Babinet.cz  /  Magazín  /  Styl  /  Lyžování za socialismu: první umělá skluznice i snowboard

Lyžování za socialismu: první umělá skluznice i snowboard

26.1.2020 - redakce Babinet.cz

Lyžování a zimní sporty, asi jako všechno, podléhá módě. Za socialismu to ale bylo o něčem úplně jiném, než dnes.

Tehdejší vybavení na lyže nemělo v podstatě žádné vychytávky, nebylo tak barevné, ale snažilo se přece jen západu trochu konkurovat.

To, jak jsme oproti západu pozadu, bylo dobře vidět v katalozích dovážených z Německa. Ty zároveň znamenaly určitou inspiraci a lidé, kteří u nás byli vždycky velmi šikovní, tak svépomocí dokázali ledasco vyrobit a doplnit, aby jim to alespoň trochu na svahu slušelo.

Do 70. let si českoslovenští lyžaři vystačili s opravdu velmi skromnou výbavou. Lyže pocházely od roku 1956 z firmy Artis, která sídlila v Novém Městě na Moravě. Ve slovenské Bytči se pak vyráběly lyže Sulov.

Šlo o značky, které kromě lyží byly také podepsané pod tehdejšími bruslemi a hokejkami pro milovníky hokeje.

Dlouhou dobu to byla jen taková ohnutá dřevěná prkénka. Právě od 70 let ale začaly velmi růst nároky lyžařů. A tak i tuzemští výrobci najednou prokázali mnohem větší snahu, aby vyráběli modernější a vychytanější lyže.

První zahraniční lyže

S tím ruku v ruce šly dovozy prvních zahraničních lyží. Najednou se pomalu ale jistě objevovaly i u nás a Čechoslováci si je velmi oblíbili. Kdo by nechtěl mít trochu lepší vybavení než to, které tenkrát bylo dostupné? Třeba s umělou skluznicí? Třeba od slovinské značky Elan, na které jezdil například několikanásobný švédský šampion Ingemar Stenmark?

Takové lyže bylo v tuzemsku možné koupit, ale pouze ve speciálních prodejnách Pragoimpo. Hitem byly také lyže Sulov Prince.

Vázání

Najednou tak přestal stačit mechanismus s čelistmi a lankem, které se navlékalo do drážky v patě boty a vepředu se dotahovalo napínákem, takzvaný kandahár. Nahradilo jej vázání, které již sneslo označení bezpečnostní a bylo jen o něco málo méně vychytané než to dnešní.

V 70. letech už se už na trhu objevily také první, mnohem bezpečnější boty, přezkáče. Nemusely se však pouze dovážet, vyráběla je i česká firma Botana ve Skutči.

Snowboard

Snowboard, pro který se ihned díky jeho tvaru vžil název "prkno", se v Československu poprvé objevil v letech 1979 a 1980. Nadšenci si je vyráběli svépomocí podle obrázků v zahraničních časopisech. První závod na snowboardech se u nás pak konal v roce 1984 v Perninku v Krušných horách.

 

Napsala Zuzana Zelenková

foto: výstava retro zima v Tančícím domě, internet

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip