Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Musíte nosit rovnátka? Jaké jsou možnosti

Musíte nosit rovnátka? Jaké jsou možnosti

17.3.2020 - redakce Babinet.cz

Ne všichni se narodíme s krásnými rovnými zuby. Proto se z rovnátek stala běžná součást léčby chrupu. Často jsou doporučována ze zdravotních důvodů. Ty estetické ale už nejsou výjimkou. Jaké možnosti máte a která rovnátka jsou pro vás vhodná?

Prvním krokem v léčbě rovnátky je stanovit její průběh. Už během této chvíle dostanete doporučení, jaký typ rovnátek je pro vás vhodný. Rozhodujícím parametrem je věk, stav chrupu i to, jaký defekt mají rovnátka léčit. Celkově existují tři typy rovnátek. Fixní, snímatelná a neviditelná.

Fixní rovnátka

Nejběžněji používaným typem jsou fixní rovnátka. Zároveň jsou ale nejméně estetické. Tvoří je kovové zámečky a drátky, které jsou jištěné gumičkami. Dnes si ale můžete vybrat i z různých více estetických variant. Za příplatek můžete dostat bílé zámečky s drátkem potaženým bílou barvou. Samozřejmostí jsou průsvitné nebo různě barevné gumičky. Nejestetičtější variantou jsou zámečky i drátky umístěné na zadní straně zubů. Ty sice nejsou vidět vůbec, ale mohou dráždit jazyk a také nejsou vhodné pro všechny vady.

Snímatelná rovnátka

Klasická desková rovnátka se používají především u dětí během prořezávání trvalých zubů. Poté obvykle ztrácí svůj význam. Buď se pomocí nich podaří vadu zcela odstranit anebo jsou pouze přípravou pro nasazení fixních rovnátek.

Neviditelná rovnátka

Pro léčbu dospělých a dětí jsou vhodná neviditelná foliová rovnátka. Fólie těsně naléhají na zuby a hýbají s nimi v potřebných směrech. Podle otisků nebo scanu zubů vyrobí laboratoř sadu fólií. Jedna fólie se nosí přibližně 10 dní a poté se mění za novou, která zuby posune do další polohy. Jejich hlavní nevýhodou je poměrně vysoká cena.

Sundání rovnátek to nekončí

Léčba vad chrupu bohužel nekončí sundáním rovnátek nebo ukončením léčby snímatelnými a neviditelnými rovnátky. Na řadu přichází fáze retence. V případě fixních nebo neviditelných rovnátek se přechází k udržovací terapii snímatelnými rovnátky. V jiném případě se na zadní stranu zubů nalepí drátky, takzvané retainery, které zabraňují tomu, aby se zuby vrátily zpět do původní polohy.

Autor: Andrea Ivaničová, www.nazuby.cz

foto: Shutterstock

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

christiana66
17.3.2020 21:35

Už jsem v minulosti rovnátka nosila, ale je to přes 20 let a bohužel si je budu muset nechat nasadit znovu. Dnes už je to ale za jiné peníze. Budu muset nosit fixní a myslím, že ani starší lidé by se neměli za rovnátka stydět, nikdy není pozdě na hezký úsměv:)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz