Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Známé dietní tipy, které jste vyzkoušeli, ale nefungují. Proč?

Známé dietní tipy, které jste vyzkoušeli, ale nefungují. Proč?

6.1.2020 - redakce Babinet.cz

Zaručené diety celebrit. Hubněte tak, jako hollywoodské celebrity a získejte jejich postavu. Takové titulky vás lákají ke koupi moderních časopisů. Uvnitř si přečtete, že si máte dát k snídani černou kávu, k obědu dvě vejce a špenát, k večeři grilovaná steak a hlávkový salát. Za první týden bysta takhle měla zhubnout čtyři kilogramy, za dva týdny osm. Tyto diety ovšem nemají racionální základ, jsou nebezpečné pro naše zdraví, a pokud fungují, pak jen dočasně.

Za prvé tato dieta předpokládá velké pauzy mezi jídlem a omezuje přísun sacharidů. Obojí je špatné. Při dietě by denní příjem sacharidů měl být kolem 40 %. Když tomu tak není, tak se cítíte unavení, podráždění a rychle ztracená kila pravděpodobně zase rychle naberete, jakmile se vrátíte k normální stravě. Striktně předepsané monotématické diety vás navíc značně omezují ve výběru potravin, což vám brzy přestane vyhovovat. Měla byste více věřit vlastnímu úsudku a orientovat se podle rozumných doporučení, nenechat se ovlivňovat reklamou a médii.

Další problém je v tom, že si řada žen myslí, že dietu zahájí ze dne na den. Že tedy v neděli si ještě dopřeje knedlo vepřo zelo, čokoládu, kafe a podobně, ale od pondělka už se vrhne na stravu zdravou a dietní. Tady platí staré známé přísloví o zakázaném ovoci. Čím víc se přesvědčujete, že něco nesmíte, a zvlášť, když je to vaše oblíbená pochoutka, tím víc po tom prahnete. Nemáte-li mimořádně pevnou vůli, pak toto rozhodnutí jednoho dne stejně porušíte. A místo jedné čokolády sníte rovnou tři. Aby byla dieta opravdu účinná, neberte ji jako sebetrýznění. Nezakazujte si to, co máte rády. Místo mléčné si dejte kousek kvalitní hořké čokolády s obsahem kakaa min. 60% Když na oslavě jednou výjimečně porušíte dietu, sníte chlebíček nebo kousek dortu, pokračujte dál, jako by se nic nestalo. Je důležité cítit se dobře a nevyčítat si jeden prohřešek.

Používáte jen umělá sladidla? Pak byste měla vědět, že umělá sladidla podporují chuť na sladkosti, protože snižují hladinu glukózy v krvi. A navíc u nejčastěji používaného aspartamu bylo zdokumentováno téměř sto vedlejších škodlivých účinků při časté konzumaci. Sacharin vyvolal u pokusných zvířat v laboratoři nádory. Jediným řešením je minimalizovat umělá sladidla. Používat ve větší míře potraviny nedoslazované, takzvaný jednoduchý cukr pouze střídmě.

 

zdroj:doformy.cz

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip