Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Na přestupný rok koledují ženy. Pomlázka snadno a rychle

Na přestupný rok koledují ženy. Pomlázka snadno a rychle

28.3.2020 - redakce Babinet.cz

Uplést pomlázku by mohl umět nejen každý muž, ale i žena. Je přeci přestupný rok, a to se role podle dávné tradice prohazují a mrskačku, hodovačku, prostě velikonoční pomlázku, berou so svých rukou dámy. Takže, jak na to?

Kolik prutů zvládnete?

V první řadě si sežeňte pěkné čerstvé vrbové proutí. Nejlépe z převislé vrby, která roste u rybníka. Potom z ní důkladně sundejte všechny lístečky, ať se vám dobře plete. Celkem budete potřebovat buď 4, 6, 10 a nebo12 prutů, prostě jak si troufáte.

Všechny pruty si srovnejte podle tloušťky, tedy širšími konci k sobě. Ty potom svažte nějakým pěkným přírodním motouzkem. Pruty si rozdělte tak, abyste v každé ruce měli stejný počet, tedy napůl.

Upleteme jí jako copánek

Budeme splétat copánkovitou pomlázku. Teď se to možná nezdá, ale je to vlastně úplně jednoduché.

Vnější prut, který je nejvíce nahoře z jedné strany se vloží mezi pruty na protilehlé straně a vrátí zpět na svou stranu, ale tentokrát bude směřovat dovnitř pod prut, který byl původně nejspodněji. To samé opakujeme z druhé strany. Pokud umíte plést vánočku ze čtyř prutů, tak jste za vodou. Takto pokračujeme v pravidelných intervalech až do úplného konce, který svážeme barevnými pentličkami.

Po pár pokusech to stoprocentně zvládnete na výbornou. Pokud nechcete zbytečně plýtvat proutky, vyzkoušejte si zaplétání třeba na bavlnkách.

Na přestupný rok koledují dámy

Mimochodem ono to „šlehání“ je blahodárné. Historicky mělo ten význam, že mladé vrbové proutky dámám předávaly zdraví. Pokud některé dívka či žena zůstala nevyšlehaná, hrozilo, že jí během roku skolí nemoc.

Podle staré tradice pak koledníci za to, že přišli na koledu, dostávali krásné barevné kraslice. V dnešní době je to spíš panák, nebo třeba čokoláda. Přesto stále platí, že jsou Velikonoce nejvýznamnějšími křesťanskými svátky.

No a představte si, že na přestupný rok je podle dávné tradice vše naopak a pomlázky berou do svých rukou ženy. Jedná se o starou krajovou tradici, která se však dneska už většinou nedodržuje.

 

Napsala Zuzana Zelenková

Ilustrační foto: commons.wikimedia.org

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip