Babinet.cz  /  Magazín  /  Čtenářské příběhy  /  Eva (40): S mužem se hádáme o počet vánočních dárků pro děti. On to přehání a já jsem prý skrblík

Eva (40): S mužem se hádáme o počet vánočních dárků pro děti. On to přehání a já jsem prý skrblík

12.12.2019 - redakce Babinet.cz

Máme dvě menší děti. Devět a pět let. Nikdy jsme neměli moc peněz. Vycházeli jsme každý měsíc do koruny a na rozhazování nebyl prostor. Nestrádali jsme. Měli jsme všechno, co jsme potřebovali, ale na vyhazování si z kopýtka to opravdu nebylo. Vánoce se tak u nás nesly v tom duchu, že jsme byli hezky pospolu a pod stromkem každý našel to, co potřeboval a jednu drobnost, kterou si přál. Šlo to tak dlouhé roky a žádné hádky kvůli tomu nikdy nebyly. Teď máme peněz víc a paradoxně to mezi nás vráží klín.

Můj manžel začal začátkem roku pracovat v jiné firmě. Platově si výrazně polepšil a ihned jsme to pocítili. Já rozhodně nemám nic proti tomu, když si občas kdokoliv z nás udělá radost a něco si koupí, ale aby letošní Vánoce byly o hromadě dárků jen proto, že na to po x letech najednou máme, mi přijde na hlavu postavené.

Nehledě na peníze, jsem chtěla stejné Vánoce, jako vždy. Pro každého pár dárků a hotovo. Ale můj muž to vidí jinak. Kdybych ho nedržela zkrátka, vykoupil by snad všechna hračkářství a obchody s elektronikou. Vzal si do hlavy, že se dětem konečně udělají pořádné Vánoce. Jakoby snad ty předešlé pořádné nebyly. Kupuje naprosté blbosti a jejich počet je už pořádně přes čáru. Pětileté dítě například opravdu nepotřebuje jakýsi svůj dětský tablet, který už ale manžel koupil a přinesl hrdě domů. I přes mé protesty. Stejně jako devítileté dítě nepotřebuje svůj notebook. Notabene, když už jeden společný počítač doma máme. Nakupuje teď našim klukům značkové boty jen proto, že jsou přece pod stromek. Že ale nejsou zimní, které opravdu potřebují hned, to nějak neregistruje. Totéž hračky. Mají plný pokoj hraček. Ale můj manžel nosí k Vánocům jednu hračku za druhou a nebere to konce. Když manžela brzdím, ohradí se s argumentem, že se nedokážu uvolnit a že nemám být skrblík. Zastává, že když na tohle nesmyslné vánoční rozhazování konečně je, proč klukům nedopřát. Vše vždy završí tím, že si sám dobře pamatuje, jaké to bylo, když o Vánocích v jeho rodině nikdy nebyly peníze a Vánoce byly vždycky chudé. Ale tohle vánoční rozhazování já nechápu. Ani trošku. Učit děti na mamon a vtiskávat jim, že Vánoce jsou hlavně o dárcích, je pro mě smutná představa.

Eva, 40 let

Pokud se chcete i Vy podělit se svým příběhem, napište nám do redakce na bara.klimova@babinet.cz.

Redakčně zpracovala Bára Klímová

Ilustrační foto: pixabay.com

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

kalupinka
13.12.2019 17:19

Je hezké, že táta na děti myslí, buďte ráda, že na nich nesedí, aby si pořídil nové auto a nebo že prachy nerozfofruje s milenkou. Zkuste se s ním rozumně domluvit, protože za rok, za dva třeba tolik peněz nebude a dětem by to mohlo být líto, protože si na větší množství darů či luxusnější věci prostě rychle zvyknou. Zkuste manžela nasměrovat k něčemu užitečnějšímu, třeba dětem zaplatit kurz na něco, co by je bavilo, darovat jim poukaz na pěkný tábor, vzít je na hezký zájezd. Pak těch peněz hned ubude a tatínek nebude moct tolik utrácet. Víte, kupovat dítěti prostě radost je, ne že není, byla jsem vždycky šťastná, že můžu vnoučeti koupit, po čem toužilo, na mateřské mladí tolik peněz neměli. Nezapomenu, jak okukovala jeho maminka krásnou hračku, vystavenou v obchodě. Byly jsme spolu ve městě a ona mně ji ukázala. Tehdy ani já po rozvodu neměla na vyhazování, šetřila jsem hodně, ale jen mě napadlo vzít krabici do ruky a otočit ji. Za padesát procent jsem to hned nesla ke kase. Té radosti...od nich všech...!

kalupinka
13.12.2019 17:19

Páni....na penězích že nesedí, ne na dětech......

Darina1
13.12.2019 19:02

Dítě by mělo mít pocit, že nemůže mít všechno a proto si bude více vážit toho, co dostane, s tím se také spokojí. Jakmile mají pravidelně všechno, dost změní pohled na věc. Bude to automatické, že budou očekávat vše na co si už na té úrovni zvykly. Změní to jejich pohled na věc dost nepříjemně.

kolcava
15.12.2019 12:43

Samozřejmě by, Evo, bylo ideální držet takovou úroveň dárků, že si ji bez problémů budete moci dovolit i v budoucnosti, nejlépe až do konce střední školy vašich kluků. A novou práci tatínka, která vaší rodině umožňuje se rozlétnout, oslavit společnou dovolenou, nebo nějakými zajímavými kroužky pro syny. Jestliže je to první rok, když váš muž má dobře placenou práci, není nikde zaručeno, že ji bude mít i za dva roky. Pokud jde o to, že každý z Vašich synů bude v budoucnosti potřebovat SVŮJ vlastní notebook, s tím počíteljte. Ještě ne teď, ale u staršího to zanedlouho nastane. Opravdu vám nebude stačit jeden notebook na celou rodinu, absolutně ne. To už neplatí, ani kdybyste kluky v budoucnosti viděli u nějakého povolání, které teď je ještě čistě manuální. Takže ne všechno vynakládání peněz ze strany vašeho manžela je nezřízené rozhazování. Určitě si ovšem dávejte velký pozor na to, jak ostré hádky u vás spor o dárky pro kluky vyvolává. Zkuste si s manželem sednout a v klidu znovu probrat budoucí uspořádání rodinných financí. Protože kdyby vaše hádky o rozhazování peněz za dárky došly k tomu, že ohrozí samo vaše manželství, dovedete si představit, jak to bude s vaší budoucností samoživitelky a s přízní kluků vůči tatínkovi, co jim dopřeje i značkové věci a kdejakou elektroniku, zatímco máma dvakrát otočí každou korunu a nemůže jim zaplatit ani školní lyžák?

The.Rias
17.12.2019 22:23

Tatínek děti připravuje na život, že budou mít vše na co si ukážou. Ale to tak v životě není. Ani za mého dětství nebyly moc peníze, ale stačilo nám to. O to víc mám radost když si v dospělosti můžu něco pořádného koupit. Dostávat to už jako dítě tak je to pro mě běžné a nebudu si toho vážit. Dnešní děcka si ani tak ničeho pořádně nevážil.

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip