Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Nemusíte se vzdát pečiva, když chcete zhubnout

Nemusíte se vzdát pečiva, když chcete zhubnout

20.11.2019 - redakce Babinet.cz

Při shazování kil je nejdůležitější vědět, co a jak jíst a čemu se naopak vyhnout. Chtěli bychom vám blíže představit skupinu pečivo a jeho výhody a nevýhody pro vaše tělo.

Pečivo je velmi důležitou položkou v jídelníčku každého člověka. Pečivo a hubnutí se někdy téměř vylučují, neznamená to ale, že byste se měla pečivu úplně vyhnout. Je jen důležité vědět, jaké je nejlepší nebo ideální a v jaké množství byste ho měla konzumovat. Pečivo je skupinou, ke které byste měla přistupovat s největší opatrností, pokud držíte dietu. Zaměřme se například na energetickou hodnotu pečiva. Croissant obsahuje 1700 kJ ve 100 gramech a je tedy z energetického hlediska nejhorším druhem pečiva. Kromě bílé mouky totiž obsahuje i hodně tuku. Pouze o dvě stě gramů méně má jinak zdravý slunečnicový chléb nebo tortilla. Toustový chléb má kolem 1000 kJ ve 100 gramech, tmavý i světlý. Některé tmavé chleby jsou ale určené přímo k redukčním dietám a obsahují tedy něco okolo 700 kJ. Pozor si dejte na křehké chleby a rýžové chlébíčky. Obsahují totiž kolem 1500 kJ.

Pokud si ráda pochutnáváte na čerstvých a křupavých rohlíčkách, vězte, že byste neměla sníst více než dva denně. Preferujte ale každopádně ty celozrnné.

V určování vhodného nevhodného pečiva hraje také důležitou roli hodnota zvaná glykemický index. Čím méně cukru a více vlákniny jídlo obsahuje, tím menší má glykemický index a tím spíše vám zažene hlad. Právě nízký glykemický index hraje ve prospěch tmavého a celozrnného pečiva, které jinak obsahuje stejně kalorií jako pečivo bílé. Největší glykemický index má bílá bageta z nadýchaného těsta.

V každém případě by se pečivo na vašem stole mělo objevit zřídka nejen když hubnete ale také s přibývajícím věkem, protože se již v lidském těle zpomaluje metabolismus.

Samostatnou kapitolou je pečivo sladké. Tomu se úplně vyhněte. Má velkou energetickou hodnotu, obsahuje hodně cukrů a zažene váš hlad jen na velmi krátko dobu.

 

Zdoj textu: doformy.cz

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip