Babinet.cz  /  Magazín  /  Cestování  /  Vánoční Boží Dar. Vydejte se na Ježíškovu cestu

Vánoční Boží Dar. Vydejte se na Ježíškovu cestu

21.12.2019 - redakce Babinet.cz

Kam jinam se vydat o Vánocích, než na Boží Dar. Sníh sice nezaručujeme, ale s Ježíškem se tu potkáte určitě přinejmenším na zdejší Ježíškově cestě. Za zdravím i poučením se můžete potom vydat do nedalekého Jáchymova.

Historie městečka s  doslova kouzelným názvem Boží Dar prokazatelně začíná v 15. století zmínkou o tom, že od 1424 patřilo českým pánům z Tetova.  K zásadnímu objevu bohatých ložisek stříbrných rud došlo po roce 1528, kdy byla oblast Božího Daru součástí saského panství Schwarzenberg.  Později se začaly těžit další rudy, železná, kobaltová a vizmutová, z roku 1561 je doložen dokonce nález několika zlatých zrnek. Celkem tato oblast nabízí 14 různých kovonosných rud. Od roku 1820, kdy zde jako poslední zanikla těžba cínu, Boží Dar postupně ráz poklidného horského městečka, Vyhledávaným letním i zimním turistickým cílem stal již za 1. republiky.  Dnes vyznavači zimních sportů neomylně zamíří do ski areálu Neklid anebo se vydají na nedaleký Klínovec, případně si vyrazí na běžkách. K dispozici zde mají přes 50 km upravených tratí.

Tou největší předvánoční zajímavostí je ale Ježíškova cesta koncipovaná jako naučná stezka. Začíná u infocentra v Božím Daru, kde si děti, jimž je určena především, zakoupí Ježíškovy zápisníčky. Na celkem 13 zastavením si potom do nich budou zapisovat plnění různých úkolů (třeba poznávání stop zvěře).  Vybrat si mohou ze dvou tras. Delší měří 12,9 km a kratší 5,6 km. Ježíškova cesta vznikla před Vánoci roku 2007 v návaznosti na Ježíškovu poštu.

V Božím Daru rovněž sídlí Vánoční pošta, zcela unikátní služba místní pošty. Poštovní zásilky  každý rok začne 1. prosince označovat příležitostným vánočním razítkem. Pokud chcete, aby se objevilo i na vašich vánočních přáních, stačí je řádně ofrankovat a v jedné zásilce poslat na poštu do Božího Daru, konkrétně na adresu: Vánoční Pošta, Boží Dar 1, 362 62 Boží Dar. Tam vaši zásilku rozbalí, orazítkují a rozešlou adresátům. Poprvé se tato příležitostná vánoční razítka objevila na poštovních zásilkách v roce 1994 a jejich motiv se každý rok mění. Všechny si lze prohlédnout v místním vlastivědném muzeu otevřeném v roce 2000.

Na německé straně v těsné blízkosti Božího Daru láká k návštěvě vyhlášené středisko zimních sportů Oberwiesenthal. O 40 – 50 dále v německém vnitrozemí najdete saská města Zwikau a Chemnitz pořádající tradiční adventní trhy, i když ne tak velké a slavné jako ve vzdálenějších Drážďanech.

Za odpočinkem potom můžete zamířit do blízkého Jáchymova proslulého především unikátními radonovými lázněmi, které zde byly roku 1906 založeny jako vůbec první na světě. Existují dodnes a kromě léčebných pobytů nabízejí třeba wellness víkendové pobyty. Wellness procedury nabízí vedle aquaparkových aktivit také zdejší Aquacentrum Agricola. Můžete si zde dopřát několik druhů masáží včetně čokoládové nebo pobýt v solné jeskyni nebo kryokomoře.

Nenáročným doplňkem návštěvy Jáchymova se může stát návštěva tamního muzea. Už jeho samotný název Královská mincovna odkazuje na zdejší tradici ražby stříbrných mincí, Jáchymovských tolarů (Joachimstaler) v letech  1519-1528. Jeden takový tolar vážil 29,23 gramů a obsahoval 27,41 gramů čistého stříbra. Celkem jich bylo vyraženo asi 1,3 mil. kusů.

Do moderní doby se Jáchymov zapsal těžbou uranové rudy smolince (nověji uraninitu), která zde začala na dole Svornost již v roce 1853. Právě z jáchymovského smolince izolovala Marie Curie- Skłodowská roku 1910 radium, za což o rok později obdržela Nobelovu cenu. Kousek tohoto minerálu, který se zapsal do dějin jaderné fyziky, si můžete koupit v muzeu na památku. Pokud ovšem nedáte přednost kousku jiné rudy, nějakému polodrahokamu anebo replice Jáchymovského tolaru.

Jitka Lenková

foto: achiv autoky

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip