Babinet.cz  /  Magazín  /  Společnost  /  Proč slavíme Silvestr a jaké pověry se k němu pojí

Proč slavíme Silvestr a jaké pověry se k němu pojí

30.12.2019 - redakce Babinet.cz

Silvestr se kupodivu dříve psal také s y, tedy Sylvestr.. Je to mužské křestní jméno a pochází z latiny, kde silva znamená les a silvestris, znamená lesní. Ve spojení Silvestr tedy nacházíme pojmenování „Muž z lesa“, kupodivu, ženským ekvivalentem je Silvie.


Poslední den roku obvykle slavíme s chlebíčkem v jedné a se skleničkou šampaňského v druhé ruce. Proč se takhle oslavuje konec starého a příchod nového roku?

Svatý silvestr se narodil v druhé polovině 3. Století v Římě - byl to křesťan a proto byl také pronásledován. Silvestr měl vyléčit Konstantina Velikého z malomocenství. A věřte, že lepra opravdu nebyla příliš příjemnou záležitostí.

Tento muž měl zemřít právě 31.12 332. Až v 16. Století se díky gregoriánskému kalendáři ustanovilo datum konce starého a začátku nového roku, které souviselo se Silvestrovou smrtí. Lidé chodili do kostelů, kde mu děkovali svou modlitbou.

Dodnes je patronem domácích zvířat, dobré úrody a dobrého nového roku. To, že se na Silvestra odpaluje zábavní pyrotechnika, ať jsou to petardy nebo rachejtle má svoji podstatu zapsanou hluboko v historii.

Souvisí s objevením trojkombinace síry, dřevěného uhlí a dusičnanu draselného, tedy střelného prachu. Ten dal vznik také pyrotechnice, která se nejprve odpalovala v Číně  a později přešla i na starý kontinent.

Silvestrovské a novoroční obyčeje

Do domácností chodily takzvané ometačky, které ometly plotnu a kamna, aby celý rok pěkně hořela. Hospodyňka na Nový rok nevěšela prádlo, to by věstilo smrt někoho blízkého. Na Silvestra je potřeba uklidit domácnost a zbavit se restů První den nového roku se pak má odpočívat.

K obědu se pojídá obvykle čočka a uzené, nikoli drůbeží maso, aby nám neuletělo štěstí.

Pranostika:
Když na Silvestra sněží, Nový rok není daleko.
Když na Silvestra sněží, Nový rok není daleko.
O Silvestru papeži snížek si již poleží.
Jak byl celý rok samá voda a bláto, na Silvestra nenapadne zlato.

31. prosince a významné osobnosti
Viktor Dyk (* 1877 - † 1931 )
Anthony Hopkins (* 1937 )
31. prosince v minulosti
1879 - Thomas Alva Edison předvedl svůj nový vynález - žárovku.
1991 - Zánik SSSR
Oficiálně zanikl Sovětský svaz.
Psí svátky na 31. prosince :Briny, Edmont, Sylva
Kočičí svátky na 31. prosince: Silvestr

 

Napsala Zuzana Zelenková

foto: pixabay.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip