Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Pardubický kraj  /  Masopust na Veselém Kopci u Hlinska

Masopust na Veselém Kopci u Hlinska

28.1.2020 - redakce Babinet.cz

V prostředí muzea v přírodě na Veselém Kopci u Hlinska se uskuteční první program letošního roku – Masopust. Návštěvníci budou mít možnost zhlédnout tradiční obyčej, který je již deset let součástí světového kulturního dědictví UNESCO. Masopustní obchůzky a masky na Hlinecku patří k pradávným obyčejům tradovaným obyvateli po generace.

Masopustní obchůzku na Veselém Kopci letos předvedou obyvatelé ze Studnice u Hlinska. V 10 hodin bude slavnostně uděleno povolení k obchůzce, tento obřad bude zopakován ještě jednou ve 13 hodin, následně průvod masek vykročí mezi jednotlivé roubené objekty. U každé roubenky masky zatancují obřadní kolečko. „Návštěvníci si budou moci prohlédnout všechny tradiční masky: laufra, ženu, turky, slaměné, rasa s kobylou, kominíky i kramáře. Během obchůzky se však musí připravit i na jejich žerty, ke kterým například od pradávna patří pomazání obličeje zvláštním mazadlem“, upřesňuje ředitelka Muzea v přírodě Vysočina Ilona Vojancová. V 15 hodin se masky i diváci shromáždí k závěrečnému obřadu, vyslechnou masopustní testament, v němž budou vzpomenuty hříchy, jichž se dopustila maska kobyly. Maska kobyly pak bude obřadně poražena a masopustní obchůzku ukončí veselý tanec všech masek.

Návštěvníci samozřejmě budou moci po celý den nahlížet do jednotlivých roubenek na Veselém Kopci, které budou otevřeny do 15.30 hodin. Budou mít možnost nákupu upomínkových předmětů – například i figurky masopustních masek, publikace apod. Ve stylové Hospůdce Na vejměnku přímo v areálu muzea bude připravena staročeská zabíjačka.

Zájemci mohou využít příležitost mimořádné otevírací doby a navštívit stálou Expozici masopustních masek a obchůzek z Hlinecka, kterou naleznou v domku č. p. 362 v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku (8 km od Veselého Kopce). Dozvědí se zde mnoho zajímavostí a podrobností o tomto tradičním obyčeji, který se koná v několika vesnicích na Hlinecku.

KDE: muzeu v přírodě na Veselém Kopci u Hlinska

KDY: 1.2. 2020 od 10 do 15:30 hodin 

ZA KOLIK: dospělý 120 Kč, žák 6–15 let 70 Kč, student 15–26 let, senior nad 65 let 100 Kč, rodinné (2 dospělí a max. 4 žáci 6–15 let) 240 Kč

Další podrobnosti: www.vesely-kopec.eu

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další tipy

Náš tip