Babinet.cz  /  Tajemno  /  Zázraky Šumavských Lurd: Síla a historie tajemného místa, Hauswaldské kaple

Zázraky Šumavských Lurd: Síla a historie tajemného místa, Hauswaldské kaple

10.11.2023 - redakce Babinet.cz

Zurčící voda dopadá na tyrkysovou skleněnou polokouli a rozstřikuje se kolem. Kdysi prý uzdravovala slepé a chromé, v roce 1958 se stala součástí uzavřeného hraničního pásma. Trvalo téměř půl století, než sem, k Hauswaldské kapli, mohli znovu začít putovat trpící. Když ne rovnou pro uzdravení, tak aspoň za nadějí.

foto / Jitka Lenková

Slavná historie tohoto místa začíná zázrakem, k němuž došlo někdy v 18. století. Na dvě ženy, které vedle pramene sbíraly maliny, náhle vyrazil obrovitý medvěd. V poslední chvíli, když se už loučily se životem, jedna z žen poklekla, aby pronesla aspoň pár slov modlitby k Panně Marii.  Jakmile zazněla první slova modlitby, medvěd jako by narazil na neviditelnou zeď a svalil se vedle ní. Ženy na nic nečekaly, pokračovaly v modlitbách a vydaly se na cestu ke Starému Srní.   Z vděčnosti potom přinesly na místo své záchrany svatý obrázek z poutě k Panně Marii Pomocné v Železné Rudě.

Další zázraky na sebe nenechaly dlouho čekat. Když v bahně u pramene uvízl s povozem  srnský sedlák Jakub Weber, nejprve bezbožně klel a vztekle, ale marně pobízel své volky. Když vůz zapadl až po nápravy, uvědomil si, kde to vlastně uvízl. Zastyděl se, klekl si před svatým obrázkem a začal se modlit a prosit za odpuštění. Najednou zazněly malé neviditelné zvonečky, Hauswald se zalil zlatou září a v ní se mihla ženská postava v dlouhém bělostném šatu připomínající obláček mlhy. Cosi vyzdvihlo vůz z bahna a sedlák mohl pokračovat v cestě. Také on  později donesl k prameni mariánský obrázek, tentokrát  ze sušické poutě.

Zázračnou pověst postupně získával i sám pramen. Když najednou oslepla Christina Harantová, selka ze Srní, začala si jeho vodou omývat oči a zrak se jí lepšil každým dnem. Také ona donesla k prameni svatý obrázek, ale to už nebyla sama. Kromě slepých se zde uzdravovali i mrzáci, kteří se ve vodě nejen koupali, ale také ji pili. Přibývalo darovaných svatých obrázků, svící, růženců, voskových modelů uzdravených částí těla a dalších roztodivností, dokonce i odhozené berle. Hauswaldu se začalo říkat Šumavské Lurdy a postupně zde byly postaveny tři kaple.

Před druhou světovou válkou chodívali k Hauswaldské kapli poutníci až z Tyrolska, po ní se tato oblast stala součástí hraničního pásma. Před padesáti lety vojsko kapli podminovalo a odstřelilo. Několika odvážným občanům ze Srní to tehdy nedalo a vydali se k jejím troskám. Uprostřed nich našli jako zázrakem nepoškozenou sochu Panny Marie Lurdské, která kdysi stávala v kapli na oltáři. Dnes je vystavena v kostele v Srní.

To by bylo možné považovat za zdejší poslední zázrak, kdyby v roce 2005 nedošlo ještě k jednomu. Díky úsilí Občanského sdružení Karel Klosterman – spisovatel Šumavy a Správy Národního parku Šumava byl prostor Hauswaldské kaple obnoven a znovu může vítat návštěvníky ze všech koutů světa. Slavnostní otevření se uskutečnilo v den srnské poutě 12. srpna 2006.

 

Napsala Jitka Lenková

zdroj: sumavanet.cz

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další články tajemna

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz