Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Babské rady, jak snadno, rychle a levně zlikvidovat vodní kámen

Babské rady, jak snadno, rychle a levně zlikvidovat vodní kámen

14.2.2020 - redakce Babinet.cz

Bílý, zdrsněný povlak, jako vyšitý. Pomalu krápníky. Usazuje se na bateriích, v pračce, varné konvici i dlaždicích. Myjete, drhnete, čistíte a nic. Je tam pořád. Číhá všude. Kdo? Vodní kámen. Je možné se ho vůbec nějak natrvalo zbavit? Spolehlivé triky jsou tu teď extra pro vás.

Proč se pořád objevuje?

Určitě už jste něco zaslechli o tvrdé vodě. A už jsme u kamene úrazu. V tomto případě tedy u vodního kamene.

Kdo za vodní kámen může? Vápník s hořčíkem. Minerály ve vodě nejsou zdravotně nijak závadné, ale čištění tohoto vodního kamene, které má na svědomí právě vápník a hořčík, nikdy nekončí. Je to pořád dokola a ubíjející. Prostě sisyfovská práce. Nakonec, i Sisyfos bojoval věčně s kamenem. Jaká ironie …

Kudy tvrdá voda teče, tam se kámen usadí. Ostatně jakýkoliv kontakt se středně tvrdou, až velmi tvrdou vodou zanechává nesmazatelné stopy. Proto je často od vodního kamene půl koupelny plus konvice k tomu.

Není možné se ho natrvalo zbavit jedním procesem. Ale osvědčené lidové rady zaručí, že se frekvence čištění sníží na totální minimum. Opakování tedy výrazně ubude a můžete se věnovat příjemnějším činnostem.

Už jste se jej načistili dost. Takže příště jinak a z gruntu.

Rychlovarná konvice

  • V hrnci prohřejte šálek vody společně s šálkem jedlé sody. Teplou směs vlijte do rychlovarné konvice a nechte dvě hodiny pracovat. Poté vypláchněte čistou teplou vodou.
  • Na rychlovarnou konvici můžete použít i ocet samotný. Rovnou do konvice nalijte šálek octa a šálek vody. Zapněte konvici, přiveďte směs k varu a po samovolném vypnutí nechte octový roztok v teplé konvici hodinu působit. Poté ji otevřete, nechte vyvětrat a následně omyjte teplou vodou.
  • Stejné roztoky, které jste takto nechali projít varem, můžete dále využít na vnější čištění konvice. Veškeré kapičky a mapy od vodního kamene, které se usadily na povrchu konvice, rázem mizí.

Pračka

  • Litr octa vlijete do pračky a zapnete ji naprázdno. Vypijete si mezitím kafe a pak přijdete pračku otevřít a nechat ji větrat. To je celý váš úkol.
  • Stejný výsledek vám zaručí také citronová šťáva. Postup je totožný, ale šťávy vám postačí pouze dva šálky.
  • Pokud je vám známo bělení záclon, pomocí kypřícího prášku, jste na správné cestě. Kypřící prášek bělí a současně chrání pračku před vodním kamenem.

Baterie

  • Baterie, kohoutky a hlavice sprchy. Především tam najdete trvalé bydliště vodního kamene. Pomůže roztok v rozprašovači. Do něj nalijte litr vody, přidejte půl šálku octa a lžíci 3% peroxidu vodíku. Protřepejte a aplikujte na postižená místa. Nechte 10 minut působit a poté stírejte suchým hadrem. Vše můžete doleštit překrojeným citronem. Žádný kámen a navíc úchvatný lesk.
  • Nápomocný vám bude i samotný ocet. Do menšího kyblíku nalijte 5 litrů vody a přidejte 2 šálky octa. Do lázně namočte přes noc sprchovou hlavici.

Dlaždice a kachličky

  • Mytí stěny, po které ihned všechno stéká, to je opravdu balzám na nervy. Proto na vodní kámen jděte tentokrát se suchou pastou. Smíchejte dostatek jedlé sody s kyselinou citronovou. Počkejte na reakci a poté vymíchejte do pasty. Tu naneste na vlhčí houbičku na nádobí a začněte s čištěním. Nechte 20 minut působit a poté smyjte proudem teplé vody.
  • Můžete také zahřát v hrnci ocet. Klidně nechte projít varem, ale nemusíte. Odstavte a poté ihned do hrnce vhoďte kuchyňské papírové utěrky. Nechte je pořádně nasáknout a ty potom naplácněte na dlaždice tam, kam je potřeba. Nechte hodinku působit a poté utěrky odstraňte. Dočistěte vlhkou houbou a pak už jen opláchněte.

 

Jakou radu k nezaplacení pro nás máte vy? Podělíte se s ostatními v komentářích?

 

Napsala Bára Klímová

Ilustrační foto: Pixabay.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

normální chlap
14.2.2020 11:25

Navrhuji použít místo octa butylmerkaptan. Ten vydrží smrdět mnohem, mnohem déle než ocet :-)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip