Babinet.cz  /  Magazín  /  Volný čas  /  Jak přežít karanténu? Tipy, jak se zabavit a přečkat ji bez úhony

Jak přežít karanténu? Tipy, jak se zabavit a přečkat ji bez úhony

18.3.2020 - redakce Babinet.cz

Na našem území platí již několik dní stav karantény. Děti nechodí do školy a lidé mohou prakticky jen do lékárny, na nákupy a nejnutnější úřady, do práce a z práce domů. Drtivá část populace však už ani do práce chodit nemůže, se zavřením většiny obchodů, ale i služeb jako jsou kadeřnictví, fitness centra, wellness či kavárny a restaurace, mají prakticky nucené volno nebo si vybírají dovolené. Ti, kteří mohou pracovat takzvaně na dálku většinou pracují na „home office“ a jsou pochopitelně doma. Řada rodin tak řeší nový stav, na který nejsou téměř zvyklí. Jsou spolu nuceni být doma téměř celý den, řešit práci, rodinu a chod domácnosti a do toho ještě dohlédnout na děti, zda si plní školní povinnosti případně se s nimi učit. Prvotní pocit radosti, že se nikam nemusí tak může brzy vystřídat stres a ponorková nemoc. Přinášíme proto tipy, jak se zabavit během dní, kdy je doma prakticky celá rodina a se z toho nezbláznit.

Psychologové se shodují, že aktuální stav karantény bude pro řadu rodin zatěžkávací zkouškou. Najednou jsou děti celý den doma se svými často vytíženými rodiči a musí si zvykat na zcela nový denní režim, než jaký platil ještě před týdnem. Problémem často je i skutečnost, že dnešní rodiny už spolu neumí příliš mluvit, žijí mnohdy jen kolotočem práce, nákupy, děti a škola, večer přijdou z práce uvaří večeři, zkontrolují děti, zeptají se na školu, úkoly a známky a další den se opět rozejdou za povinnostmi. Rutina ale nyní odpadává, začínají se vynořovat první problémy a stresy způsobené i tím, že se mění denní režim, děti se po chvíli nudí a i partneři, kteří jsou spolu najednou celý den si začínají lézt na nervy.

Karanténa není volný víkend

Koho z nás by při vyhlášení karantény alespoň na chvíli napadlo, že pokud nebude moci chodit do práce, tak si alespoň přispí a nebude muset vstávat tak brzo. I před tím ale odborníci varují. Vstávat v 10 hodin dopoledne může být sice fajn o víkendu nebo během dovolené, ale určitě ne během karantény. Hrozí tak totiž stav, kdy sami sebe demotivujeme a negativně odstartujeme den. Kupodivu i den, kdy vstáváme pomalu k obědu nám následně připadá delší než ten, kdy vstáváme například v 7 hodin ráno. Důvodem je vyjetí z našeho denního řádu, kdy nejsme takzvaně pod vnějším tlakem, najednou nemusíme být v určitý čas v práci, děti nemusí být ráno ve škole, odpadají nám i starosti s jejich vyzvednutím nebo odvozem na sportovní kroužek, nikdo nás takzvaně nekontroluje a nic nás k ničemu nenutí. Problémem navíc není jen fakt, že můžeme rychle zlenivět a následně se nám bude těžko vracet do práce, ale i pocit takzvaného „neřádu“, který nás psychicky dovede vykolejit, ztratíme svoji rovnováhu a pevnou půdu pod nohama a máme sklony propadat stresu a depresi. Když k tomu připočteme, že řada z nás přemýšlí o finanční otázce a řeší často snížení platu a jak s ním v této situaci vyjde, je na hádky, nervozitu a deprese přímo zadělání.

Jak se během karantény nezbláznit?

1) Pravidelný denní režim

Základem by v těchto dnech měl být denní režim. Nemusí být nikterak přísný, ale je potřeba, aby byl pevný, abychom věděli, co budeme dělat zítra, v kolik hodin budeme vstávat a co nás během dne čeká. Ideální je proto vstávat skutečně ráno, už například okolo 7 – 8 hodiny, nasnídat se a připravit se na činnosti, které nás během dne čekají. Ano, i během karantény jsou nezbytné povinnosti, stanovení si úkolů a takzvaný denní TO DO list. Právě to, že si jej na konci dne můžeme odškrtnout nás dokáže motivovat, zabavíme se, zaměstnáme se a náš mozek nemá čas přemýšlet nad hloupostmi.

Ranní rozcvička

Pokud jsme byli zvyklí na každodenní pohyb nebo jsme dokonce chodili před školou či prací cvičit nemusíme zoufat. Zacvičit si můžeme i doma. Skvěle tak protáhneme naše tělo, podpoříme kondičku, zabavíme se a navíc vlivem cvičení vyplavíme i hormon štěstí serotonin.

A pokud máme doma děti, můžeme do cvičení zapojit i je. Užijeme si u toho spousty legrace, přimějeme je nenásilnou formou k pohybu a skvěle jim i sobě odstartujeme den. Navíc běžné protažení, poskoky na místě, posilování zádových nebo břišních svalů či sedy-lehy nebo kliky zvládne prakticky každý. Osvěžíme mysl a hned máme více chuti a energie do dalších činnosti.

Společné vaření

Řada rodičů se při představě, že má dítě celý den doma vyděsila zejména kvůli otázce stravování a vaření. Najednou už jídlo dítěti nepřipraví školní jídelna, ale bude jej potřeba připravit doma.

Využít sice ještě v tuto chvíli můžeme rozvozových služeb, ale proč si nějaké jídlo nepřipravit přímo sami? Navíc do jeho přípravy můžeme zapojit právě i děti. Na řadu tak mohou přijít speciální pomazánky, které děti tak rády míchají, ale pomoci mohou i při vymýšlení obědů nebo podávání surovin. Vaření tak půjde rychleji, rodina se při něm může spojit a prohloubit tak své vztahy a skvěle stráví i část dne. A na jaká rychlá jídla, která děti milují vsadit?

Dětský jazyk určitě potěšíte těstovinami, vedou u nich zejména špagety s rajčatovou omáčkou a masem, ale i noky s kuřecím masem či špenátem, oblíbená bramborová kaše s masem, rizoto nebo pudink třeba s chia semínky. Pokud chcete vsadit na zdravější stravu, uvidíte, že děti ocení i kuskus nebo bulgur s kuřecím masem a rajčaty, salát caesar nebo zeleninové krémové polévky. Veškeré tyto pokrmy jsou připraveny maximálně za 60 minut a poskytnou skvělou nutriční hodnotu i další pravidelnou část dne. Dokonce spousta z nás může konečně začít žít zdravě díky domácímu vaření, na které běžně nemá čas.

Televize pro zábavu i vzdělávání

Práci a školní přípravy samozřejmě nesmíme zapomenout proložit ani s odpočinkem. Jen tak totiž dovede náš mozek správně pracovat, nepřetíží se a zvládne naučené znalosti vstřebat. Televizi bychom proto neměli dětem zakazovat, ale spíše mít pod kontrolou obsah, který mohou sledovat.A než zkoušet nastavovat nejrůznější dětské zámky kvůli nevhodnému obsahu, je lepší vsadit na televizi přes internet (např. Lepší.TV). Ta totiž dovede vytvořit každému uživateli jeho vlastní profil a dětem tak nabízí jen odpovídající programy, ty které jsou vhodné do 12 let. Na takzvaný zakázaný obsah se dítě nedostane a rodič může být v klidu. Televize navíc dovednou pomoci s výukou dětí a alespoň částečně nahradit školní výklad. Dokonce jsou i speciální kanály, kde se děti mohu učit například cizí jazyky (např. stanice English Club) nebo poznávat přírodu a svět kolem nás (např. stanice Love Nature).

A pokud jde o zábavu, dle statistik internetové TV Lepší.TV jsou pro děti vhodné pořady jako Kačeří příběhy, Auta, Tlapková patrola, Sofie První, Tučňáci z Madagaskaru nebo Toy story: Příběh hraček. Na své si přijdou i dospělí, internetová televize vám nabízí přes 1 300 filmů nejrůznějších žánrů, 114 TV stanic, ale pochopitelně i neomezenou videotéku a dlouhé zpětné zhlédnutí. Navíc ji lze spustit na mobilu, tabletu, notebooku či smart TV, což je přesně to, co v tomto čase potřebujeme a jak předejít bojům i televizor.

Samozřejmě základem přežití karantény je i čas sami na sebe, mluvit spolu doma, plánovat další den a těšit se z toho, že konečně můžeme být spolu. Vše pochopitelně s pravidelným režimem a povinnostmi každého člena rodiny.

 

 

 

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip