Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Podle lékařů změn pohlaví v Česku přibývá. Nejčastěji z pohlaví ženského na mužské

Podle lékařů změn pohlaví v Česku přibývá. Nejčastěji z pohlaví ženského na mužské

28.11.2019 - redakce Babinet.cz

Dnešní doba už dovoluje, aby byl člověk tím, kým se opravdu cítí a za koho se pokládá. Toho lze docílit změnou pohlaví, což je velmi dlouhý, nákladný a náročný proces. To, že se člověk narodil v jiném těle, pozná asi celkem brzy. Proto, aby se z muže stala žena nebo naopak je však nutné mnoho vytrpět a hlavně mnoho vydržet.

Nejprve přijde uvědomění si, že je něco špatně. Poté musí člověk s pravdou ven, asi jako kdy se přiznává k homosexualitě, to znamená, že musí udělat coming out. Poté ho buď přijme nebo nepřijme okolí, což asi také není zcela jednoduché ani příjemné.

Když se později rozhoduje o změně pohlaví, tak mají zcela zásadní slovo lékaři a psychologové. Ti totiž musejí uznat, kdo doopravdy jste, musíte je přesvědčit. Pokud se to povede tak jdete dál. Přichází hormonální léčba.

Hormonální léčba není zcela příjemná záležitost, člověk je rázem odsouzen k tomu, že bude prášky brát po celý život. Pomocí léků se u mužů zastaví růst vousů a naopak, začnou jim růst prsa. U žen se zase naopak vyvolá růst ochlupení a prsa musí pryč.

Člověk si také volí nové jméno, které začne používat. Chirurgická změna pohlaví je až poslední krok. Říká se, že je snazší změna pohlaví z muže na ženu. V takové případě se jen odstraní penis a vymodeluje vagína. Vše pak funguje jak má. U změny z ženy na muže prý často nastává problém s močením, jelikož se do nového penisu zavádí umělohmotná močová trubice. O erekci si spíše budete muset nechat zdát.

Jedná se o proces, který je otázkou let. Trvá vážně dlouho, než se dostanete ke svému vysněnému cíli, kterým je nové pohlaví. Člověk se rázem vystaví posměškům rodiny, přátel, ale i kolegů. Lidé často úplně mění prostředí, aby si našli kolem sebe lidi, kteří je neznali před proměnou.

Naprostí mistři na proměny jsou pak v asijských zemích. Podle lékařů proměn přibývá také v Česku. Nejčastěji se prý u nás mění z pohlaví ženského na mužské.

Ministerstvo zdravotnictví uvádí:

Komise projednala:

2015 – 88 žádostí, 1 nedoporučila (z muže na ženu 42, z ženy na muže 46)
2016 – 108 žádostí, 2 nedoporučila (z muže na ženu 37, z ženy na muže 71)
2017 – 117 žádostí, 3 nedoporučila (z muže na ženu 58, z ženy na muže 59)
2018 – 125 žádostí, 9 nedoporučila (z muže na ženu 55, z ženy na muže 70)

 

Napsala Zuzana Zelenková

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip