Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Jste doma s dětmi? Náhradu za ošetřovné bude možné čerpat po celou dobu uzavření škol pro děti až do 13 let

Jste doma s dětmi? Náhradu za ošetřovné bude možné čerpat po celou dobu uzavření škol pro děti až do 13 let

19.3.2020 - redakce Babinet.cz

Ošetřovné pro zaměstnance bude propláceno i po zákonem stanovených 9 dnech. A to po celou dobu, kdy budou uzavřené školy i jiná dětská zařízení.

Nárok na něj budou mít po dobu mimořádných opatření také rodiče s dětmi do 13 let. Změny schválila dnes (19. 3. 2020) vláda. Jde o samostatný zákon, který slouží jako dočasné opatření reagující na situaci ohledně koronaviru. Po skončení této mimořádné situace budou opět platit původní pravidla pro nárok na ošetřovné.

Co se změní?
- Ošetřovné i po skončení zákonem stanoveného nároku (9 dnů) bude nadále
vyplácet Česká správa sociálního zabezpečení.
- Ošetřovné se bude vztahovat na péči o děti mladší 13 let.
- Ošetřovné se bude nově poskytovat po celou dobu mimořádných opatření v souvislosti s epidemií, kdy budou uzavřené školy a další dětská zařízení, tedy bude náležet i po vyčerpání řádné podpůrčí doby.
- Ošetřovné se bude vyplácet i v případě, že o uzavření zařízení z důvodu epidemie rozhodne sám zřizovatel.
- Nárok na ošetřovné vznikne za podmínky žití ve společné domácnosti i při uzavření zařízení určeného pro péči o zdravotně hendikepované osoby bez věkového omezení.
- V případě živnostníků (OSVČ) bude výpadek jejich příjmů z důvodu péče o děti sanovat dle dohody vlády program Ministerstva průmyslu a obchodu.
Změny ještě musí projít Parlamentem v režimu legislativní nouze. Po schválení bude ošetřovné vypláceno i zpětně.

Schválené změny nejsou novelou zákona o nemocenském opatření. Představují samostatný zákon, který slouží jako dočasné opatření reagující na situaci ohledně COVID-19, a to v návaznosti na mimořádné opatření při epidemii vydané Ministerstvem zdravotnictví. Ve chvíli, kdy tato mimořádná situace pomine, budou opět platit původní pravidla.

 

Zdroj: MPSV ČR

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip