Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Jak bilancovat na konci roku? Plánujte, těšte se, mějte se rádi

Jak bilancovat na konci roku? Plánujte, těšte se, mějte se rádi

29.12.2019 - redakce Babinet.cz

Nejsmutnější období roku je tady. Starý rok končí a nový pomalu přichází a my zjišťujeme, o co všechno jsme přišli, co jsme nesplnili, jak nedobře jsme žili, co je potřeba změnit, prostě, pouštíme se do bilancování jednoho končícího období. Dobře, hodnoťme, u toho je ale zapotřebí myslet také na to, že se nic nemá přehánět, ani bilancování, sčítání a odčítání, respektive vystavování konečného účtu ještě stále letošnímu roku.

Další rok je pryč a my jsme stále tlustí, ne-li tlustší, nepustili jsme se do důležitých projektů, které nám doposavad unikali, prostě na všechno tak trochu kašleme a všeobecně nejsme spokojení s tím, jak jsme celý rok žili – chyba! Teď si povíme jak správě zhodnotit rok 2019, ať nemáme zbytečnou depresi.

Klady a zápory

Vezměte si papír a pište, ale nic plačtivého! Papír rozdělte a nadepište na jednu polovinu plus a na druhou mínus.

Nejprve se budeme zabývat klady, do plusové kolonky tedy vepište všechno, z čeho jste měli radost, co bylo fajn, co vás potěšilo, co vás v životě posunulo, ač by to na první pohled mohlo být vnímáno klidně jako nešťastná událost. Do mínusové kolonky pak napište, co jste prokaučovali.

Podívejte se na obě poloviny a zamyslete se nad tím, jestli i negativní události náhodou nemají pozitivní dopad a nad tím, jestli celkově nepřevládají ve vašem životě pozitivní události.

Účet

A teď končícímu roku vystavte účet. Z krizových záležitostí se poučte a zkuste si vzít ponaučení a dejte si předsevzetí, které by kompenzovalo mínusové body na seznamu.

Dopřávejte si

V diáři si rozepište to, čeho chcete dosáhnout, čeho se vám nedostává a po čem toužíte. V průběhu roku se bude na co těšit a za čím jít. Teď se nebavíme o předsevzetích, teď se bavíme například o kurzu angličtiny, keramiky, o tom, že si koupíte nové plavky, nebo si najdete nové přátelé v novém bydlišti. Můžete tam připsat místa, které chcete navštívit, rozplánovat je do víkendů. Budete mít styčné body, budete mít na co se těšit.

Odpočívejte

Naplánujte si dny odpočinku. Nebo hodiny, ve kterých budete odpočívat. Bez regenerace není nic, žádného cíle bez ní nedosáhnete. Rozplánujte si, kdy se budete věnovat které relaxační technice, kterou máte rádi. Je jedno, jestli je to hodina jógy, meditace, procházka po lese, nebo cokoli dalšího. Preventivně si plánujte vždy suchou i mokrou varianta. Počasí totiž neovlivníte. S chutí do toho a půl je hotovo! Takhle se vám letos jakákoli „bilanční“ deprese zdaleka vyhne, vězte, že máte vše ve svých rukou a na nikom tak nezáleží jako na vás. Pokud nebudete spokojeni vy tak ani vaše okolí nebude!

 

Napsala Zuzana Zelenková

foto: pixabay.com

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

miky 55
30.12.2019 01:19

Proboha, co je to za řeči? Jaké nejsmutnější období? Copak člověk bilancu jen a právě na konci roku? A proč? Jindy nemůže? Nechápu. Pořád se něco mění. Stejně bychom mohli chápat třeba narozeniny, školní rok, práci atd. Lidi neblázněte, stane se jen to, že se změní rok, nic víc. Svůj život můžete měnit jen Vy a to jde přece kdykoli. Mějte se hezky,ahoj.

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip