Babinet.cz  /  Magazín  /  Styl  /  Podzimní menu pro krásnou pleť

Podzimní menu pro krásnou pleť

15.11.2019 - redakce Babinet.cz

I když na vás dolehne podzimní únava, vaší pleti se dotknout nemusí. Její svěží a mladistvý vzhled můžete podpořit jednoduchými návyky. Přinášíme tipy, které se osvědčily nám. Uchovejte si užitečné letní zvyky

Horké dny jsou minulostí, lahev na vodu však z kabelek rozhodně nevyndávejte. Pitný režim je totiž jedním ze základních pilířů hladké a pružné pleti. Ideální je během dne střídat čistou vodu a minerálky. Ty se hodí například po sportu, kdy pomáhají tělu doplnit důležité látky, o něž přišlo spolu s potem. Pokud jde o množství, berte obvykle doporučované dva litry tekutin denně spíše jako orientační. Vliv na vaši skutečnou potřebu má celá řada faktorů od váhy a věku po náročnost životního stylu. Pro všechny však platí, že pít je třeba průběžně. Tělo, pokožku nevyjímaje, pak dokáže tekutiny lépe využít. Naopak nárazové pití většího množství představuje zátěž pro ledviny a tělu nepřináší maximální možný užitek, protože tekutiny a v nich obsažené látky v tomto případě zpravidla rychle vyloučí. V souvislosti s péčí o pleť nepodceňujte ani potraviny, které jsou zdrojem vody, často navíc v kombinaci s vitamíny a antioxidanty. Jde například o ovoce a zeleninu, jako jsou salátová okurka či meloun.

Z letní výbavy stojí za to neodkládat na podzim ani sluneční brýle. Mhouření očí proti slunku je totiž bez ohledu na roční období cestou k vějířkovitým vráskám. Ostatně nejde jen o sluneční brýle – pokud si dlouhé podzimní večery doma krátíte četbou a už byste potřebovali nějakou tu dioptrii přidat, na nic nečekejte a mhouření i zbytečné námaze očí se raději vyhněte.

Vyživujte pleť zevnitř…

Stav pleti přirozeně odráží náš životní styl a vypovídá i o našem jídelníčku. Pokud chcete podpořit svěžest a pružnost pleti, rozhodně si dopřávejte dostatek vitamínů, a to například skupiny A, B, C a E. Nezapomínejte ani na zdroje omega-3 mastné kyseliny, k nimž patří například losos, tuňák, makrela, ale také ořechy.

Samostatnou kapitolou je kolagen. Určitě ho znáte ze složení řady kosmetických přípravků. Jde však o tělu vlastní látku, která představuje téměř 30 % bílkovin živočišné hmoty. V našem těle kolagen podporuje soudržnost, pružnost a regeneraci kůže, chrupavek i kostí – a ne nadarmo se o něm v této souvislosti mluví jako o elixíru mládí. V průběhu života se obnovuje; v kostech přibližně po roce, v kůži zhruba každých pět měsíců. S přibývajícím věkem však tvorba kolagenu klesá a snižuje se síla a odolnost jeho vláken. To může vést k rychlejšímu stárnutí pleti a tvorbě vrásek. K potravinám, které lze doporučit, patří již výše zmíněné takzvaně tučné ryby. Kromě nich si pravidelně dopřávejte například vaječné bílky a vývar z kostí. Kolagenovou svačinku můžete svému tělu dopřát i v jednoduché a chutné formě takzvaně nutrikosmetických přípravků. Patří k nim doplněk stravy Liftea Colagenova HA, který přináší vysokou denní dávku 10 gramů hydrolyzovaného kolagenu, a pleť tak vyživuje zevnitř.

… i zvenku

Slunce, mořská či chlorovaná voda, klimatizace v kancelářích i dopravních prostředcích… Není divu, že je po létě pokožka pořádně vysušená. Na podzim tak rozhodně nepodceňujte hydrataci, v níž hrají důležitou roli kosmetické přípravky.

Zatímco v létě se hodí spíše lehčí konzistence, na podzim a v zimě se v případě suché pokožky nebojte sáhnout po hutnějších krémech. Budou-li zároveň obsahovat i vitamíny a antioxidanty, je to jen výhoda. Mluvíme-li o hydrataci, nesmíme zapomenout na kyselinu hyaluronovou. Ta totiž dokáže vázat velké množství vody odpovídající až tisícinásobku své hmotnosti. Zadrží ji v tkáni, a tím podporuje její hydrataci a tonus.

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip