Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Home office a a bolesti krční páteře

Home office a a bolesti krční páteře

3.4.2020 - redakce Babinet.cz

Bolest zad patří mezi nejčastější důvody, proč se rozhodneme navštívit lékaře. Až 80 % lidí se s bolestí setkalo minimálně jednou ve svém životě. A nejčastěji nás trápí právě krční páteř. Taky vás dokáže čas od času potrápit? Zjistěte, co tuto nepříjemnou bolest způsobuje a jak s ní nejlépe bojovat.

Vše je dáno současným životním stylem. Nejčastější příčinou bolesti zad je nesprávně držení těla. Ne nadarmo mluvíme o takzvané civilizační chorobě. Vadné držení těla si totiž způsobujeme sami. Přes den trávíme pracovní dobu nejčastěji u počítače a někteří z nás se od něj nedokážou odtrhnout ani doma ve volném čase. „Zírání do obrazovky a ťukání do klávesnice způsobuje takzvaný husí krk, tedy předsazení brady směrem dopředu. To může v důsledku způsobit i změnu v pozici krčních obratlů a vyhřeznutí plotýnky. Silná, ostrá bolest a omezení pohyblivosti je v tu ránu na světě,“ vysvětluje MUDr. Václav Cikánek.

Na bolest zad a šíje je nejlepší prevence. Nepodceňujte pravidelné cvičení a protahování. Pokud máte sedavé zaměstnání, myslete na to, že minimálně každé dvě hodiny byste si měli vyhradit „protahovací pětiminutovku“. Vstaňte od stolu, projděte se po místnosti, zakružte hlavou a ulevte namáhané šíji a ramenům.

Tipy na uvolňovací cviky:

Cvik první – pomáhá při bolestech hlavy

  • Postavte se rovně, ukloňte hlavu na levou stranu

  • Dbejte na to, aby rameno bylo od uší

  • Levou rukou se chytněte u pravého ucha a rukou tlačte proti hlavě a naopak

  • Vydržte několik vteřin a opakujte

Cvik druhý – uvolňuje ramena a trapézy

  • Lehněte si na podložku

  • Ruce ohněte v lokti a zvedněte nahoru, aby tělo bylo v poloze svícnu

  • Bedra a ramena tlačte k zemi, bradu k tělu

  • Uvědomujte si, zda se všechny části lopatek dotýkají země

  • Vydržte několik vteřin a opakujte

Co když ani prevence nepomáhá?

Pak je potřeba nasadit léčbu. Člověk s bolavou krční páteří často nejprve navštíví praktického lékaře, který jej po různých vyšetřeních, v lepším případě, pošle k rehabilitačnímu lékaři. Následuje rehabilitační proces, kdy pacient dochází do nemocničního zařízení na nejrůznější procedury. Velmi často se zde objevuje léčba magnetickým polem. „Pulzní magnetoterapie působí proti bolesti, ale její epicentrum zároveň léčí. V nemocnici je však pacient mnohdy odkázán na neosobní přístup a nemožnost vybrat si vhodné termíny pro rehabilitace,“ dodává MUDr. Václav Cikánek. Ideální je tedy rehabilitace v domácím prostředí, jakou umožňuje značka Renaissance.  ulzní magnetoterapie zároveň slouží i jako účinná prevence nejrůznější zdravotních obtíží nejen bolesti krční páteře.

Foto: keckmedicine.org

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip