Babinet.cz  /  Magazín  /  Pod lupou  /  Jak jsme žili před rokem 89? Na banány i pomeranče se vydělávalo skoro hodinu, dnes stačí pár minut

Jak jsme žili před rokem 89? Na banány i pomeranče se vydělávalo skoro hodinu, dnes stačí pár minut

19.11.2019 - redakce Babinet.cz

Oslavy 30. Výročí Sametové revoluce jsou na řadě míst již za námi, někde, jako například v Mladé Boleslavi, kde se 20. Listopadu rozezní náměstí Republiky koncerty, které jsou věnované právě revolučním událostem v roce 1989, teprve budou. K této příležitosti poslední dobou také vychází řada úplně nových informací, které zatím nespatřily světlo světa. Víte, že se třeba na banány dříve vydělávalo přibližně osmkrát déle než dne?

Ten kdo měl před rokem 1989 průměrný plat, který tenkrát činil asi tři tisíce korun, ten si mohl za 55 minut v práci vydělat na kilo oblíbených banánů. Ty bylo navíc možné zakoupit jedině po vystání obří fronty. Podle České distribuční, která k příležitosti Sametové revoluce udělala rozsáhlý výzkum, v dnešní době zaměstnanec s průměrným platem, který dosahuje ke třiceti tisícům korun, vydělává na kilo banánů sedm minut.

A co třeba, tenkrát také nedostatkové pomeranče? Na ty jsme před listopadovými událostmi vydělávali tři čtvrtě hodiny. Dneska je to podle statistiky 11 minut.

Dva druhy ovoce, symbolizující ekonomickou nedostatečnost minulého režimu, zařadily obchodní řetězce do speciálních akcí věnovaných oslavám výročí 17. listopadu.

„Banány a pomeranče jsou malý symbol velké změny. Zatímco dříve bylo exotické ovoce dostupné jen před Vánoci, dnes si jej můžeme pořídit po celý rok,“ řekl Petr Sikora, ředitel České distribuční a dodal: „Díky volné soutěži na trhu už zákazníci nemusí na banány stát hodinovou frontu, naopak, obchodníci se o zákazníky předhánějí a prostřednictvím letáků je informují o šíři nabídky, aby je nalákali k nákupu. Zákazníci ze soupeření mezi obchodníky jednoznačně těží a to nejen v případě ovoce.“

V dnešní době často nechápeme, že tropické ovoce bylo „podpultovka“, že nebylo, nebo že se na něj stály dlouhé fronty. Na všechno zboží tenkrát existovali takzvaní plánovači. Neobjednávalo se podle zájmu lidí, ale podle toho, co plánovači objednali.

Proto obchody často zely prázdnotou a řada potravin, ale i drogistických pomůcek byla často nedostupná. Vedle banánů a pomerančů tak často chyběl obyčejný toaletní papír nebo obyčejné dámské vložky. Ne jinak tomu bylo s masem a uzeninami. Barevná televize byla skoro sci-fi.

Svoje vzpomínky na dobu socialismu Babinetu vypověděla paní Drahoslava. „Bydleli jsme tenkrát v domku se zahradou. Snažili jsme se určité množství potravin vypěstovat. Měli jsme slepice a králíky. Kromě toho jsme na zahradě pěstovali běžnou zeleninu, meruňky, třešně a měli jsme také jeden ořech. To co se říká o banánech je pravda, ale my jsme je nijak zvlášť kupovat nepotřebovali, horší to bylo s toaletním papírem. Když vyhořeli papírny na Slovensku a toaleťák nebyl, tak jsme na záchodě měli papír, který zbýval manželovi fotografovi. Nebylo to vůbec nic příjemného používat tenký voskový papír, který v podstatě nesál.“

 

Napsala Zuzana Zelenková

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

normální chlap
20.11.2019 12:24

Jen drobná připomínka, barevné televizory nebyly scifi, vyráběly se u nás od roku 1973 (přijímač Tesla Orava 4401A). Byly sice drahé (15000 Kč v roce 1985), ale měla je spousta lidí. Vzhledem k tomu, že peníze stejně nebylo za co utratit protože v obchodech bylo velké kulové, to nebylo tak nereálné. Ale režim správně usoudil, že lid saturovaný zábavou bude méně přemýšlet o jiných nedostatcích a věnoval televizi větší pozornost než řadě jiných odvětví.

normální chlap
20.11.2019 18:34

15,000 Kčs samozřejmě :-)

torstyn
21.11.2019 13:59

Před rokem 89 jsem pracoval jako vedoucí v potr.obchodu.Je pravda ,že banány 17Kčs a pomeranče 14 Kčs/kg se prodávaly v zimním období tudíž v době jejich nejlepší zralosti pomeranče byly jednotlivě balené v jemném papíru ,protože se jednalo o zboží 1.třídy které se neudalo na západním trhu.Později asi rok 80. se již nakupovala horší kvalita a dnes jsou pomaranče po celý rok ale té nejhorší kvality a nedozrálé vhodné jen na prům.zpracování.Po navázání obch.vztahu s Kubou se vozily tzv kubánské pom.které kvůli vzdálenosti se sklízely nedozrálé což se projevilo na jejich kvalitě která se dá srovnat s dešnímy pomeranči.Také banány po dovozu nejdříve putovaly do dozráváren které byly v každém okr.městě a až byly zralé se prodávaly ne jako dnes kdy jsou v prodeji ještě zelené.A tak bych mohl pokačovat u každého zboží.Proto srovnávání cen dříve a nyní bez uvedení jakosti a složení výrobku je nesmysl hloupých novinářů.

Taxus
21.11.2019 16:24

A co takhle brambory, česnek, máslo?.... A že v r.1989 byl průměrný plat přes tři tisíce?...co to je za blbost.Já jsem měl jako řadový technik 15 000 Kčs a nebyl jsem žádná výjimka...platy dělnických profesí okolo mně se nijak zásadně nelišily. Takové fejky si můžete vetknout kam je libo.O cenách bytů ani zmínka že?...já jsem si v r. 1972 kupoval jednopokojový byt za 14 000 Kčs při mém tehdejším platu 2200 Kčs.Kolik bych dnes dal za takový byt? A co elektřina, voda plyn?....to už se vám do krámu nehodí co?.Budete pořád omílat banány a pomeranče ,hajzlpapír a vložky... Byl jsem vedený a také režimem perzekuovaný s nálepkou " nepřítel socialismu", ale paměť mi ještě slouží.Nebudu ale jako osel kývat výdobytkům našeho školství, kde ti co povětšinou píší takovéto zasvěcené články ,v té době stáli ve frontě na početí.

normální chlap
21.11.2019 16:49

Ty kubánské pomeranče si pamatuju, sladké, ale tvrdé a málo šťavnaté. Brr. Teď mají u Lídla běžně dvě až tři odrůdy, ale já je stejně nekupuju, radši mám pomelo.

normální chlap
21.11.2019 16:58

Taxus: 15000 Kčs? Nesplet jste si datum? Podle oficiálních statistik (dělaných jěště za komoušů) byla průměrná hrubá mzda 3170 Kčs a věřte, že by si nedovolili opomenout ani haléř, to byl silný propagandistický argument. Ta cena bytu by dnes byla v Praze tak dva melounky, plus mínus něco :-) A nějak nechápu, co se komu má hodit či nehodit do krámu. Bavíme se o faktech, většinou snadno doložitelných. Cenové věstníky i statistiky jsou snadno dohledatelné a při troše snahy najdete v archivech i účetní záznamy tehdejších státních podniku.

orinka
21.11.2019 17:26

Už i tady vymývání mozků? Co je mi platná nízká cena banánů nebo pomerančů, když většinu platu sežere bydlení?

JitkaUL
21.11.2019 18:31

Jen by mě zajímalo proč nesrovnáte třeba ceny energii a vody a všeho ostatního??

normální chlap
21.11.2019 18:41

orinka: jestlí víte, jak to zařídit, aby bydlení bylo levné, tak to klidně řekněte :-) Tisíce lidí Vás budou mít rády :-)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz