Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Proč se objevují křečové žíly a co o nich možná nevíte

Proč se objevují křečové žíly a co o nich možná nevíte

4.2.2020 - redakce Babinet.cz

V samotných žilách vzniká nemoc tak, že jejich chlopně pracují nedostatečně, tím žíly ztrácejí elasticitu a pozvolna se natahují. Důvodů proč křečové žíly vznikají je víc, záleží vždy na mnoha faktorech. Spousta žen se s nimi setká v těhotenství nebo díky hormonální léčbě. Obézní lidé nebo lidé s vysokým krevním tlakem mají patřičné sklony, stejně jako ti z nás, kteří kouří, špatně se stravují, mají nevhodný životní styl, málo pohybu, častou zácpu, či holdují alkoholu. V neposlední řadě je příčinou dědičnost. Odborníci na tuto problematiku radí, že pokud se ve Vaší rodině vyskytnou, mějte se na pozoru a při prvních příznacích neváhejte a vyhledejte lékaře, byť by se jednalo o planý poplach.

Zároveň však existují „ověřené metody“, které již vzniklé varixy výrazně zhorší, proto se jim raději vyhněte, pokud máte křečové žíly diagnostikované. Patří sem jednoznačně nošení vysokých podpatků, upnuté oblečení kolem lýtek a stehen nebo úporné škrábání pokožky na křečových žilách.

Jak to poznám?

Na začátku onemocnění nejsou varixy téměř nepatrné, objevují se totiž jen velmi drobné popraskané žilky. Postupně se objevuje mravenčení, otoky a pocit „těžkých nohou“. Pouze důkladné vyšetření ultrazvukem v ordinaci cévního lékaře odhalí nefunkční žíly, nikdy není možné je správně a přesně diagnostikovat bez ultrazvuku.

Co o křečových žilách možná nevíte

Vždy při jakémkoli onemocnění žil je vhodné diagnostikovat problém na ultrazvuku – jedině tak zná lékař skutečné umístění žil a jejich přesný stav.

Ultrazvuk je doporučované absolvovat i pokud jdete pouze na sklerotizace (odstranění drobných žilek), protože i v tomto případě je nutné znát stav žil dolních končetin

 

10% postižených vznikají komplikace
U 2-4% postižených vzniká bércový vřed
Ženy trpí křečovými žilami 2xčastěji než muži
V těhotenství existují zvláštní preventivní pokyny vzniku onemocnění
V prevenci boduje pohanka! Zařaďte ji do svého jídelníčku.
Nezapomeňte ani na luštěniny, citrusové ovoce a třeba rýži, prospíváte tak svým žilám!
Rizikovým faktorem je (bohužel) těhotenství
Laserová operace je jednoznačně oblíbenější (méně modřin, rychlejší návrat do běžného života, minimální bolest, zákrok se provádí pouze v místním znecitlivění a zůstane po něm jen velmi drobná jizvička).
I když jsou křečové žíly odstraněny, je třeba dodržovat prevenci

 

V léčbě křečových žil má vedoucí úlohu chirurgické řešení /podvazy, stripping/. Nevýhodou jsou poměrně časté recidivy křečových žil, kdy až 50 % pacientů recidivuje do 10 let po zákroku.

Alternativou chirurgické léčby je tzv. skleroterapie /opich křečových žil sklerotizujícími látkami,které způsobují uzávěr žíly/. Ke sklerotizaci jsou vhodné spíše varixy menšího rozsahu.

Nezastupitelnou roli hraje také kompresivní léčba, což znamená nošení elsatických zdravotních punčoch, které zlepšují tlakové poměry v postižených končetinách.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

helena123
16.2.2020 16:04

Jsem si vždycky myslela, že kdybych měla křečáky, určitě to poznám, takové ty modré provazy se přece nedají přehlédnout. "Trochu" jsem se zmýlila. Pořád mě bolely nohy, občas mravenčení, nejhorší to bylo v noci. V létě se k tomu přidaly otoky a to už jsem vyrazily k mudře, protože jsem se bála, jestli to není něco vážného. Poslala mě na cévní a co myslíte? Vše to bylo právě od křečáků. Takže jsem vyfasovala kompresní punčochy, taky prášky na předpis a doporučení na nějaké cviky. Toť má zkušenost.

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz