Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Víte, jak se změní vaše tělo po porodu? Přinášíme drobný souhrn

Víte, jak se změní vaše tělo po porodu? Přinášíme drobný souhrn

19.12.2019 - redakce Babinet.cz

Dny do termínu porodu a doby, kdy konečně budete držet v náručí vaše miminko, můžete odpočítávat téměř už jen na prstech rukou. Vysněná doba a čas příjemných starostí se blíží. Víte ale, co se bude s vaším tělem dít po porodu? Tento stav totiž bývá často zahalenou rouškou tajemství. Celá řada maminek si totiž prakticky ihned s pozitivním těhotenským testem začne vyhledávat a nastudovávat informace, co ji, ve kterém týdnu těhotenství čeká, jak se její tělo bude měnit v jednotlivých trimestrech a co obnáší porod. Dobu po porodu už ale většinou neřeší, protože tak nějak se má za to, že porodem vše končí a návrat do normálu je jakousi samozřejmostí. Ne vždy tomu tak ale musí být. Přinášíme proto stručný přehled, jak se ženské tělo po porodu mění a co ženu kromě péče o novorozence čeká.

Připravte se na péči o vlastní tělo

Nejen péče o miminko vás po porodu čeká. Důkladnou péči byste měla věnovat i vlastnímu tělu, tak, aby se co nejdříve vrátilo do stavu podobnému stavu před otěhotněním. A řeč zdaleka není jen o hubnutí, se kterým má tento čas spojený řada z nás.

Ženské tělo bylo totiž 9 měsíců doslova zajatcem vašich hormonů a vlivem těhotenství se neměnila jen psychika, ale především fyziologie ženy. Po porodu ji tak čeká nejen šestinedělí, kojení a zavinování dělohy, ale i další změny. A jaké to jsou?

→ Strie – těm se zejména během těhotenství nevyhne téměř žádná žena a souvisí právě se zvětšováním objemu, jak poprsí, tak bříška. Právě proto, aby se jim v ideálním případě předešlo nebo vznikly jen minimální se doporučuje ihned od začátku těhotenství tělo pravidelně mazat a ošetřovat odpovídající kosmetikou. Tuto péči nesmíme podcenit ale ani po porodu, kdy se naše bříško začíná opět postupně stahovat a naopak, poprsí nabývá větších rozměrů. Pomoci si můžeme vhodnou tělovou kosmetikou, například značek Bioderma nebo Vichy, ale pomohou nám i doplňky stravy, jako třeba NadraIN Forte, který prsa zpevňuje a udržuje jejich krásu.

→ Vlasy a pleť – poporodní změny se nevyhnout ani naší pokožce a vlasům. Vlivem hormonů se může zhoršit kvalita pleti, objevit se akné a další kožní nedokonalosti. Zároveň řadu žen po porodu postihne razantnější padání vlasů, kdy se má za to, že všechny vlasy, které by ženě běžně vypadaly za předešlých 9 vypadají až nyní. Rozhodně se ale nevyplácí se s tímto stavem smiřovat a brát ho jako samozřejmost, ale naopak proti němu bojovat. Vyplatí se tak do každodenní péče zařadit například kosmetické přípravky Vichy nebo Bioderma, které se o zdravou a krásnou pelť i vlasy postarají.

→ Intimní partie – zřejmě nejvíce zasažené jsou vlivem porodu intimní partie, a právě těm je třeba věnovat nejdůslednější péči. Zde už nejde jen o krásu a dokonalý vzhled, ale především o zdraví. Špatná nebo nedostatečná péče může totiž odstartovat i vleklé a závažnější zdravotní problémy. Na prvním místě tak musí být především v době šestinedělí hygiena a ošetření intimních partií vhodnými přípravky. Doporučován je například Lactacyd, který je antibakteriální, antimykotický, zklidňující a ultra jemný.

→ Zároveň po období šestinedělí by se měly do normálu vrátit i pohlavní orgány, s čímž souvisí i příchod menstruace. Zejména ta první může být výrazně bolestivější než před otěhotněním. Je proto zbytečné trpět. Žena může vsadit například na doplňky stravy, které ji od bolesti pomohou, jako je například Energy Gynex.

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip