Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Jak předejít jojo efektu

Jak předejít jojo efektu

11.1.2020 - redakce Babinet.cz

Ať už držíme jakoukoli "zaručenou dietu", vždy jsme tím předem omezeni jen na určité druhy potravin, které musíme striktně dodržovat, abychom docílili toho kýženého efektu, který nám ta či ona dieta slibuje. Naše oči pláčí při pohledu na regály v obchodech s potravinami a v duchu si říkáme:"Až s tou proklatou dietou skončím, tak si dopřeji!"

Většinou to tak bohužel dopadá, že při zjištění úbytku na váze, propadáme lehké euforii z úspěšného hubnutí a svému "vyhladovělému" tělíčku dopřejeme nějaký ten pamlsek. A za nějaký den to přijde. Stoupneme na váhu a s vyděšeným výrazem sledujeme ručičku váhy, jak se nezadržitelně blíží na původní hodnotu před dietou a v mnoha případech "vyletí" ještě výš. Je to tu! Jo-jo efekt! Propadáme beznaději a za nějaký čas se pouštíme do další ,,úžasné diety“. Je to jak báje o Sysifovi a jeho údělu valit kámen na horu, kde mu vždy pod vrcholem uklouzne a spadne zpátky do údolí.

Už je na čase ten bludný kruh uzavřít a najít si dietu, která přinese dlouhodobě trvající výsledky. Jak ale vybrat tu správnou?

Začněme s trochou slovíčkaření. V prvé řadě se si správně charakterizujme slovo “dieta”. V Česku jsme mu totiž dali nový význam. Přitom v angličtině vymezuje pouze styl stravování, nikoli krátkodobé striktní omezování s cílem zhubnout nadbytečná kila.

Dietu, jak jiznáme, tedy letos držet nebudete. Začněte od základů a vrhněte se na celkovou změnu životního stylu. Pusťte se do zdravého životního stylu! Slovní spojení hubnoucí ani dietní životní styl se nepoužívá a má to své opodstanění.

Zaměřte se na slovíčko zdraví a zajímejte se o stravu jako o lék. Nepřemýšlejte nad zeleninou jako nad něčím, co má minimální kalorickou hodnotu, ale nad něčím, co vaše tělo obohatí o vitaminy, minerály a vlákninu. Nepijte čistou vodu proto, že to radí dietoložka Nováková, ale proto, že z těla odplaví toxiny.

Věděli jste, že je tělo tvořeno ze sedmdesáti procent vodou? Získávejte fakta, která vám do sebe budou zapadat jako puzzle. Je důležité si svá jednání logicky zdůvodnit. Pak přestanete dělat zbytečné chyby a slepě následovat cizí doporučení.

Mozek je centrem myšlení, a proto nemůže fungovat žádná dieta, která vám nedává smysl. Nebojte se ale ani své tělo s rozumem testovat. Neexistuje vzorec stravování, který by vyhovoval každému. Někdo uvítá v jídelníčku větší množství tuků, někoho jen salát o masu a semínkách nezasytí. Vyzkoušejte to na sobě a uvidíte.

Nežeňte se bezmyšlěnkovitě jen za menší konfekční velikostí. Buďte trpěliví a dejte svému tělu čas. Nebojte se změn, ale vyhněte se těm radikálním. Osvojte si zdravý životní styl, který si vytvoříte sami na míru!

 

Napsala Veronika Duží

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip