Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Proč jíst stroužek česneku každý den

Proč jíst stroužek česneku každý den

5.12.2019 - redakce Babinet.cz

O tom, že příroda dokáže zázraky a umí léčit, snad není pochyb. O česneku pak toto platí stonásobně, protože tak kvalitní a účinné přírodní antibiotikum a antiseptikum, jen těžko nahradíte. Pokud česnek ve vašem jídelníčku zatím chybí a v jeho konzumaci máte mezery, je nejvyšší čas tento prohřešek napravit. Vaše tělo se vám odvděčí zdravím, energií, posílenou imunitou a mnohým dalším.

Mějte ho, určitě! Ale ne v lednici

Abyste se nepřipravili o veškeré plusy česneku, neskladujte jej v lednici. Česnek potřebuje suché prostředí a teplotu ideálně kolem 19 stupňů. Najděte pro něj vhodné místo a tam ho, nejlépe, zavěste. Bude tak kdykoliv připravený k odříznutí a použití.

Podle starých povídaček navíc takto zavěšený česnek vyhání z příbytku vše nedobré, zahání zlo a odrazuje zloděje.

Účinky česneku na lidské zdraví

  • Chrání naše srdce

Nejméně od 15. století před Kristem používali čínští a indičtí vědci česnek jako prostředek k ředění krve. Američtí vědci nyní zjistili, proč je konzumace čerstvého česneku tak účinná při prevenci  kardiovaskulárních chorob. Otec moderní medicíny Hippokrates používal tuto zeleninu pro léčbu rakoviny. Čerstvý česnek chrání naše srdce. Čerstvě rozmačkaný česnek produkuje sirovodík, Tento plyn může být jedovatý, ale v malém množství působí jako signalizační složka buněk, čímž může chránit srdce a cévy. Vzhledem k tomu, že jde o těkavý plyn, v případě sušení nebo jiného druhu zpracování mizí. Česnek si přesto udržuje své antioxidační účinky, ne ale v takové míře, jako čerstvý. Doporučená dávky česneku, která má pozitivní účinek na naše srdce, je denně jeden stroužek, který se rozmačká a nechá 10 až 15 minut stát. Potom je vhodné zamíchat ho do jogurtu, medu nebo jiné studené potraviny. Pro uvedení dechu na pravou míru postačí trocha petržele na závěr.

  • Česnek a nachlazení

Česnek, coby mimořádně účinné antiseptikum, určitě v době chřipek nepodceňujte. A už vůbec nezavrhujte. Dostaňte do sebe každé ráno stroužek česneku, rozkousejte, polkněte a uvidíte, že tento rok bude zlomový. Konečně letos nebudete patřit k nemocným.

Můžete do sebe stroužek samozřejmě vpravit kdykoliv během dne, nicméně ráno je jeho účinek největší.

  • Česnekem proti kašli

Vždy se vyplatí mít po ruce česnekový sirup proti kašli. Uvidíte, že na něj absolutně nedáte dopustit, protože kašel se vytrácí už během jediného dne užívání. A co že to musíte udělat?

8 stroužků česneku prolisujte do 250 ml vody a smíchejte. Přidejte 8 polévkových lžic cukru krystal a na mírném plameni prohřívejte 10 minut, ne déle. Nechte přes noc uležet a ráno sceďte. Uložte do tmavé lahvičky a skladujte v lednici. Poté používejte po lžičkách dle potřeby. Avšak nepřekračujte dávku vyšší, než 6 lžiček denně.

  • Česnekem ku silné imunitě

Protože složky česneku nemilosrdně likvidují v těle viry a bakterie, jsou s imunitou jedna ruka. Česnek obranný systém aktivně podporuje, a proto byste ho měli bezpodmínečně do svého jídelníčku zařadit.

  • Česnek a hnisavé rány

Česnek dobře zatahuje rány. Ale hlavně také spolehlivě vytahuje z postižených míst hnis. Nezapomeňte však, že nesmí jít o ránu hlubokou a nehojící se. Přidá li se navíc i horečka, určitě ihned vyhledejte lékaře.

  • Česnek a detoxikace těla

Česnek je obrovským pomocníkem, co se týče vylučování toxinů z těla.

  • Česnek a metabolismus

Línému metabolismu šoupněte česnek. Zrychlíte jej a česnek omezí ukládání tuků. Ale jako u každého bodu, ani v souvislosti s metabolismem vám nepostačí, když si sporadicky dáte česnekovou pomazánku. Dbejte na pravidelnost konzumace.

 

Napsala Bára Klímová

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Damián
9.12.2019 14:58

Jako dětem nám maminka dávala každý den do polévky strouček česneku. Nebyli jsme tolik nemocní. Dobrý pomocník při vysokém krevním tlaku a cholesterolu. /vlastní zkušenost./

Oliva
9.2.2020 09:55

Moje teta ji dva stgrouzky cesneku denne. Jinak ma nezdrave stravovani a minimum pohybu. Letos ji bude 84 a je zdrava jako ripa!!

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip