Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Rychlý a efektivní uklid domácnosti? Stačí jednoduché domácí triky

Rychlý a efektivní uklid domácnosti? Stačí jednoduché domácí triky

27.2.2020 - redakce Babinet.cz

Když uklízíme pravidelně, není pak nutné často obrátit domácnost vzhůru nohama kvůli velkému úklidu. Některé věci se ale čas od času prostě udělat musí. I když se nám do nich nechce, většinou je za nás nikdo jiný neudělá. A tak tam na nás čekají. Jak si úklid zjednodušit a věnovat se příjemnějším věcem?

Úklid za pár minut

Třeba taková mikrovlnná trouba, sporák, nebo žaluzie. Komu by se chtělo tyhle členy domácnosti neustále cídit a šůrovat? Zřejmě nikomu. Jenže skvrny od špaget na vás mávají už od dveří a přes prach na žaluziích nerozpoznáte, jestli je venku prosinec, léto, nebo úterý.

Jak si ulehčit práci a sfouknout tyhle nenáviděné činnosti za pár minut?

Žaluzie

STOP takovému čištění žaluzií, které vám zabere celý víkend. Jděte na to od lesa. Připravte si směs octa, citronové šťávy a vody. Pak ukořistěte starou manželovu ponožku, navlékněte na ruku a pomocí čistící směsi žaluzie stírejte.

Mikrovlnná trouba

Způsob, který si nastíníme, je nesmírně pohodlný. Vy nemusíte nic. Máte dokonce čas si během čištění vypít hrnek kávy. Do plastové nádoby nalijte sklenku citronové šťávy a hrnek horké vody. Vložte otevřenou nádobu do mikrovlnky a nechte ohřívat 15 minut. Poté stačí uvolněnou nečistotu pouze setřít.

Baterie

Když už koupelna není ukázkově čistá jako celek, vždy pomůže alespoň vyleštit baterie. K tomu vám bohatě postačí dva rozpůlené citrony. Těmi povrch krásně vyleštíte bez sebemenší námahy.

Pračka

Tramtadadáááá. A máme tady další činnost, u které nemusíte hnout ani prstem. Aby prádlo bylo dokonale čisté, je potřeba mít čistou také pračku. Nalijte do bubnu litr octa a zapněte při vysoké teplotě pračku na prázdno. Pračku čistíte i dezinfikujete zároveň.

WC

Jdeme čistit toaletu a tak je čas si jít nalakovat nehty. Že vám to nejde dohromady? Možná proto, že jste mísu toalety ještě nečistili Coca Colou. Nalijte půl litru do mísy a hodinku máte čas na úpravu nehtů. Coca Cola pracuje sama, odstraní vodní kámen, odolné skvrny, leští a vy si můžete dát pauzu. A přitom stále uklízíte.

Sporák

Patříte mezi majitele klasického plynového sporáku? Pak je vám jistě důvěrně známá nečistota, která se na něm tvoří, i když se na něj jen podíváte. Připravte si pastu z jedlé sody, kapky octa, soli a vody. Rozetřete po sporáku, nechte půl hodinky působit a poté setřete navlhčenou houbičkou.

Svíčky

Svíčky, které jste ještě nestihla vypálit, jsou skvělým lapačem prachu. Ty dekorativní, které si třeba šetříte na vhodnější příležitost, tak udělají víc škody, než užitku. Je nutné je tedy sem tam očistit. Ale jak? Rychle. Navlečte si na ruku silonkovou ponožku a povrch svíčky touto účinnou prachovkou přejeďte.

A pak si jen otevřete knížku, nalijte deci skvělého vína, čistou svíčku zapalte a odpočívejte. Máte totiž uklizeno.

 

Napsala Bára Klímová

Ilustrační foto: pixabay.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip