Babinet.cz  /  Magazín  /  Společnost  /  Kam se ztratil duch českých Vánoc? Vítězí kýčovitě nasvícené domy

Kam se ztratil duch českých Vánoc? Vítězí kýčovitě nasvícené domy

25.11.2019 - redakce Babinet.cz

Do Vánoce zbývá měsíc a už nyní se v obchodech i v mnohých domácnostech nacházejí věci, které s tradičními českými Vánocemi nemají vůbec nic společného. Je možné zakoupit nejrůznější Santa Clause v různých velikostech i provedeních, sobí spřežení a mnozí lidé své domy a okna zdobí nejrůznějšími až kýčovitými svítícími věcmi, které s významem Českých Vánoc nejdou dohromady.

Při nákupní horečce za vánočními dárky zapomínáme na opravdový smysl těchto svátků. Jen řetězce a všemožní obchodníci bohatnou, zatímco my vyprazdňujeme své peněženky a kolikrát se velmi zbytečně zadlužujeme, abychom své blízké zahrnuli dárky, které vlastně nepotřebují, a které stejně za pár let skončí na skládce. Vánoce přeci nejsou o penězích ani o dárcích. Jejich smysl nám pomalu uniká...

Mají pro nás Vánoce ještě vůbec nějaký význam?

Vánoce jsou primárně křesťanské svátky, které oslavují narození Ježíše Krista. Je tedy jasné, že jde o svátky, během kterých bychom se měli radovat, mít rádi a přijímat to pozitivní, co živit přináší.

Hlavním svátkem je Boží hod vánoční, tedy 25. Prosince. Předchází mu advent a Štědrý den. Podle římskokatolického kalendáře trvají svátky do Hromnic, podle kalendáře, který platí od Druhého vatikánského koncilu pak do neděle po 6. lednu, tedy po takzvaných Třech králích.

K Vánocům se pojí mnoho lidových zvyků jako koleda, stromek, jesličky s betlémem, pečení cukroví, obdarovávání se a tak dále. Jsou to především ale svátky pokoje a rodiny. Vždyť i za Druhé světové války na těch několik málo okamžiků utichla válečná vřava.

Není tedy důležité, jestli jsme nakoupili dárky za desetitisíce, jestli máma na zahradě Santu a sobí spřežení, nebo zda jsme navštívili všechny obchoďáky kolem. Důležité je být spolu a dávat lásku, odpočívat a vyčkávat na příchod nového roku a na to, co nám přinese nového, pěkného.

A mimochodem. V prapůvodním pohanském významu byly Vánoce spojovány s oslavami slunovratu a spojovány s uctíváním znovuzrození boha Slunce, ve starém Římě boha Saturna. Proto se jim také říkalo Saturnálie.

Bohužel, v dnešní době se celý tento přesah jakoby vytrácí. Lidé zapomínají, nebo často vlastně vůbec netuší, o čem Vánoce jsou a rádi podléhají cizím přejatým zvykům, tradicím a diktátu obchodníků, kteří nás nutí nakupovat hory nesmyslů.

 

napsala Zuzana Zelenková

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

christiana66
28.11.2019 16:31

Je pravda, že Santa Clause také nemusím, ale vánoční výzdobu mám ráda a přesně, nesmí být kýčovitá.

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip