Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Jak se stravovat v menopauze

Jak se stravovat v menopauze

6.2.2020 - redakce Babinet.cz

Snížení činnosti vaječníků a s tím spojený úbytek ženských pohlavních hormonů estrogenů znamená, že žena vstupuje do období klimakteria a že tato změna s sebou ponese různé potíže. Nedostatek estrogenů ovlivňuje metabolismus, takže nastává nebezpečí spojené s obezitou a spolu s ní také s diabetem (cukrovkou) 2. typu. Jelikož mají estrogeny ochranné účinky na srdce a cévy, zvyšuje se možnost výskytu kardiovaskulárních onemocnění a objevuje se i vysoký krevní tlak. Kromě toho hormony ovlivňují činnost osteoklastů, dochází k úbytku kostní hmoty, kosti se stávají křehčími (osteoporóza) a tím nastává i riziko zlomenin. Někdy se objevuje také inkontinence.

Mezi nepříjemné projevy pak patří návaly horka, pocení, závratě, únava, bušení srdce a bolesti hlavy. Nedostatek hormonů má vliv i na psychiku.

V období klimakteria se doporučuje:

  • zvýšená konzumace mléčných výrobků, ideálně převážně zakysaných
  • strava by měla obsahovat mořské ryby (vyšší množství vitamínu D naleznete v tučných rybách, jako jsou sardinky či losos) a rostlinné oleje lisované za studena
  • jablka, ořechy, hrušky, vinné hrozny, broskve, mandle, med, hrách, čočku, celozrnné obiloviny, obilné líčky, sóju, fazole a vejce.
  • Proti návalům horka působí i citrusové plody. Vynechat by se měl naopak alkohol, kofein. Není dobrý vysoký příjem cukru, soli a průmyslově zpracovaných produktů, např. mražené polotovary, instantní jídla či slazené nápoje.

Určitě je dobré věnovat se fyzické aktivitě, nejen kvůli obezitě, ale protože posiluje zároveň kardiovaskulární systém, je prevencí osteoporózy a pomáhá vylučování endorfinů – hormonů štěstí, které jsou v tomto přechodovém období zvláště zapotřebí.

Dary z přírody

Alternativou k takové léčbě nebo i samostatně ke zmírnění klimakterických projevů je využívání zdrojů z přírody. Nabízí se několik možností, jak využít bylinek, které jednotlivě působí proti různým problémům, a tak mohou zmírnit i projevy klimakteria a předcházet možným zdravotním problémům. Skvěle účinkuje Jeřáb černý, Jetel červený, Maliník, Jmelí a další bylinky.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip