Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Valentýn aneb láska na celý život?

Valentýn aneb láska na celý život?

14.2.2020 - Hana F - redaktorka

Podle indicií by tento svátek měli slavit jen zamilovaní. Jenomže podle vědeckých poznatků doba zamilovanosti trvá 3 měsíce až 1 rok. Záleží na síle hormonů, které v nás druhá polovička rozbouří. V této době růžových brýlí, kdy nevidíme na své drahé polovičce či polovičkovi žádné chyby a připadá nám zcela ideální, se chováme díky zvýšené hladině endorfinů jako blázni. Vznášíme se, nevidíme, neslyšíme. Hormony štěstí nás dopují mnohem více než známé vznášedlo Redbull a my se lidově řečeno chováme jako blázni. Takže ono vlastně není, ani co slavit, maximálně svátek bláznů.

Toto poblouznění zařídila matka příroda, abychom se bezmyšlenkovitě rozmnožovali. Chtěla si tak pojistit, že lidstvo nevyhyne. A když někdo poslechne matku přírodu a v době zamilovanosti zadělá na potomka a tak spadne do manželství, má zaděláno na malér. Probuzení z růžové iluze bývá často bolestné.

Zatímco v době zamilovanosti jsme schopni svému protějšku prominout i vraždu či nemanželské dítě, po růžové době začne mužům vadit i taková prkotina, že ženy vytlačují zubní pastu od prostřed či od začátku a ženám začne vadit, že muži všude nadrobí. Zatímco pro dlouhodobý vztah je nutná tolerance a trpělivost, tak tam se nám jich nedostává a naopak v době zamilovanosti, kdy nám naopak škodí, ji máme na rozdávání.

A rozvodové statistiky nedostatek tolerance a trpělivosti jen potvrzují: ze 100 manželství se 65 rozvede.

Pokud manželé překonají první manželskou krizi, která se dostavuje zhruba po 5 letech, trvá manželství průměrně 13 let. Pak dojde trpělivost a tolerance. Podle rozvodových statistik by měla ve 35 manželstvích vydržet zásoba tolerance a trpělivosti až do konce života. Ale otázkou zůstává, jak tato manželství fungují a kolik z nich je opravdu spokojených.

A co je to spokojené manželství?

Když po době zamilovanosti zjistíme, že nedostatky našeho protějšku nejsou pro nás nijak zásadní a jsme je ochotni za občasných slovních přeháněk tolerovat. Když zamilovanost se změní v lásku, která je ochotná přinášet oboustranné oběti - ústupky. Když budete pro svůj protějšek pravidelně dělat něco, co děláte neradi, jen aby jste viděli jeho spokojený úsměv. Když přemýšlíte cestou domů, nebo nákupu čím udělat svému protějšku radost. A když si i po 25 letech se svým protějškem máte o čem povídat, třeba problému deštných pralesů, můžete si být jisti, že láska ve vašem vztahu nevychladla a provází ji přátelství na celý život.

A tohle už je důvod k oslavě. Takže svátek zamilovaných bych přejmenovala na svátek trpělivé a tolerantní lásky, která překoná všechny manželské krize a i po 25 letech je pro vás odměnou úsměv toho druhého.

P.S. A víte co je šťastné manželství?

Když zjistíte, že váš protějšek má rád to, co jste dříve měli rádi vy a naopak vy máte rádi to, co dříve měl rád váš protějšek. Např. určitý druh jídla nebo film. Tím se projeví vaše maximální souznění. Ono se totiž občas stává, že dlouhodobým soužitím při vzájemné lásce, se lidé tak sžijí, že se začínají jeden druhému podobat. A pak dojde k naplnění křesťanského manželského slibu jsme jedna duše - jedno tělo.

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip