Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Trápení s hemoroidy. Čeho se vyvarovat a jak ulevit bolesti

Trápení s hemoroidy. Čeho se vyvarovat a jak ulevit bolesti

21.1.2020 - redakce Babinet.cz

Nepříjemné obtíže v oblasti konečníků známé jako hemoroidy potkají v životě téměř každého a dokážou pěkně potrápit. K nejohroženějším skupinám patří lidé se sedavým zaměstnáním. Úředníci, řidiči, manažeři, telefonistky v call-centrech, dispečeři...

Důležitou příčinou vzniku hemoroidů je složení naší stravy

Jídelníček současného člověka je převážně založen na bílém pečivu a smažených masných produktech. V nápojích zase převažují slazené a sycené limonády. Naopak celkový příjem tekutin klesá. K tomu se připojuje nadměrná konzumace alkoholu, cigaret, či kořeněných jídel. Takové složení stravy negativně ovlivňuje trávicí ústrojí - následkem je nepravidelná stolice a zácpa. Uzlovité cévní rozšířeniny, které jsme si zvykli označovat jako hemoroidy, sice nejsou nebezpečné či život ohrožující, jenže každá stolice se s nimi stává nepříjemnou, obávanou záležitostí, potenciálním zdrojem stresu. Dalším faktorem, který má vliv na vznik hemoroidů jsou nadváha a obezita. Svou roli hraje i nízká fyzická aktivita a sedavé zaměstnání. Co tedy poradit lidem, kteří sezení po většinu dne zkrátka omezit nemohou? Do jisté míry pomůže dodržování lékaři doporučovaných preventivních zásad, například pít dostatek tekutin, preferovat stravu s vysokým obsahem vlákniny (ovoce a zelenina, luštěniny, celozrnný chléb nebo cereálie), která zadržuje vodu, čímž napomáhá stolici volně projít a minimalizuje napětí.

U žen mohou hemoroidy vzniknout také jako důsledek těhotenství. Do krevního řečiště budoucí matky se totiž ve větším množství vyplavuje hormon progesteron, který zpomaluje pohyb tlustého střeva. Častěji tak vznikají zácpy. Současně trpí žíly budoucí maminky zvýšeným tlakem, který je dán větším množstvím krve v těle. Žíly v pánevní oblasti navíc zatěžuje tlak rostoucí dělohy. Těhotenské hemoroidy naštěstí většinou po porodu mizí. Jen výjimečně se musí odstraňovat operativně.
Hemoroidy se v počátku projevují pálením, popř. svěděním, v pokročilejší fázi přichází bolest, může dojít i ke krvácení a výtoku z análního otvoru. Hemoroidy se liší také vzhledově a dělí se na vnější a na vnitřní:

Vnitřní hemoroidy se vyskytují uvnitř konečníku, asi 3 cm od řitního otvoru. V této oblasti nejsou žádná nervová zakončení, proto příliš nebolí. Projevují se však krvácením při vyprazdňování. Vnitřní hemoroidy mohou mít formu nateklých žil bez komplikací, které občas svědí, popřípadě soustavně vyhřezlých útvarů, které občas krvácejí, jsou bolestivé a vyvolávají pocit nedokonalého vyprázdnění.

Vnější hemoroidy nekrvácí a vyskytují se v okolí vchodu do konečníku jako množství výrůstků, které lze snadno nahmatat. Bolestivé jsou pouze v případě trombózy (ucpání sraženou krví).

Důležité je dbát na řádnou osobní hygienu (místo drsného toaletního papíru používat třeba dětské vlhčené ubrousky), denně cvičit, vyvarovat se přílišné námaze způsobující zvýšení břišního tlaku. A pokud se přeci jen objeví občasné krvácení, podráždění, svědění a bolestivost v oblasti konečníku, pálení po stolici nebo pocit vlhkosti a neúplného vyprázdnění – první příznaky hemoroidálního onemocnění, začít je řešit včas.

V prvním a druhém stadiu, kdy hemoroidy krvácejí jen občas a nejsou trvale vysunuty ven z konečníku, přináší částečnou úlevu otření anální krajiny vlhčenými ubrousky s výtažky z heřmánku a aloe, omývání vlažnou vodou nebo sedací koupel v odvaru z dubové kůry. Podstatně efektivnějším řešením jsou pak přípravky obsahující bioflavonoidy z citrusů, které pomáhají udržovat zdravou cirkulaci krve v žilách, podporují pevnost cév a omezují jejich otok. Pokud jsou kombinovány s lokálně působícími gely s extrakty z protizánětlivě účinkujících léčivých rostlin, je pomoc ještě intenzivnější.

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip