Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Jak si v menopauze udržovat tělesnou a psychickou pohodu

Jak si v menopauze udržovat tělesnou a psychickou pohodu

5.12.2019 - redakce Babinet.cz

Klimakterium neboli menopauza je přirozenou součástí života každé ženy kolem padesátky. Toto období je doprovázeno zastavením menstruace, útlumu funkce vaječníků a ztrátě plodnosti, a je s ním spojena také řada nepříjemných příznaků. Které to jsou jak se jim bránit?

U každé ženy ke klimakteriu neboli menopauze dochází individuálně, zpravidla se ale jeho příznaky objevují mezi 40. až 50. rokem věku. Snižující se funkce vaječníků a tvorby pohlavních hormonů zapříčiní ústup a vymizení menstruačního cyklu. Nedostatek hormonů estrogenů a progestrogenu pak způsobuje další průvodní jevy klimakteria.

Mezi základní nepříjemné projevy patří návaly horka a pocení, nadměrné bušení srdce, nespavost, úzkostné stavy či zhoršení paměti. Dostavuje se také náladovost, nedostatek sebevědomí, popudlivost, nerozhodnost a potíže se soustředěním.

Menopauze se bohužel nevyhne žádná žena, přesto je však možné její příznaky zmírnit a užívat si svůj věk bez viditelných obtíží. Nepříjemné projevy pomáhají mírnit bylinky či doplňky stravy.

Šalvěj lékařská pomáhá proti nadměrnému pocení, ploštičník hroznatý pak tlumí návaly horka, zlepšuje spánek, paměť a koncentraci a snižuje předrážděnost. Ovlivňuje také metabolismus vápníku v těle a tím zpomaluje rozvoj osteoporózy a zlepšuje urogenitální potíže.

„Červený jetel se využívá především pro vysoký obsah přírodních látek, fytoestrogenů. Ty jsou svou strukturou podobné ženským pohlavním hormonům - estrogenům a v ženském těle tak mohou imitovat jejich účinky. Mohou zlepšit náladu, spánek a zamezují řídnutí kostí,“ dodává Lenka Čadová.

Projevy klimakteria ovlivňuje i jídelníček. Strava by měla být bohatá na mořské ryby a rostlinné oleje lisované za studena, ořechy, luštěniny a vejce. Není radno podceňovat ani vliv pravidelného cvičení a procházek, které pomáhají nejen s projevy klimakteria, ale i s nadměrnou váhou a problémy s pohybovým aparátem.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip