Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Dříve lidé věřili v kouzelnou moc dárků. Od kdy naděluje Ježíšek?

Dříve lidé věřili v kouzelnou moc dárků. Od kdy naděluje Ježíšek?

23.12.2019 - Hana F - redaktorka

Ne vždy nosil dárky Ježíšek. Dříve je naděloval sv. Mikuláš, Nadělování dárků v předvečer narození Ježíše Krista nebo brzy ráno 25. prosince začali v Německu prosazovat protestanti v 16. století v době reformace.

Neohroženým bojovníkem za čistotou křesťanského vyznání byl náboženský reformátor Martin Luther. Kvůli svému odporu ke katolické církvi nechtěl dávat svým dětem dárky na katolický svátek sv. Mikuláše, a proto jim je naděloval až na Štědrý den. Vánočním dárkům, se říkalo Christkind - Ježíšek.

Možná díky paní Lutherové máme nadílku v prosinci 2x.

Děti Martina Luthera se však se nechtěly smířit se zákazem.mikulášské nadílky a s „christkindem“.Spor mezi otcem a dětmi prý vyřešila paní Lutherová : dávala dětem dárky na. Mikuláše i na Štědrý den.

Kouzelná moc dárků

Na Štědrý den si lidé dávali dárky nejen v rodině, ale i všem lidem dobré vůle: tovaryšové svým mistrům, hospodáři své čeládce apod.

Dříve lidé věřili v kouzelnou moc dárků, a tak se každý rok dávaly jen symbolické dárky. Děti dostávaly červená jablíčka pro zdraví, sílu a dlouhověkost, sladké perníky pro radost. Od dvanácti let každý rok dostávaly stříbrnou či zlatou minci, která se o půlnoci uschovala. V chudých rodinách se za rok darovala znova. V bohatých se peníze každý rok střádaly a před svatbou se za ně koupila potřebná věc do domácnosti. Mladí lidé byli obdarovávání sladkými perníčky pro slast mládí, nějakou ozdobou pro štěstí a bohatství, či ořechy pro moudrost a zralost.

Dospělí si nadělovali sladkosti a kandované ovoce pro sladký život, vonné masti nebo voňavky pro slávu, štěstí a krásné chvíle, anebo purpurovou látku se zlatou či stříbrnou nití pro vitalitu, a aby měli dost lásky a rodinné pohody.

Zvyk nadělovat si dárky se prý zrodil z nepsané etické povinnosti bohatých pomáhat chudým neboli z lidského soucítění.

Santa Claus nebo Ježíšek?

Za otce Santa Clause se považuje svatý Mikuláš – st. Nicholas, který byl údajně biskupem v Myře (dnešní Turecko). Podle legendy měl rád děti, a proto se stal jejich patronem a dával jim za okno zlato a dárky ze svého dědictví. V některých zemích, kde Vánoce znamenají především oslavu narození Ježíše Krista jako např. u nás, si zachoval sv. Mikuláš svou tvář a dává dětem za okno dárky 5. prosince. Na Štědrý den pak naděluje Ježíšek.

V jiných zemích, kde se spojila legenda sv. Mikuláše s Vánocemi nosí dárky Santa Claus, jeho jméno však není všude stejné.

Santa Clausem zůstává v USA, Irsku, Španělsku, Novém Zélandě, Austrálii (zde ale bílé sobi nahradili bílí klokani). Ve Francii, Peru a Brazílii se jmenuje Pere Noël. V Anglii Father Christmas. Ve Švédsku Jultomten. Ve Finsku Joulupukki.V Norsku Julenissen. V Holandsku Sinter Klaas. V Itálii Babbo Natale, zde (asi v rámci feminizace) pronikla mezi Santa Clause žena. Italská pověst o sv . Mikulaši vypráví o babičce Befaně, která dávala dětem dárky za okno do punčoch.

Česká tradice má oproti americké výhodu. Nadělujeme si v prosinci 2x. V USA si nadělují jen jednou z noci ze 24. na 25. prosince. A tak bychom ji měli zůstat věrní i co se týče Ježíška,

Dravá komerce nám však vnucuje vlezlou reklamou jako symbol Vánoc Santa Klause. Útočí na naše děti ze všech reklam, čímž jim blbne hlavu. Zatímco rodiče jim říkají, že dárky nosí Ježíšek, místo obrazu nevinného Jezulátka, jim reklamy podstrkují obraz vypaseného Santa Clause.

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip