Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Jak spolehlivě rozpoznat chřipku od nachlazení

Jak spolehlivě rozpoznat chřipku od nachlazení

30.1.2020 - redakce Babinet.cz

Zejména v chladných měsících se asi všichni občas potýkáme s rýmou a posmrkáváním, bolestí v krku, horečkou nebo únavou či bolestí svalů. Mnohdy sami ani dobře nevíme, co nám ve skutečnosti je, během podzimu a zimy nás totiž může postihnout řada problémů a tak se ztrácíme mezi pojmy nachlazení, zánět nosohltanu, zánět dutin, angína a chřipka. Někteří z nás i běžné nachlazení zaměňují hned za chřipku, a naopak, chřipka je někdy zlehčována a nemocný se může domnívat, že jde jen o klasické nachlazení. A právě záměna chřipky za obyčejné nachlazení může mít fatální následky. Seznamte se proto s jasnými signály, díky kterým chřipku spolehlivě poznáte a neriskujete tak zbytečně své zdraví nebo i život.

6 symptomů, kterým věnujte pozornost

Mám horečku

Horečka skutečně bývá příznakem nemoci, a proto je potřeba se na ní zaměřit. U banálního nachlazení se s ní totiž většinou nesetkáváme, případně máme jen takzvanou „zvýšenou teplotu“, kterou je označován stav od 37°C do 38°C a kterou si často ani neuvědomujeme. U chřipky je naopak horečka výrazná, pohybuje se mezi 39° - 40°C. Takovouto horečku už není možné přehlédnout, je nám při ní špatně a většinou se nezmůžeme na nic jiného než na polehávání a odpočívání.
Vysoká horečka je jedním z varovných signálů při chřipce.

Bolí mě hlava

S bolestí hlavy se můžeme setkat prakticky kdykoli. Způsobit ji může například počasí - v létě úmorná vedra, v zimě zas velký mráz nebo vítr. Na vině může být i nedostatečný pitný režim, či únava nebo velký hluk. Bolest hlavy mohou způsobit i oči nebo zuby, ale třeba i stres. I při nachlazení může náš stav provázet bolest hlavy, většinou se ale jedná o mírnou bolest, která většinou sama rychle odezní, nebo se z ní vyspíme. Oproti tomu výraznou bolest hlavy můžeme zaznamenat právě při chřipce. Takovou bolest, na kterou jakoby nic nepomáhalo, a to ani spolehlivé tlumící léky.
Silná bolest hlavy je další signál, jak rozlišit chřipku od nachlazení.

Trpím kašlem

Právě kašel provází většinu nemocí. Jde totiž o obrannou reakci, kterou se naše tělo snaží uvolnit dýchací cesty od všeho, co je blokuje nebo dráždí. K nachlazení proto patří a většinou se setkáváme jen s mírným občasným kašlem, který zhruba po dvou týdnech začíná ustupovat. Při nachlazení je kašel mírný a organismus nijak nevyčerpává. Zcela jiná situace je u chřipky, se kterou kašel rovněž souvisí. U ní se už jedná o silný vyčerpávající kašel, který většinou provází i dráždění a pálení v krku.
Silný, vyčerpávající a dráždivý kašel je jedním z příznaků chřipky.

Bolest kloubů

Nachlazení se může někdy projevit i bolestí kloubů, většinou se však jedná o mírnou bolest. Mnohdy se nachlazení obejde i bez bolesti kloubů. Pokud tedy trpíte výraznou bolestí kloubů a přemýšlíte, zda jde o chřipku nebo jen o nachlazení či běžnou virózu, bude na vině spíše chřipka.
Velmi výrazná bolest kloubů je jedním z charakteristických rysů chřipky.

Únava

Únava může značit řadu onemocnění a problémů. Může jít jen o klasickou únavu z přepracování, vyčerpání nebo stresu, stejně jako může signalizovat i závažnější onemocnění. Pokud jsme nachlazeni, provází pochopitelně únava i tuto nemoc, ale jedná se jen o mírnou únavu, která je spíše způsobena kašlem a dalšími projevy samotného nachlazení. Většinou také únava provázející nachlazení brzy mizí. U chřipky se naopak jedná o výraznou vyčerpávající únavu, která provází nejen samotné onemocnění, ale často trvá i několik týdnů po doléčení. Zpravidla se při chřipce setkáváme se silnou únavou trvající 2 – 3 týdny.
Výrazná dlouhotrvající únava je dalším ze symptomů chřipky.

Komplikace

Dalším signálem pro rozlišení nachlazení od chřipky jsou také komplikace. Při klasickém nachlazení se většinou nesetkáváme s těžkým průběhem. Při takzvaném „přechozeném“ nachlazení to může být například zánět a ucpání dutin, dýchací potíže nebo problém s odkašláváním. Chřipku pro změnu provází komplikace, které jsou velmi závažné až smrtelné. Chřipka tak může vyvolat například zápal plic, záněty srdečního svalu, zánět mozkových blan nebo zhoršit průběh jiných nemocí, které se pak mohou stát smrtelnými.
Závažné až smrtelné komplikace jsou jednou z řady nepříjemných následků chřipky.

Nakonec, výrazný rozdíl je i v léčbě onemocnění. Zatímco léčba nachlazení je krátkodobá a jednouchá, léčba chřipky trvá většinou mnoho týdnů a je poměrně komplikovaná. Navíc chřipka může zanechat následky na celém těle, které se v budoucnu mohou projevit.

Chřipka skutečně není lehké onemocnění a nejsnazším způsobem, jak se jí vyhnout je očkování.


 

reedice

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip