Babinet.cz  /  Magazín  /  Cestování  /  Krásné město mnoha tváří. To je Liberec

Krásné město mnoha tváří. To je Liberec

6.3.2020 - redakce Babinet.cz

Liberec, to je malebné stotisícové město na samém severu Čech, které nabízí mnohé kulturní památky, ale také široké možnosti vyžití. Dnes a denně sem míří zástupy tuzemských i zahraničních turistů, kteří obdivují jeho krásy. My si dneska povíme, co doopravdy stojí za to vidět. Vězte, že jeden den vážně nebude stačit.

Se 104 tisící je Liberec pátým největším městem České republiky. Širší aglomeraci pak vytváří s okolními obcemi a nedalekým Jabloncem nad Nisou, do kterého se odtud pohodlně dostanete tramvají. Ještě v roce 1939 měl Liberec rozlohu pouhých 6,2 kilometrů čtverečních, což je dnes jeho historické centrum. Oproti dnešním 106 kilometrům byl opravdu maličkatý.

Radnice

Mezi místní pamětihodnosti určitě patří liberecká radnice. Jedná se o novorenesanční stavbu, která v roce 1893 nahradila radnici z přelomu šestnáctého a sedmnáctého století. Mezi širší symboly pak patří hotel a vysílač na Ještědu. Významnou památkou je také ale místní zámek.

Na impozantní radnici vybírali samotná liberečtí měšťané. V toce 1879 dokonce místní Liberecká spořitelna založila speciální konto, na které bylo možno vkládat peníze. Sama šla příkladem a přispěla částkou 30 tisíc zlatých. Současnou vizáž tenkrát radní vybírali z devíti návrhů, které přišly do veřejné soutěže.

Zastupitelům se líbila velká užitná plocha a nízký rozpočet návrhu. Krásná není jen zvenku ale také zevnitř. Interiér radnice zdobí dary místních cechů a patriotů. Za nejkrásnější sál je pokládána obřadní místnost obložená dřevem, ve které nechybí bohatě zdobený lustr ani vitráže,

Ještěd

Když už noha návštěvníka vkročí na území města, tak by také měla vystoupat na horu Ještěd, kde se nachází známý hotel a vysílač. V zimě jsou zde také v provozu lanovky, a pokud tomu počasí přeje, tedy pokud není zima, tak nešťastná jako letošní, vesele se zde lyžuje.

Na Ještěd však nemusíte jen pěšky. Lze tam vyjet i autem, nebo lanovkou. Hotel s vysílačem, to je stavba ve tvaru hyperboloidu, která pochází z let 1966 až 1973. Celá budova měří téměř sto metrů a je zajímavá jak zvenku tak vevnitř. Autorem je architekt Karel Hubáček.

Stavbu má ve znaku město, kraj, zdejší vysoká škola nebo prvoligový klub Slovan Liberec. Od roku 1998 je kulturní památkou.

Zámek

Liberecký zámek najdeme ve středu města a jeho současná podoba je z 18. Století. Vně zámku se nachází jedna z největší expozic a vzorkovnic skleněných výrobků. Původně šlo o panský dům, usedlost, která se díky přeměně, kterou zde zařídil Jáchym z Bibrštejna. Dneska však není zámek přístupný pro veřejnost.

V 70. letech jej totiž převzala firma Skloexport, ta však zkrachovala a od té doby je zámek uzavřen. Předtím však díky Skloexportu prošel nákladnou rekonstrukcí.

Zoo

Liberec má taky svojí ZOO se známými bílými tygry, kteří se promítli také do názvu místního hokejového klubu. Zoologická zahrada byla založená v roce 1904 a má 13 hektarů. Otevřeno mají každý den mezi devátou a sedmnáctou hodinou.

Babylon

Kdo by neznal známý hotel a aquapark Babylon. Sem také denně míří stovky turistů, kteří si chtějí užít spoustu zábavy v místních bazénech. Kromě toho tam naleznete ale také třeba IQ park, nebo lunapark pod střechou, či se zde pořádají kupříkladu maturitní plesy. Jeden den nám na všechny liberecké krásy tedy opravdu stačit nebude.

 

Napsala Zuzana Zelenková

Ilustrační foto: pixabay.com, visitliberec.eu

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip