Babinet.cz  /  Magazín  /  Volný čas  /  Proč jsou zážitky lepší než hmotné dárky?

Proč jsou zážitky lepší než hmotné dárky?

22.11.2019 - redakce Babinet.cz

Žijeme v době, kdy každý plní sociální sítě fotkami a chce se pochlubit ostatním. Ale přemýšleli jste někdy, proč nejšťastnější bývají ti lidé, kteří cestují po světě jen s malým batůžkem a neřeší, kolik hvězdiček má hotel a jaké značky je jejich obuv? Jsou to totiž lovci zážitků, kteří pochopili, že tyto okamžiky vám nikdo v životě nevezme. Inspirujte se a kupte letos zážitkový dárek, na který obdarovaný jen tak nezapomene.

V roce 2003 přišli psychologové Tom Gilovich a Leaf Van Boven s faktem, že zkušenosti nám dávají mnohem více než hmotný majetek. Představte si třeba, že

dostanete nové boty, na které jste se dlouhou dobu dívala ve výloze. Hned při prvním nošení ale zjistíte, že vás tlačí a jsou opravdu nepohodlné. Radost z nových bot je rázem ta tam. Ale zážitky a zkušenosti vám z hlavy jen tak neodezní.

Ale teď se vžijte do situace, kdy dostanete zážitkový dárek, kterých existuje opravdu pestrá škála. Na výběr je od školy smyku, čokoládové masáže až třeba po tandemový seskok padákem. Zní to lákavě? Myslíte, že na to zapomenete za týden, jako na nové boty?

Pokud chcete své blízké obdarovat zážitkovým dárkem, je nutné se zamyslet nad tím, co má daná osoba ráda. Jestliže přemýšlíte každý rok, co dát své drahé polovičce, zvolte třeba školu smyku. Nejen, že si bude připadat jako pořádný chlap, který krotí divoké auto, ale také bude mít o čem vyprávět svým kamarádům u piva. A navíc, vy se s ním budete cítit za volantem ještě bezpečněji, protože ho jen tak nějaká situace na silnici nerozhodí.

Není zrovna milovník aut a má raději větší adrenalin? Skvělou a originální volbou může být například let ve větrném tunelu. Tato simulace volného pádu je přesně ten typ zážitkového dárku, o kterém budete slyšet tak dlouho, až si to budete chtít zkusit také. Ve větrném tunelu si užije stejný čas volného pádu jako ve skutečnosti, stejnou euforii, a hlavně úplně stejně skvělé vzpomínky. Navíc se na něj můžete celou dobu dívat, povzbuzovat ho a tuto vzpomínku mu zvěčnit na kameru.

Zkušenosti utvářejí naši osobnost. Kým jsme, je souhrnem toho, co jsme v životě zažili, a ne toho, co jsme vlastnili. Spousta zážitků formují náš charakter a to, jak se chováme dnes. Myslete na to, až budete vybírat letošní dárky pod stromeček. ☺

 

 

 

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip