Babinet.cz  /  Magazín  /  Pod lupou  /  Naučte děti finanční gramotnosti! Čím dříve, tím lépe!

Naučte děti finanční gramotnosti! Čím dříve, tím lépe!

10.12.2019 - redakce Babinet.cz

Vánoce se většinou znatelně projeví na stavu vašich peněženek a kont. Co si dát s novým rokem předsevzetí, že se začnete zajímat o finanční gramotnost svých dětí? I ony často provětrají se svátky nesnadno našetřené úspory a v lednu pak smutně koukají do prázdných kasiček. Některým finance naopak přibydou, když jim prarodiče pod stromeček nadělí bankovky nebo vouchery s určitou hodnotou.

Jak zamávají Vánoce s prasátkem?

Je dobře, pokud jste nechali děti utratit si za dárky jejich vlastní úspory. Čím dříve si samy spočítají, na co mají, kolik dárků budou kupovat a v jaké výši, tím lépe. Někdy dostanou k Vánocům finanční obnos od stovek korun až po tisíce. V některých případech si tím jenom doplní úspory, které utratily za dárky. Pokud se ale jedná o větší sumu, není od věci jim poradit.

Předsevzetí

Záleží na věku dítěte a na obnosu, ale jako rodič byste měli vstoupit do diskuse a přinést návrhy, co si s takovou částkou počít. Zkuste jim nabídnout, aby si daly předsevzetí a našetřily si na vysněnou věc nebo si alespoň na ni přispěly. Pokud vidíte, že mají děti trochu problém se staráním se o obnos z pokladniček, předsevzetí může spočívat v tom, že jim pomůžete udělat pořádek ve financích. Začít můžete i jednoduchým rozpočtem, kdy jim ukážete, jak si zapisovat příjmy a výdaje. Najděte k tomu aplikaci v chytrém telefonu nebo jim v Excelu pomozte vytvořit tabulku. Menším dětem kupte hezký blok nebo zápisník.

Předškolní věk (46 let). V tomto věku dítě ještě pravděpodobně nebude umět počítat ani číst číslovky, ale jsou děti, které si rády hrají s penězi. Můžete s nimi počítat mince v první pokladničce a budou nadšené, když si za svých 10 Kč koupí lízátko. Přepočítávejte ceny hraček na dobře známou hodnotu, například Kinder vajíčko, sdělte jim, kolik vajíček stojí hračka, a dejte jim možnost volby. Sledujte s dítětem obsah jeho pokladničky, zda něco ubylo, nebo přibylo, a vysvětlete proč. ´Například minule jsi tam měl 200 Kč, ale pak sis koupil hračku za 100 Kč a teď musíš počkat, až si zase našetříš na něco jiného.´ Už v tomto věku svého potomka učte štědrosti, může udělat radost babičce kytičkou k narozeninám nebo přinést kamarádům do školky bonbóny, které si sám koupí.

Školní děti od 6 do 9 let se už samy setkávají s možnostmi, jak a kde utratí peníze. Při cestě ze školy je pro ně lákavá každá prodejna s drobnými sladkostmi, které je těžké odolat. „Pokud po vás děti začnou chtít skoro každý den nějakou sumu peněz na drobné nákupy, je správný čas jim začít dávat kapesné. Jeho výše odpovídá vašim možnostem. Ze začátku je možná lepší začít s menší částkou na kratší časový interval,“ radí Miroslav Zborovský, finanční ombudsman z Home Creditu, a také dodává: „Je velmi důležité začít děti učit finanční gramotnosti od útlého věku, v 15 letech je již pozdě.“

Děti v tomto věku jezdí na řadu výletů nebo na školy v přírodě a tam si prostě s určitou částkou peněz vystačit musí. Pokud si první den utratí celých 200 Kč, které jste jim dali na přilepšenou, je to pro ně dobrá škola a určitě tím neutrpí, takže nevěšte hlavu, když si vám pak budou stěžovat, ale poučte je a vysvětlete jim, jak mají příště postupovat.

Od 10 do 14 let se odehrává největší pokrok, nejenom v tom, že se dítě změní fyzicky skoro v dospělého, ale také mu přibývají vědomosti, a to i finanční. Začíná mít svoje potřeby, které se liší od potřeb sourozenců nebo spolužáků, a musí se naučit rozlišovat priority.

„V tomto věku plaťte kapesné na měsíční bázi a vysvětlete mu, že pokud si vše utratí na začátku, bude muset měsíc čekat. Tím si děti zvyknou nežít od výplaty k výplatě, ale také si nějaké peníze dávat stranou na neplánované situace,“ dodává Miroslav Zborovský z Home Creditu. Můžete začít také dítě odměňovat za některé nadstandardní úkoly. Není tím myšlen pravidelný úklid pokoje, vyndání nádobí z myčky nebo vynesení odpadkového koše, ale například vyluxování celého bytu nebo pohlídání mladšího sourozence. Rozumným pravidlem je odměňovat ho v případě, že byste si jinak museli najmout placenou službu.

Dítě v tomto věku také může dostávat poměrně velké částky k Vánocům nebo k narozeninám od prarodičů. Vysvětlete mu proto, že je dobré základní kapesné používat průběžně, ale větší obnosy jako například 5000 Kč od dědečka si vložit do jiné krabičky nebo pokladničky. Tím vzniká jakýsi spořicí účet a dítě si tak šetří na něco dražšího, jako je třeba nový chytrý telefon, laptop, kamera, skateboard apod. Motivujte ho i tím, že mu slíbíte, že mu na věc přispějete. Naučí se také samo hledat na internetu informace, kde a za kolik věc nakoupit.

Rodinný rozpočet

„Rodiče se většinou brání sdělit dětem, kolik berou, ale od 15 let není od věci seznámit dítě s rozpočtem domácnosti. Můžete mu sdělit, jaký je celkový příjem rodiny, kolik z toho jde na hypotéku, mobilní operátory, internet. Jakou částku dáte na vedení domácnosti, kolik utratíte za potraviny a drogerii, jeho týden na horách na lyžařském výcviku a jaké máte výdaje s jeho školou a zájmovými aktivitami. Dětem se může zdát, že berete velkou částku, ale pak jsou často překvapené, kolik měsíčně utratíte,” dodává finanční ombudsman z Home Creditu. Jednodušeji se pak vysvětluje, proč nezbyly peníze na zahraniční dovolenou.

Proč si půjčovat?

Seznamte ho také, proč je někdy nezbytné si na věci půjčit, ale čeho se vyvarovat a že je nutné si nasbírat co nejvíce informací. Sdělte mu důvody, proč jste si vzali hypotéku, a jaké to má výhody a nevýhody ve srovnání s podnájmem. Vysvětlete mu, že půjčka na rozbitou pračku byla jenom krátkodobá, abyste jí pokryli negativní cash flow, a že za půl roku bude splacena. Ale na vánoční dárky nebo drahou dovolenou si půjčovat nebudete, raději se uskromníte.

„V 15 letech je vhodné dětem založit první účet a pořídit platební kartu, může přijít první brigáda, kdy si vydělané peníze dítě nechá posílat na účet a začne si samo sledovat pomocí elektronického bankovnictví své výdaje a příjmy,“ říká Miroslav Zborovský.

Finanční výchova – začít co nejdříve

Stačí si vybrat věk, v jakém se vaše dítě nachází, a řídit se našimi tipy a rozhodně nenechat finanční výchovu na pozdější dobu nebo se spoléhat na školu. Jednoduchá rada zní, čím dříve, tím lépe. Pokud máte více dětí, zjistíte také, že každé je jiný typ. Některé rádo spoří, jiné utrácí a bohužel některé se může zadlužovat. To dítěti nedovolte a snažte se mu vysvětlit negativa.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip