Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Máte zahrádku? Nastal nejvhodnější čas začít s výsevem semínek

Máte zahrádku? Nastal nejvhodnější čas začít s výsevem semínek

31.1.2020 - redakce Babinet.cz

Jaro je ještě daleko, ale nastává ideální čas pro předpěstování některých druhů zeleniny i květin. Rostlinky totiž musí být pěkné, silné, až bude v květnu po „Zmrzlících“ a budeme je potřebovat zasadit.

Předpěstované rostlinky jsou vždycky lepší, než uměle vyhnojené, které zakoupíme v zahradnictví, nebo v květinářství a do pár dní od zasazení nebo donesení domů nám uhynou. Takže jak na to a co vysévat?

Nejprve běžte třeba do hobby marketu a kupte si tam substrát vhodný k výsevu a množení. Obvykle také prodávají truhlíky, nebo speciální pěstební nádoby. Pokud myslíte, že je upotřebíte, můžete si koupit i ty. Nějaký truhlíček potřeba bude.

Rajčata

Aktuálně je nejlepší období por výsev rajčat. V žádném případě je ale nemixujte s paprikami Tyto rostliny se příliš dobře nesnášejí. Dejte je tedy do oddělených nádob. Pro rychlení klíčení můžete pak truhlík překrýt fresh folií nebo igelitem. V žádném případě by ale neměl být na topení, to by se rajčátka a další sazeničky moc rozmazlily, nebo v opačném případě by při prvním opomenutí zalití hned uschly.

Dále vyséváme: květák, kapustu, lilek, dýni, meloun medvědí česnek, pažitku, levanduli, rozmarýn, tymián,petržel a další bylinky. Většinu trvalek i letniček, jako slaměnky nebo astry. Mimochodem bylinky potom můžete pěstovat třeba i za oknem na parapetu nebo na balkoně, vydrží vám v truhlících, na rozdíl od těch, které si přinesete z obchodu.

Přímo do záhonu

Pokud se vám nechce rostlinky přesazovat, můžete je rovnou po jednom semínku vysévat do kelímků od jogurtů. Přesazování je ale lepší, protože rostlina vymění hlínu za výživnější, což v prvních týdnech potřebuje. Nicméně oba způsoby jsou možné.

Nezapomeňte pak, že výsev chce slunce, ideálně jej umístěte na okenní parapet k ostatním pokojovým květinám. Až poporostou, tak je můžete dávat otužovat na balkon, při výsadbě už budou přivyklé a lépe přesazení do záhonu zvládnou.

Aktuálně je stále ještě možná sázet česnek. Ten dáváme přímo do záhonu. Nezapomeňte ho alespoň na pár hodin namočit do Sulky. Ta nejen, že znamená ochranu před škůdci, ale navíc působí také jako hnojivu.

Do záhonu lze aktuálně vysévat také mrkev, ředkvičky nebo hrášek. Jakmile se trochu oteplí, semínka se probudí a začnou klíčit. První úrodu tak budete mít poměrně brzy.

Tip: Pokud vyséváte semínka přímo do záhonu, celý ho potom přetáhněte netkanou textilií nebo fólií. Hlína pod přikrývkou bude teplejší a zvyšuje se tím pádem i klíčivost. Je to podobné jako když přetáhnete fresh folií květník s výsevem.

 

Napsala Zuzana Zelenková

ilustrační foto: pixabay.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip