Babinet.cz  /  Magazín  /  Volný čas  /  Jak doma zabavit děti? Hádejte pohádku, nebo si zahrajte na úklid

Jak doma zabavit děti? Hádejte pohádku, nebo si zahrajte na úklid

16.3.2020 - redakce Babinet.cz

Běžný režim vystřídaly dny, které děti netráví ve školách a někde i ve školkách, ale doma s rodiči. Snažme se nepodléhat už tak stresové momentální situaci a ulehčeme průběh dnů dětem, ale i sobě tím, že je spolehlivě zabavíme. Máme pro vás pár milých tipů, jak dětem dopřát zábavu. Některou zvládnou samy a u jiné zase půjde o hezkou společnou chvilku.

  • Hádejte pohádku

Určitě jsme tuhle hru už někdy hráli všichni. I když třeba v jiných podobách, princip zůstává stále stejný. Maličké děti samozřejmě utáhnete na pohádky a u větších dětí můžete rozšířit i na oblíbené filmy. Nejde o nic jiného, než že se budete na střídačku snažit pomocí jednoduchých malůvek uhádnout pohádku. Třeba takový Kocour v botách je jasný. Nakreslíte boty a kočku, ostatní hádají. Kreslení indicií si můžete opepřit časovým limitem.

  • Zahrajte si na úklid

Samozřejmě, že když se uklízí, tak pořádně. Na úklid se přeci nehraje, ten má být opravdový. Pokud ale chceme zabavit menší děti, stačí se před nimi zmínit o úklidu a lehce s ním začít. Děti mají totiž tu vlastnost, že jakmile se má uklízet, automaticky si zaberou nenápadné místečko a tam si hrají a hrají se znovu objevenými hračkami. Některé děti k tomu dokonce nepotřebují ani hračky znovu nalezené. Postačí jim vidina úklidu a najednou si hrají i s hračkami, které sice mají celé dny na očích, ale považují je za zatím nezajímavé. Vše se mění se slovem ÚKLID.

  • Překreslujte fotografie

Když si dítka malují, ne vždy mají náladu vymýšlet, co ještě nakreslit. Vytáhněte proto alba a buďte předlohou. Děti nejen že se dokážou dlouhý čas fotografiemi probírat, ale když mají nakreslit někoho, koho vidí na fotce a dobře jej znají, začnou být neuvěřitelně soustředěné a precizní. Víc je baví překreslovat třeba svého tátu, který se na fotce opírá o zahradní altán, než sluníčko, které kreslí denně stokrát.

  • Bunkr nikdy nezklame

Bunkr je společným jmenovatelem dětí menších i větších. Zanechte na chvíli důslednost důsledností a dovolte dětem použít všechny ty deky, peřiny, malé i velké polštáře, židle, nebo sušáky na prádlo. Děti ukryté v bunkru už budou vědět, jak se tam zabavit. I to obyčejné, již zmíněné kreslení, děti v bunkru baví mnohem víc, než u stolu. S bunkrem se vše násobí. Tedy i chuť si tam vyhrát. Když navíc dětem naservírujete do jejich útočiště dobrou svačinku, radost z jejich pevnosti ještě umocníte. Uvidíte, že i vám samotným se bude chtít do bunkru zavítat.

  • Malí kuchtíci

Dost možná jste děti sem tam od vaření odehnali. Zrovna se vám jejich pomoc nehodila. Nebo jste spěchali. A třeba jste opravdu neměli úkol, který byste jim v kuchyni zadali. Teď je ten nejideálnější čas, kdy můžete malé kuchtíky zapojit. Milují pomáhání v kuchyni a jsou hladové po věcech, které dělají velcí. Nechte je proto míchat, šťouchat, dochucovat, a ty větší i opatrně krájet.

 

Napsala Bára Klímová

Ilustrační foto: youworkforthem.com

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip