Babinet.cz  /  Magazín  /  Styl  /  Čím se zdobily ženy v 15. století, a které oděvní doplňky mohou podtrhnout vaší osobnost dnes

Čím se zdobily ženy v 15. století, a které oděvní doplňky mohou podtrhnout vaší osobnost dnes

23.1.2020 - redakce Babinet.cz

Latinsky accessio, česky doplněk znamená dodatek, přídavek, něco přiřazeného k jinému celku. Pokud odmítáte splynout s okolím, jsou to právě doplňky, které vnášejí do celku stylovost, symboliku, znak postavení i moci.

V 15. století nosily ženy dlouhé šaty a jedinou změnou odlišující šlechtičnu od poddané byly rozdílné ozdobné prvky a homolovitý čepec. V období rokoka se staly velmi důležitými vějíře. V 50. letech 20. století by si žádná žena nevyšla nedbale ustrojená, což znamenalo nezapomenout na dokonalou kombinaci klobouku, kabelky, rukavic a deštníku. To ovšem nehovoříme o území bývalých socialistických států!

To, co v minulosti bylo závazné, v současnosti je volitelné neboli věcí módy, osobního vkusu, okolností a také finančních možností. Často vyvstává otázka, co se k čemu hodí a jaké doplňky jsou vhodné pro určitou příležitost. Nešťastná volba kabelky, obuvi a pestrého šátku, event. nevhodné bižuterie dokáže zničit i sebekrásnější oděvní komplet. Na druhé straně originální brož dodá jednoduchému saku punc nevšednosti a elegance.

Doporučení pro většinu žen lze shrnout jednou větou. Namísto velkého množství nekvalitních tretek kupujte málo věcí a hleďte na originalitu, kvalitu zpracování, materiál, nadčasový design a pokud si to můžete dovolit, tak i hodnotu.

Symbolem ženskosti a zároveń nejdůležitějším doplňkem je kabelka. Ovšem, poohlédneme-li se do historie, nebývala kabelka vždy jen výsadou dam. Ještě v 16. století nosili ženy a muži na pásku zavěšený měšec, v němž shromažďovali osobní drobnosti a mince. V dámské módě se měšce proměnily v kapsáře uvázané kolem pasu a schované pod širokou sukní. Teprve koncem 18.století se objevil předchůdce dámské kabelky, nazvaný pompadour. Pompadurky měly tvar váčku, zhotovovaly se z hedvábí, byly bohatě zdobené.

Na začátku 19. století se začala nosit tzv. reticule, miniaturní kabelka nejčastěji zhotovená ze síťoviny, z korálků a brokátu. Právě z této kabelky se později vyvinula večerní kabelka s dlouhým uchem přes rameno. V tomto období přibyly další vzory včetně prvních kožených kabelek a proutěných košíčků. Na začátku 20. století se kabelka stala nejdůležitějším dámským doplňkem.

Pravé klenoty jsou definované jako náročná umělecká díla zhotovená z drahých kamenů a drahokamů. Bižuterie je samostatný šperkařský obor v mnoha případech uplatňující vlastní výtvarné pojetí a řada výjimečných kreací se často cenou vyrovná pravým klenotům.

Touha po krášlení je zcela nezávislá na kultuře a společenském postavení. Existují národy, které se celé věky obešly bez ošacení, ale nikdy bez ozdobných doplňků.

Základní kámen průmyslové výroby skleněné bižuterie položil český sklář a brusič olovnatého křišťálu Daniel Swarovski, který se v roce 1895 usadil nedaleko Innsbrucku. Na přelomu 19. a 20. století se stala bižuterie velmi vyhledávaným doplňkem oděvů. Skutečnou královnou bižuterie se stala Gabriele Chanelová. Její barevné výrazné šperky byly určeny k nošení nejen pro večerní příležitosti, ale také pro den. Zavrhla pravidlo, že pravé klenoty a bižuterie se nesmějí míchat dohromady.

Sluneční brýle jako ozdobu objevilo až 20. století. Přestože se tmavá skla jako ochrana očí před slunečním zářením užívala již v antice, tak tónovaná skla se rozšířila až v 19. století.

Teprve ve 20. letech 20. století se sluneční brýle staly součástí image. Do 50. let se tmavé brýle nosily hlavně jako ochrana očí především mezi řidiči a na lyžařských svazích. Kouzlo slunečních brýlí objevili také filmoví režiséři. V 70. letech filmy a pop music povznesly s definitivní platností brýle na úroveň klasického doplňku.

Dámský klobouk je poněkud problematická záležitost. V 50. letech 20. století tvořil klobouk neoddělitelnou součást elegantního zevnějšku. V 60. letech ale upadl v nelibost. Klobouk nešel dohromady s tehdy objemnými účesy a modely s širokou krempou byly nepraktické pro cestování.Dodnes se ale klobouky uchovaly v módním podvědomí. Nejmasovější přehlídka klobouků se každoročně koná na anglickém závodišti v Ascotu.

Ještě v 50. letech 20. století se musela dáma řídit oděvním řádem, který přísně určoval, co k čemu patří a kam se jak obléct, aby neporučila etiketu. Dobře oblečená žena mívala několikeré rukavice sladěné s oděvními komplety a vhodné pro různé příležitosti. Vůbec první rukavice měly za úkol chránit ruce. Ve 14. století lidé postupně odhalili jejich okrasný potenciál. Trvalo dalších 100 let , než se rukavice ujaly jako módní doplněk a znak společenského postavení.Užívání rukavic brzy podlehlo přísným pravidlům společenského chování. Po různých úpravách platí, že při pozdravu zůstávají na ruce pouze elegantní denní a večerní rukavice, avšak běžnou zimní rukavici by dáma měla stáhnout. Rukavice by měly být vždy barevně sladěny s oděvem a kabelkou.

Dalšími důležitými doplňky je deštník, hodinky, psací potřeby, cestovní zavazadla, kufříky, peněženky, pouzdra na diáře, šátky i šálky, přehozy jako je pončo, pléd a štola.

 

Ilustrační foto: Babinet.cz

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip