Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Jak na zářivé sklo bez myčky. Babské rady se vyplatí

Jak na zářivé sklo bez myčky. Babské rady se vyplatí

20.11.2019 - redakce Babinet.cz

Možná už máte ledacos z předvánočního úklidu za sebou. V minulém článku jste se například mohli seznámit s tím, jak téměř bezpracně umýt okna. Protože tím však vánoční úklid ani nezačíná, ani nekončí (pokud to není váš případ a vánoční úklid bojkotujete, můžete v klidu odpočívat a vytasit se s radou na někoho, kdo má naopak pro generální úklid nepochopitelnou slabost), dnes si přiblížíme mytí skleniček bez myčky takovým způsobem, abyste je nemuseli ve finále hluboko do noci leštit.

… když se vám nechce

A není divu, že se do čištění a leštění skla nikdo příliš nehrne. Byť se to na první pohled nezdá, je to celkem titěrná a zdlouhavá práce. Všechny drahocenné kousky nejdříve vytáhnout z místa určení (na kterém už také leží stoletý prach), vyskládat, umýt (čtyři mezitím ve dřezu rozbít), prosušit, přemisťovat z místa na místo a rozbít další dva kousky (protože jsou skleničky a servisy a konvičky a šampusky a vázičky už úplně všude a vypadá to u vás spíš jako na prodejně skla) a nakonec leštit, leštit, leštit.

Jak tedy na to

  • Nejdříve sklenice umyjte klasickým způsobem. Tedy pomocí saponátu a teplé vody.
  • Poté je opláchněte pod proudem teplé vody.
  • Nyní znovu napusťte dřez teplou vodou, ale přidejte pořádné množství obyčejného octa.
  • V této octové směsi umyjte sklenice pomocí čisté houbičky.
  • Sklenice už znovu neproplachujte.
  • Teď je takto omyté vyskládejte dnem vzhůru na čistou utěrku a nechte okapat. Až pořádně oschnou, můžete je už pouze uklidit na místo. Ocet totiž skleničky nejen desinfikuje, ale hlavně leští.

Minitip závěrem

Ocet sice zvládne v domácnosti mnohé, ale jsou oblasti, se kterými si už neporadí. To se týká i velmi znečištěného, zašlého skla, které rok netknuté leží třeba ve sklepě. Pokud i tohle nadělení hodláte vyčistit už při tomto vánočním úklidu, budete muset sáhnout po čpavku.

  • Postup je úplně stejný, jako v případě octa. Do teplé vody ve dřezu tedy přidáte půl hrnku čpavku. Nechte takto namočené sklo ležet ve dřezu přes noc. Druhý den jej důkladně omyjte saponátem s houbičkou a následně pod tekoucí vodou. A pak můžete opět sáhnout po octu, který již čisté sklo vyleští za vás.

 

Napsala Bára Klímová

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip