Babinet.cz  /  Magazín  /  Čtenářské příběhy  /  Květa (57): Dcera chce vnučku učit doma. Představuje si to moc jednoduše

Květa (57): Dcera chce vnučku učit doma. Představuje si to moc jednoduše

30.12.2019 - redakce Babinet.cz

Domácí neboli individuální vzdělávání má svá pro i proti. Jednomu vyhovuje, druhému ne. Určitě ale není pro každé dítě a už vůbec ne pro každého rodiče. Takovým rodičem je přesně moje dcera. Vnučka je sice ještě ve školce, ale dcera už teď má jasno v tom, že do školy prostě nepůjde. Že ji bude učit doma. Už stokrát jsme se spolu bavily o tom, že to není dobrý nápad. Rodiče mohou být dobrými učiteli jen tehdy, když mají trpělivost a svému dítěti dokonale rozumí. Ne jen tehdy, když jsou na tenhle způsob vzdělávání finanční prostředky a ideály. Dcera vnučce sice rozumí dobře, ale trpělivosti nemá ani kousek. Navíc, nemám pocit, že by to individuální vzdělání byl zrovna v našem případě celkově dobrý nápad. Moje dcera je zmatkař, chaotická, také nešťastná kvůli druhému miminku, které se nedaří. Podezírám dceru, že se jí spíš prostě zalíbilo doma a touha po dalším dítěti, které však ne a ne přijít, se proměnila v tenhle nápad. V tuhle náplast.

Já vnučku naprosto zbožňuju, ale myslím si, že dítě potřebuje pravidla a výchovu. Moje dcera ale vždy spíš rozmazlovala. Naopak tatínek vládne pevnou rukou. Přiměřeně, pohotově a účinně. Tohle rozdělení rolí i celkem chápu, ale je na tomto modelu krásně vidět, že moje dcera prostě malou doma učit nemůže. Všechno jí dovolí, neklade na ni žádné nároky ani plnění povinností. Jenže je jako umanutá. Ona chce a chce a chce. Celý systém je prý postavený špatně, učitelé jsou vyhořelí a nespravedliví, děti jsou zlé, doba je strašná, domácí úkoly jsou zbytečné a tak dále. Tohle moje dcera rozkřikuje s radostí, i když školu naposledy viděla, když z ní sama (jako premiantka) vycházela.

Já ji vždy ve všem hrozně ráda podpořím, ale tohle individuální vzdělávání mi nepřijde v pohodě. Pořád doufám, že až dojde na lámání chleba, tak si to rozmyslí a ještě ráda půjde do práce a malou pošle do školy mezi děti, ale zatím to nějak růžově nevidím.

Květa, 57 let

 

Pokud se chcete i Vy podělit se svým příběhem, napište nám do redakce na bara.klimova@babinet.cz.

Redakčně zpracovala Bára Klímová

Ilustrační foto: pixabay.com

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

miky 55
30.12.2019 10:18

Dobrý den. Domácí vzdělávání není vůbec jednoduchá záležitost, to máte pravdu. A fungovat může jen za určitých podmínek. Jednou z nich je, že rodina je v kontaktu s dalšími rodinami, které to takto praktikují a ideální je, když si i vzájemně vypomáhají. Je nutné taky zajistit dostatečný kontak s vrstevníky při různých aktivitách, aby dítě nežilo osamoceně. To všechno vyžaduje čas a dobrou organizaci,taky spoustu trpělivosti. Osobně mám takovou zkušenost, že mého vnuka je docela umění doma donutit i k domácím úkolům,nedovedu si představit, že by se chtěl učit doma. Ale každé dítě je samozřejmě jiné. Jak se k tomu nápadu vlastně staví vnučka?

miky 55
30.12.2019 14:54

Dobrý den. Domácí vzdělávání není vůbec jednoduchá záležitost, to máte pravdu. A fungovat může jen za určitých podmínek. Jednou z nich je, že rodina je v kontaktu s dalšími rodinami, které to takto praktikují a ideální je, když si i vzájemně vypomáhají. Je nutné taky zajistit dostatečný kontak s vrstevníky při různých aktivitách, aby dítě nežilo osamoceně. To všechno vyžaduje čas a dobrou organizaci,taky spoustu trpělivosti. Osobně mám takovou zkušenost, že mého vnuka je docela umění doma donutit i k domácím úkolům,nedovedu si představit, že by se chtěl učit doma. Ale každé dítě je samozřejmě jiné. Jak se k tomu nápadu vlastně staví vnučka?

Palomita
30.12.2019 18:40

A nenaděláte nic. Držím pěsti, ať vnučka přežije svou maminku bez následků. Jinak to komentovat nemohu.

kalupinka
30.12.2019 19:00

Ano, někteří učitelé jsou skutečně vyhořelí, některé děti jsou opravdu strašné a některé matky jsou prostě vadné.

normální chlap
30.12.2019 22:11

Já bych se k tomu nestavěl negativně. Domácí výuka se dá dokonale přizpůsobit dítěti, jeho schopnostem a nadání. Život dítěte tak jako tak určují především rodiče, takže nějaký nečekaný zvrat nehrozí (chytrá matka = chytré dítě, hloupá matka = hloupé dítě, na tom nic změnit nelze). A jestli se to matce povede, bude dítě ušetřeno tupého memorování, zbytečností jako jsou domácí úkoly a vůbec všech otravných předmětů a zvládne vše za mnohem kratší čas než ve škole :-) Každopádně oběma držím palce.

Kura
30.12.2019 22:20

Titulek: Dcera se chce vnučku učit doma. Představuje si to moc jednoduše.... Autorko, opravte to prosím. Díky.

kolcava
31.12.2019 08:23

Proč nezakjročí tatínek? On přece musáí vědět, že maminka své dceři nutnou dávku znalosti mantinelů a jejich respekotování nedává? Nebo prpstě chce, aby vaše dcera zůstávala doma, ale neměla roupy a měl kjontrolu nad jejím časem? (byla by pořád "pod dohledem dcery)? Když mají vaši mladí tolik peněz, spolehlivě by našli školu, kde nejsou učitelé vyhořelí, výuka zastaralá a děti zlé. Maminka si prpostě chce dceru opečovávat doma, asi je žena v domácnosti a nudila by se. A jaké má dcera vzdělání a jak se JÍ dařilo ve škole? Ono to také hraje roli, aby vám z vnučky nevychovala novou zastánkyně teorií, že Země je placatá apod., ono to bohužel má silnou souvislost, jak praxe jiných zemí, kde je matek učících děti doma více, jednoznačně ukazuje.

normální chlap
31.12.2019 18:59

kolčava: a co je na zastáncích teorie placaté Země špatného? Okolí tím nijak neškodí, šrouby na montážní lince u Hyundai utahují stejně rychle jako zastánci kulaté Země, ... :-)

Pink
1.1.2020 08:03

Kura 30.12.2019 22:20 Titulek: Dcera se chce vnučku učit doma. Představuje si to moc jednoduše.... Autorko, opravte to prosím. Díky.

miky 55
1.1.2020 11:31

No, názor tatínka by mě taky dost zajímal a dokonce je pro celou situaci i dost směrodatný. Ono nakonec dříve ,či později děti do té školy stejně dojdou, málokterá matka je schopna děti učit déle než do páté třídy. Taky jste psala, že se dcera snaží o druhé dítě, co když se to podaří? Zvládne péči o mimino i domácí výuku?A je třeba uvážit ještě jednu věc. Mám spoustu zkušeností se svými i cizími dětmi ,třeba při sportu a věřte mi, že cizí dět většinou naučíte cokoli snadněji, než ty vlastní.

kolcava
1.1.2020 18:09

Pro normálního chlapa: to máte pravdu, šrouby by asi utahovat mohla i s domácím vzděláváním. Jenže než jí bude 16, budou šrouby utahovat už jen roboty (a možná pár agenturních zahraničních pracovníků z nejchudších zemí). Mnohem pravděpodobnější bohužel je, že dcera popisované matky prošlá domácím vzděláváním popisovanou matkou se bude život něčím velmi alternativním. Např. bude vykládat auru, nebo se život jako kněžka lásky a sexuality (viz Helena Houdová ... a kdo ví, jestli ne i její maminka, o jejím povolání a vzdělání autorka taktně mlčí - a to je v souvislosti s tématem zarputilého trvání na domácím vzdělávání tak zvláštní, až to naznačuje, že to asi bude hodně podstatné).

kolcava
1.1.2020 18:10

Oprava: ... nebo se živit jako kněžka lásky a sexuality...

Fogyn
2.1.2020 13:24

Domácí výuka může být úspěšná, za předpokladu kvalitního učitele, průběžně se vzdělávajícího o nové poznatky. Toho většina maminek není schopna. Pro žáka je také výhodnější působení více školitelů, každý jedinec nemusí být stejně oblíbený a úspěšný. Domácí výuka také nezajistí interakci kolektivu, otrkání se v něm (třeba proti šikaně) a vybudování si vlastní pozice a autority.

normální chlap
2.1.2020 22:32

Fogyn: to jistě máte pravdu, ale rodiče by zase měli mít možnost nasměrovat potomka podle svých představ. Pokud si myslí, že ve škole by dítě indoktrinovali nějakými nesmysly, nechť jej vyučují sami. Jen úspěšnost potomka v životě následně rozhodne, kdo měl pravdu. A že se to nemusí povést, nevadí. Darwinův princip vše vyfiltruje, i když potomek nezahyne hlady ale jen spadne do sociálního odpadního koše.

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip