta se pro balkon hodí nejvíce. U tyčkových však počítejte s tím, že obyčejný truhlík už jim stačit nebude.

Salátové okurky

Okurky jsou ideálními adepty do polostínu. Potřebují větší množství půdy. Hlavně kvůli zakořenění. Také dostatečná vláha je pro ně nezbytná. Poměrně háklivé jsou na vítr a suchý vzduch. Před tím se je snažte uchránit.

Také dbejte na pravidelnou zálivku a hnojení.

Polníček

Nejen že salát s polníčkem je něco fantastického, ale ještě je absolutně nenáročný, co se pěstování týče. Je také velmi bohatý na vitamín C a těstoviny ozdobené polníčkem vypadají v mžiku jako letní ideál na talíři.

Je to typ listové zeleniny, která má raději vlhčí půdu. Dávejte snad pozor jen na to, abyste ho netrápili půdou těžkou.

Papriky

Máte balkon směřující na jih? Pak jděte do pěstování paprik. Jižní balkon je pro ně oázou a rájem.

I papriky jsou tou méně náročnou zeleninou. Co od vás očekávají je pravidelná zálivka, hnojení a vápník. Bez něj se papriky neobejdou a dochází k černání špiček.

Špenát

U špenátu nepočítejte s takovou úrodou, kterou byste zásobili celý dům, nicméně pro vlastní potřebu vám jistojistě stačit bude.

Špenát potřebuje polostín. Pokud máte po celý den balkon vypečený sluncem, ani se o jeho pěstování nepokoušejte. Byla by to zbytečná práce. Špenát potřebuje vydatnou zálivku a také odstřihávání lístků.

U pěstování jakékoliv zeleniny na balkoně nezapomeňte vždy:

  • na včasné přesazení z truhlíků do větších nádob
  • na dostatek světla
  • na pravidelnou zálivku (nejlépe odstátou dešťovou vodou)
  • na to, že zeleninu nikdy nezaléváme přes den, kdy slunce nejvíce peče

 

Napsala Bára Klímová

Ilustrační foto: Pixabay.com

 

 

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip