Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Škodí tělu během hubnutí perlivá voda?

Škodí tělu během hubnutí perlivá voda?

15.1.2020 - redakce Babinet.cz

Když mají lidé žízeň, osvěží většinu z nich perlivá voda víc než neperlivá. Svědčí o tom i fakt, že perlivé vody se víc prodávají. Pocit většího osvěžení z perlivé vody je ale jen zdánlivý. Vyvolává ho oxid uhličitý, který zvětší prokrvení sliznic a na jazyku jemně brní. Tento efekt se zvýší, pokud nápoj pijeme studený.

Perlivou vodu by neměli pít lidé, kteří trpí nadýmáním, žaludečními vředy nebo poruchami trávení. Ale ani kardiakům, protože oxid uhličitý, který se ocitne v žaludku, může zvedat bránici, tlačit na oblast hrudní dutiny a vyvolávat falešný dojem srdečních komplikací. Lékaři ji nedoporučují také po některých operacích, protože někdy dráždí pooperační jizvy.

Mnoho lidí také soudí, že pít nápoje s bublinkami je při dietě zcela nevhodné. "Pravdou je, že zlepšují činnost zažívacího traktu, mají celkově povzbuzující účinek a navíc zlepšují i činnost plic," říká doktor Václav Šmejkal. Některé citlivější osoby však kysličník uhličitý obtěžuje, vytváří pocit plnosti v břiše. Proto je na každém, aby vyzkoušel, zda je pro něj vhodná perlivá či neperlivá voda.

TIP: Ideální podle odborníků je to, aby lidé pili střídavě perlivou a neperlivou vodu.

Ilustrační foto: pixabay.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Mirka21
18.11.2020 11:16

Dobrý den, já mám takový trik, že se během hubnutí snažím spíše co nejvíce odvodnit. Když odejde voda z těla, tak moje tělo má takový lepší tvar a necítím se tolik oteklá

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip