Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Mýty o posilování imunity

Mýty o posilování imunity

3.3.2020 - redakce Babinet.cz

Zima je pro imunitní systém kritickým obdobím, ve kterém na ní působí řada nepříznivých faktorů. Dříve než se ale vrhnete na podporu imunity pod vlivem reklam, zaměřte se radši na to, abyste svou imunitu neoslabovali.

Oslabená imunita je do značné míry civilizační problém. „Jestli je naše imunita v kondici nebo oslabená, ovlivňuje náš životní styl – nevyvážená strava, nedostatek pohybu, únava, stres,“ vysvětluje zakladatelka společnosti Lifefood zabývající se výrobou raw produktů Tereza Havrlandová, podle které jsou zázračné potravinové doplňky a pilulky na posílení imunitního systému především dobře promyšleným marketingovým tahem a byznysem.

Mýtus 1: Na oslabenou imunitu stačí multivitamíny

Jakmile začne zima, mnozí běží automaticky do lékárny, aby si udělali zásobu nejrůznějších vitamínů. Potřebují přeci posílit svou obranyschopnost! Nebo nemusí? Dostatečné množství a vyvážený poměr vitamínů jsou pro správné fungování lidského organismu nezbytné, ale k aktivaci imunity pouze vitamíny nestačí. Kromě toho vitamíny můžeme do těla dostat podstatně přirozenějším způsobem než v tabletkách. „Doporučuji zařadit do jídelníčku větší množství syrové stravy, která v sobě má v porovnání s tepelně upravenými potravinami podstatně více živin, minerálů a vitamínů,“ tvrdí Havrlandová.

Náš tip: Vyzkoušejte prohřívací mrkvový krém s vůní zázvoru s kapkou pomerančového džusu, který je plný vitamínů.

Mrkvový krém s vůní zázvoru

Ingredience:

 • 400 g mrkve
 • 2 lžíce kešu
 • 3 ks sušených rajčat
 • 1 ks jarní cibulky
 • 50 g řapíkatého celeru
 • trochu pomerančového džusu
 • 1 cm zázvoru
 • trochu vody
 • trochu kari
 • trochu mleté papriky
 • trochu mořské soli

 

Postup: Před přípravou kešu oříšky a sušená rajčata nechte namáčet několik hodin. Poté nakrájejte mrkev, jarní cibulku a celer. Rozmixujte. Přidejte zázvor, který dodá nejen potřebnou energii a vitamíny, ale má i zahřívací účinky. Dále pomerančový džus, rajčata a kešu. Opět mixujte, dokud nevznikne krémová konzistence. Ochuťte dle své chuti špetkou kari, paprikou či mořské soli. Zázvor v polévce dodá nejen potřebnou energii a vitamíny, ale má i zahřívací účinky. Pokud nechcete mít polévku čistě raw, můžete použít teplou vodu místo studené nebo mixovat déle, dokud není krém zahřátý.

Zdroj: https://www.lifefood.cz/cz_cs/mrkvovy-krem

Mýtus 2: Čisté a dezinfikované prostředí je zárukou zdraví

Potíže s imunitou může způsobit překvapivě i přehnaná čistota. V dnešním světě máme s bakteriemi, které se běžně nacházejí venku, omezený kontakt. „Obrovským mýtem tedy je, že musíme dbát na sterilní čistotu. Naopak nedostatečný kontakt s bakteriemi může vést k oslabení imunity a následně vyšší náchylnosti k onemocnění při kontaktu s virem,“ říká zakladatelka a instruktorka pražských Domů Jógy Věra Vojtěchová. Některé studie z oblasti imunologie dokonce uvádějí, že kvůli přílišné čistotě roste počet alergických dětí.

Mýtus 3: Ovoce a zelenina se nesmí jíst neumytá

Pokud nakupujeme v hypermarketech, kde ovoce a zelenina putuje přes půlku světa, či je dokonce chemicky ošetřená, měli bychom tyto potraviny před jejich konzumací očistit. V případě, že nakupujeme u známého místního farmáře nebo si produkty pěstujeme v ideálním případě sami a nepoužíváme žádnou chemii, můžeme se do jablíčka zakousnout bez toho, abychom ho důkladně čistili. „Výhodou nemyté zeleniny a ovoce z vlastní zahrádky je mimo jiné to, že obsahuje v přirozené podobě vitamín B12, což ocení například vegani. Na obsah vitamínu B12 v nemyté zelenině se ale nedá spoléhat. Pokud se stravujete výhradně rostlinně, množství vitamínu B12 si hlídejte,“ varuje Havrlandová.

Náš tip: Připravte si lahodný salát z červené řepy, který je vynikajícím a nenahraditelným zdrojem minerálů a vitaminů. Konzumace řepy pomáhá na snížení krevního tlaku, upravuje srdeční puls a posiluje nervový systém.

Salát z červené řepy

Ingredience:

 • 2 ks červené řepy
 • 1 stonek řapíkatého celeru
 • 1 ks cibule
 • dle chuti vlašské ořechy
 • mořská sůl, pepř, petržel
 • olivový olej
 • konopné semínka

Postup: Oloupejte řepu a nakrájejte ji na drobné plátky, nadrobno pokrájejte celer a cibuli. Nadrobno nasekejte oříšky. Promíchejte vše dohromady se solí, pepřem a olejem. Na závěr posypejte konopnými semínky a ozdobte jemnými kroužky cibule, servírujte.

Zdroj: https://www.lifefood.cz/cz_cs/salat-z-cervene-repy

Mýtus 4: V zimě omezte pohyb a sportovní aktivity venku

Jestliže meteorologové varují před inverzí, nebo má nepřiměřeně mrznout, je skutečně lepší vybrat si nějakou indoorovou aktivitu. Můžete si zajít třeba na kurz jógy, či masáž. Pokud jsou však podmínky dobré, není důvod nejít na čerstvý vzduch. „Imunitnímu systému a celkově lidskému zdraví prospívá pobyt na čerstvém vzduchu a na denním světle. Jste-li sportovci, neváhejte se venku v zimě proběhnout,“ radí Vojtěchová. Skvělou volbou jsou i horské výšlapy. Zdolání vrcholu je balzámem pro tělo i duši.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Marketaaa
20.3.2020 13:59

pravidelne beru vitaminy multikomplex a zatim jsem zdrava, nemoci mě obchází

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip