Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Krmítka jsou lepší než televize

Krmítka jsou lepší než televize

28.11.2019 - redakce Babinet.cz

Pozorování ptáčků je opravdová zábava. Někteří se naparují, jiní legračně poskakují a někdy dojde i na menší strkanici. Navíc jsou ptáci užitečnými společníky. Pomáhají nám zbavit se nepříjemných škůdců. V posledních letech jich však zvláště ve městech ubývá. Přitom vrátit přírodu zpět k lidem není až tak složité. Pomocníkem se mohou stát ptačí krmítka. Ta mohou být také krásným vánočním dárkem. A to nejen pro děti.

Kolekci plastových krmítek pro ptáky z produktové řady Urbalive od společnosti Plastia koupíte na e-shopu www.plastia.eu a vy vybraných zahradních centrech a hobby marketech. Na vývoji krmítek firma úzce spolupracovala s Českou společností ornitologickou. „K prodeji doporučujeme především krmítko FINCH, pro které ČSO pomohla zpracovat návod a sestavit doporučení, jak se o ptáky i krmítko starat,“ uvedla Dita Hořáková z České společnosti ornitologické.

Krmítka z řady Urbalive

* dvě provedení v několika barevných variantách

* z dílny mladých českých designérů

* pro volně žijící ptáky, na zahradu i na balkón

* lze je zavěsit nebo připevnit na tyč či zábradlí

* plastové provedení umožňuje snadnější údržbu a tím zabraňuje přenosu ptačích nemocí

* nízká hmotnost

* snadné a rychlé doplňování krmení

* díky zásobníku nemusíte krmení doplňovat denně

3 věci, které byste měli vědět o krmítkách pro ptáky

* S krmením ptáků by se mělo začít už v listopadu

Stěhovaví ptáci už jsou pryč a ti, co u nás přezimují, si musejí na nové krmítko chvíli zvykat. Za mrazů a v době, kdy je hodně sněhu, je dobré dávky krmení navyšovat. Při krmení ptáků je důležitá pravidelnost.

* Vybírejte krmítko se stříškou a ohrádkou

Stříška krmítka by měla být dostatečně velká a široká, aby zabránila dešti i sněhu jídlo pro ptáky rozmočit. Zvýšené okraje, tzv. ohrádka, zase slouží k tomu, aby semínka a ostatní ptačí dobroty z krmítka nevypadávaly.

* Při hledání správného místa, kam krmítko upevnit, mějte na paměti dvě věci – krmítku bude lépe v závětří a nesmí k němu mít přístup kočky.

Krmítko DOMEK

* hravé provedení připomínající chaloupku zaujme především děti

* je vymyšleno tak, že ptáci mají pohodlný přístup ke krmení pouze z jedné strany. Když krmítko umístíte touto stranou do vašeho výhledu, žádný ptáček se před vámi neschová.

* v zelené a hnědé barvě, lze umístit na tyč nebo zavěsit

* objem zásobníku je 0,8 litru

* doporučená cena: 303 Kč

* doporučuje Česká společnost ornitologická


Krmítko FINCH

* jednoduchý moderní design

* v barvě zelené, vínové a antracitové

* doporučená cena: 261 Kč

* doporučuje Česká společnost ornitologická

* velký objem zásobníku – 1,3 litru, ušetří práci

Kupte si krmítko a zúčastněte se velkého sčítání ptáků

Chcete být součásti celorepublikového vědeckého projektu? Česká společnost ornitologická zve širokou veřejnost k pozorování a sčítání ptáků na krmítkách během Ptačí hodinky, která proběhne 10. – 12. ledna 2020. Vyhraďte si hodinu, přizvěte děti nebo přátele a pozorujte a zapisujte ptačí návštěvníky vašeho krmítka. V loňském roce se sčítání zúčastnilo více než 14 000 pozorovatelů a nahlásili více než 300 000 pozorovaných jedinců, kteří přilétli na krmítka. První místo obsadila sýkora koňadra, následovaná sýkorou modřinkou a kosem černým. Nenechte si ujít druhý ročník sčítání!

Více o projektu se dozvíte na stránkách ptacihodinka.birdlife.cz.

Úspěšná rodina Urbalive

Plastia je česká rodinná firma z Vysočiny vyrábějící potřeby pro domov i zahradu. Krmítka společnosti Plastia jsou součástí produktové řady Urbalive, která vznikla s cílem usnadnit lidem cestu k přírodě, zdravému životnímu stylu a udržitelnosti přírodních zdrojů. Kromě krmítek sem patří vermikompostér a pěstební nádoba. Jejich moderní podobu navrhl český designér Jiří Pelcl. Vermikompostér Urbalive je opravdovým designovým kouskem, který se pyšní oceněním RedDot Design Award i Good Design.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip