Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Tradiční léčitelství a byliny vám pomohou získat krásu a zdraví

Tradiční léčitelství a byliny vám pomohou získat krásu a zdraví

29.11.2019 - redakce Babinet.cz

Lidové léčitelství pomocí bylinek u nás má odvěkou tradici, doloženo bylo už u slovanských kmenů žijících na území střední Evropy. Kromě bylinek se v průběhu staletí u nemocných vyvolávaly na pomoc nadpřirozené síly, léčilo se však i masážemi a „napravováním“ ztuhlých kloubů. Postupy se dědily v rodině, avšak kromě ústní tradice mohli movitější léčitelé čerpat i z tištěného herbáře.

Prvním českým herbářem byla Apotéka domácí proti všelijakým neduhům lidského těla, nedostatkům hovadským z roku 1595 od Adama z Veleslavína. Léčivá schopnost bylin byla vnímána jako boží dar, skromní léčitelé se drželi starého rčení „Lékař léčí, Pán Bůh uzdravuje“.

V 17. století bylinky doplnily předměty spíše magické, jako byl prach z hrobu světců, popel z mumií či roh jednorožce. Duchovní měli ediktem Ecclesia abhorret sanguine (v překladu Církev se hrozí styku s krví) zakázáno vykonávat léčitelskou činnost, naopak církev se v tomto období neblaze proslavila účastí na tzv. čarodějnických procesech.

Provozování tradičního léčitelství bylo roku 1948 státem zapovězeno, neortodoxní léčitelé a báby kořenářky (například známé Žítkovské bohyně, léčitel Bedřich Kočí či páter František Ferda) byli za minulého režimu pronásledováni. Od sametové revoluce zažívá lidové léčitelství v České republice renesanci.

 

Nechte se inspirovat moudrostí našich předků a zkuste sami léčit, pomůže vám …

 

Heřmánek má hojivé a protizánětlivé účinky, zklidňuje podrážděnou pokožku a regeneruje ji. Staří Egypťané považovali heřmánek za květinu boha slunce. Ve starých bylinkářských knihách se dočítáme, že "heřmánkový olej odnímá údům únavu".

 

Hřebíčkový olej se získává z poupat stromu hřebíčkovce vonného. Má antimikrobiální účinky, užívá se při bolestech zubů jako lokální anestetikum. Jeho vůně působí jako stimulant na unavený organismus, naopak nabuzené jedince uklidňuje. Aromaterapeuti ho přidávají do směsí navozujících pohodu.


Jitrocel se v lidovém léčitelství užívá jako obklad při popáleninách, puchýřích či bodnutí hmyzem.


 

 

Kafr způsobuje rychlé prokrvení, které navozuje hřejivý pocit. Funguje jako lokální anestetikum, působí pozitivně na unavené svalstvo. Naše babičky ho používaly při revmatických potížích. V Číně je nedílnou součástí lidové medicíny. Kafr je součástí hinduistických obřadů, věřící jej pálí na uctění boha Šivy.


Kapsaicin z chilli papriček má přirozeně prohřívací účinky, v lidovém léčitelství je symbolem ohně. Podporuje oběhový systém a snižuje bolest pohybového aparátu.

 

 

Medvědí česnek znali již staří Slované, kteří si jeho pomocí čistili krev, je také součástí starých receptů ruských hojivých mastí. Obsahuje baktericidní silice, udržuje pokožku zdravou.


 

Skořice je vlastně aromatická kůra skořicovníku. Již od pradávna si marnivé ženy dopřávaly skořicové zábaly, které měly za úkol pokožku vyhladit a zpevnit. V tradiční čínské medicíně je zdrojem energie jang, má se tedy konzumovat při přebytku jinu, což se projevuje například nachlazením.


Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip