Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Jak se bránit chřipce? Dodržujte pravidlo tří T

Jak se bránit chřipce? Dodržujte pravidlo tří T

7.2.2020 - redakce Babinet.cz

Chřipka je vysoce nakažlivé virové onemocnění, které mívá u mnohých osob velmi těžký průběh. Toto onemocnění je poměrně běžné, a proto je často velice podceňované. Pravdou ale je, že i taková „obyčejná“ chřipka dokáže vážně poškodit vaše zdraví nebo dokonce zabíjet!

Věděli jste například, že pokud chřipku dostatečně nevyležíte, může „sednout“ i na vaše srdce a způsobit zápal srdcového svalu? A co třeba hluchota? Viry chřipky produkují toxiny, které mohou poškodit nervové buňky ve vnitřním uchu a důsledky se mohou projevit na vašem sluchu. Z chřipky tak může poměrně snadno vzniknout jednostranná až oboustranná hluchota.

Dá se chřipce nějak vyhnout? Podívejme se společně na pár užitečných tipů.

Tři T = Teplo, Tekutiny, Ticho

Vhodně volené oblečení v chladných měsících zabrání podchlazení našeho organismu, při podchlazení je přitom organizmus náchylnější ke vzniku infekcí. Teplé oblečení proto rozhodně nepodceňujte hlavně v zimním období.

Další z hlavních zásad prevence (a také samotné léčby) je pravidelný příjem tekutin. Voda se do našeho organismu dostává nejjednodušeji a zároveň ji dokážeme velmi lehko vylučovat. Spolu s ní však z těla vyplavíme i různé toxické a škodlivé látky, díky čemuž se tělo dokáže lépe bránit případnému viru. Nejlepší je pít čistou vodu nebo ovocné šťávy zředěné vodou. Nezapomínejte ale, že i horké nápoje velmi pomáhají a jsou opravdu účinné při samotné léčbě nemoci. Přinášejí okamžitou úlevu od kašle, kýchání, bolesti v krku, zimnice ale také od únavy. Buďte však opatrní s různými nápoji z lékáren! Jde totiž o léky a v rámci prevence není nejlepší zaplavovat tělo léky zbytečně a předčasně.

Říká se, že ticho léčí. Je všeobecně známé, že naše duševní pohoda se odráží i na té fyzické, proto je třeba zejména v chřipkovém období trochu zvolnit životní tempo a dopřát si dostatek odpočinku. Také správná životospráva je základem v boji s každou chorobou. Zvýšený příjem přirozených vitamínů v podobě ovoce a zeleniny, dostatek nerušeného spánku (více než 7 hodin denně) a pravidelný pohyb (cvičení) na čerstvém vzduchu výrazně snižují riziko chřipky. Při dodržení jistých zásad se určitě budete nejen dobře cítit, ale budete i mnohem lépe vypadat.

Čerstvý vzduch

V zimě otevíráme okno vzácněji, aby nám neunikalo drahocenné teplo. Právě tím však nahráváme chřipce. Častější krátké větrání je velice důležité, protože se tím vymění v místnosti vzduch a přitom ztráta tepla není tak hrozivá. V malých vytopených prostorách se totiž chřipce daří nejlépe. Typický chřipkový virus může v běžném prostředí přežít i více než 24 hodin.

Omezte kontakt s davem

V době zvýšeného výskytu chřipkových onemocnění se vyhýbejte akcím s velkou koncentrací lidí (např. nákupním centrům, obchodům, kinům, koncertům, diskotékám). Chřipka se přenáší vzduchem a lidé se nezřídka chovají velmi nezodpovědně. Přestože již pociťují první příznaky, nebo dokonce u nich už chřipka propukla naplno, nebrání jim to jít do společnosti a šířit tak virus dál. Kvůli tomu vznikají epidemie, je proto vhodné vyhýbat se místům s vysokou koncentrací lidí. V případě, že na cestování do práce využíváte přeplněnou MHD, je vhodné si raději přivstat a přijít do práce dříve, když ještě autobusy nejsou plné lidí. Ideální však je, pokud si můžete posunout pracovní dobu, nebo alespoň nějakou dobu pracovat z domova.

Čistota půl zdraví

Účinnou obranou před chřipkou je dodržování základních hygienických návyků. Časté a důkladné umývání rukou mýdlem je základem při prevenci.

Ruce se totiž v chřipkovém období promění ve zbraň. Odborníci zjistili, že podávání ruky je nebezpečnější formou pozdravu než polibek na tvář. Nikdy nevíte, čeho se dotýkala osoba, se kterou se právě zdravíte. Možná si při zakašlání zakryla ústa právě tou rukou, kterou vám podává.

Čistým rukám je zkrátka třeba věnovat zvýšenou pozornost, ale nejen jim. V průběhu dne se dotýkáme různých předmětů, na kterých dokáže chřipkový virus přežít až 48 hodin. Je vhodné dezinfikovat například kliky na dveřích, lednici nebo například i počítačovou klávesnici, která je obvykle jedním z nejšpinavějších míst ve vašem okolí.

 

Zdroj textu: Babinet.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Hedvika22
8.10.2020 20:21

Je dobré, začít nemoc řešit hned, když cítíme, že na nás leze. Sama sáhnu vždycky po phytoxanu, který mi zatím pokaždé pomohl předejít nemoci

Mirka21
23.10.2020 19:10

Dobrý den, také jej používám a pomáhá mi. Je skvělou přírodní verzí antibiotik.

VoLenka73
23.12.2020 20:43

Já sázím obecně na přírodní antibiotika. Sedí mi více než klasické léky a cítím se i psychicky lépe, že do sebe necpu tolik prášků

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip