Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Jaká je hranice alkoholismu a jak trpí játra alkoholika

Jaká je hranice alkoholismu a jak trpí játra alkoholika

3.2.2020 - redakce Babinet.cz

Pro játra nejsou ani tak nebezpečné občasné alkoholické excesy, jako spíš dlouhodobé a vydatné popíjení. Jakousi teoretickou hranicí škodlivosti alkoholu je u mužů dávka 60 gramů na den. Představuje to asi 2 litry piva nebo láhev vina (0,7 l), tvrdého alkoholu jsou to dokonce dvě deci. Ženy si mohou dovolit asi jen jednu třetinu výše uvedených objemů.

Alkohol se z krve odbourává v játrech, kde je zpracován tak, aby mohl být z těla vyloučen. Při náruživém holdování tomuto nápoji ale dochází v játrech ke změnám, které pozmění metabolické procesy v těle.

První změnou, která zároveň postihuje všechny alkoholiky, je steatóza jater. Pro větší názornost je možno použít výraz ztučnění jater. Játra do sebe skutečně nasají tukové částice a nabydou na objemu. Nemocní nemají často žádné obtíže, lékař může nahmatat jen lehce zvětšený orgán a z laboratoře mu přijdou mírně zvýšené jaterní testy.

Pro nápravu stavu je potřeba začít abstinovat, první výsledky se dostaví už po několika týdnech. Horší to je u alkoholických zánětů jater. I po ukončení pití obvykle zůstávají trvalé následky. Také subjektivní pocity pacientů jsou horší. Trápí je únava, psychická labilita, nechutenství, někdy doprovázené zvracením a přirozeně i úbytek hmotnosti. Nepříjemné jsou i tlaky v pravém podžebří, které způsobují zvětšená játra.

Nakonec je zde i dobře známá cirhóza jater. Její následky mohou být fatální, ale naštěstí se nerozvine u všech alkoholiků. Vedle letitého popíjení zde sehrává svou roli i genetická výbava, stav imunitního systému či infekce, jako je například žloutenka, nákaza původcem virové hepatitidy typu C.

 

foto: Pixabay.com

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip