Babinet.cz  /  Tajemno  /  Duchové straší i na fotografiích

Duchové straší i na fotografiích

24.3.2020 - redakce Babinet.cz

S objevem fotografie jako takové se mohli zaradovat všichni lovci duchů. Konečně objektivní způsob, jak prokázat jejich existenci! Podivné objekty se od té doby objevily na stovkách, ale spíše tisícovkách fotografií.

Tentokrát se budeme věnovat pouze jedné z mnoha „divných věcí na fotkách“, jakési vroubkované smyčce. Vůbec poprvé jsem se s ní setkala před deseti lety, kdy se mi objevila na záběrech z řeckého starověkého hradu Tíryns.

Jsou všude

Podstatně víc jsem se o „smyčku“ začala zajímat, když jsem si přečetla tuto poznámku v Encyklopedii nevysvětleného od Jenny Randlesové o fotografiích pořízených roku 1990 jistou Ritou Smethurstovou z Velké Británie: „Zobrazuje modrý hadovitý útvar (…) obzvlášť zajímavá je přítomnost rýhování, které je tak pravidelné, že útvar působí dojmem ohebné hadice od vysavače.“

S paní Smethurstovou jsme nezůstaly dlouho samy. Jakmile jsem se totiž o fenoménu vroubkované smyčky jednou zmínila, začaly mi docházet příspěvky od známých i neznámých, přibyly výstřižku z tisku. Jen obtížně mezi nimi hledám nějakou souvislost. Hodně jich pochází například z Vánoc. Vznikly však tyto útvary v důsledku emočně vypjaté atmosféry anebo jich je nejvíc čistě proto, že tou dobou fotografuje každý, kdo má foťák? Anebo - nepřekvapí, že se taková „smyčka“ objeví na snímcích z ufologického kongresu nebo vedle kruhů z obilí, jak se však dostala na ministerstvo obrany či do kabiny vrtulníku?

Vysvětlení?

Každého, stejně jako asi vás teď, napadne, že se dotyčným, a to i profesionálním fotografům, podařilo omylem zvěčnit poutko od foťáku. Konstrukce většiny přístrojů však náhodné spadnutí řemínku přes objektiv vylučuje stejně, jako třeba v případě mých fotografií z Tíryntu. Poměrně obtížně se mi sice podařilo takovou situaci navodit uměle s jiným aparátem, ale jak sami vidíte, žádané „hadici“ se to nepodobá.

Několik nejmenovaných skeptiků naštvaných mými úvahami o dosud neznámé formě energie či dokonce „duchovi“ se tehdy ještě zmínili o možné nečistotě uvnitř přístroje, jeho netěsnosti anebo nitce na objektivu. Požádala jsem je proto, ať tedy sami takto či jinak kýženou „smyčku“ na fotografii vytvoří. Už se mi neozvali a záhada tedy, zatím, trvá.

A co „straší“ ve vašich albech?

Jitka Lenková

Foto: autorka, archiv autorky

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další články tajemna

Náš tip