Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Starší žena a mladý muž. Toleruje společnost takový pár?

Starší žena a mladý muž. Toleruje společnost takový pár?

29.2.2020 - redakce Babinet.cz

Je touha po výrazně mladších mužích dána především tím, že žena odmítá přijmout vlastní stárnutí a snaží se získat iluzi, že se jí stále daří mladé muže přitahovat a že navzdory přibývajícím rokům zůstává stále atraktivní?

Proč vnímáme situaci, kdy je starší žena na zajíčky, poněkud netolerantně a dotyčná dáma se se svým „úlovkem“ většinou neukazuje, zatímco v případech, kdy starší pán doprovází mladou slečnu jsou celkem obvyklé? Je to dáno společenskými konvencemi nebo tento fakt spíše vychází z tradice a má svůj praktický význam?

Starší žena, mladý muž? (Komentář odborníka)

O takovou situaci se samozřejmě jednat může. Obzvlášť v naší společnosti, která je posedlá kultem štíhlosti a mládí, kdy vzorem pro ženy jsou nezletilé dívky a každý druhý kosmetický přípravek je na odstraňování vrásek, se starším ženám nelze divit, že svůj věk vnímají jako handicap. A zdaleka to není dáno jen módním průmyslem – když se dnes žena po padesátce rozhodne změnit práci, tak místo toho, aby ji vítali s otevřenou náručí, že našli osobu s praxí a zkušenostmi, mnohdy ji ani nepozvou k přijímacímu pohovoru. A to je dnes, kdy se hravě dožíváme 80 a více let, dost na pováženou.

Najít si mladšího muže, ať již jako partnera nebo jako milence, se proto nabízí jako dost logický způsob, jak stárnutí aspoň trochu přelstít. Nemusí to být jen o tom, že žena dostane zpětnou vazbu, že je stále atraktivní. Když se začne obklopovat mladými lidmi, může tak trochu „nasát“ jejich atmosféru. Ve společnosti mladého muže se jistě starší žena může cítit, přemýšlet nebo dívat se na svět o dost jinak, než když jde např. na kafe se svou kamarádkou a povídají si o dětech, práci, starostech…takže by se dalo říct, že to iluzi mládí skutečně nahrává. Ale jedná se skutečně o iluzi, nebo je to spíš prostředek, jak se žena (nebo i muž) může změnit a pak se vlastně „mladší“ i stát?

Proč se díváme na starší ženy ve společnosti mladších mužů netolerantně, to je otázka. Kombinace starší muž a mladá žena je celkem zaběhnutá, není to žádná novinka a může být svým způsobem i docela praktická. Starší muž bývá finančně zajištěn, mladá žena chce založit rodinu a v něm vidí jistotu. Zda oprávněně či neoprávněně – to se vždy v tom kterém vztahu ukáže časem. Ale z hlediska založení rodiny se to – aspoň ze začátku – jako výhodné zdá. U starších žen a mladších mužů je situace opačná. Ženy po padesátce už většinou děti mít nechtějí, ty jejich už vylítly z hnízda a ony mají čas věnovat se kariéře, sportu, cestování, koníčkům, přátelům … záleží na každé. Mladý partner se stává společníkem, parťákem pro tyto aktivity, ne však budoucím otcem rodiny, což může být mechanismus, který je okolí trnem v oku. Ale důvody mohou být i zcela prozaičtější - ta, která „ulovila“ toho mladšího, vyvolává u svých vrstevnic závist a má strach, aby ji např. nepomluvily. Každopádně fenomén starší žena – mladší muž se začíná stále častěji objevovat a je na každém z nás, jak se k němu postaví.

Autor komentáře: Mgr. Katarína Filasová

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip